"S" naciska rząd ws. nowelizacji ustawy o wolnych niedzielach: "Obchodzenie prawa jest niebezpieczne"

Przewodniczący sekcji handlu NSZZ Solidarność Alfred Bujara w rozmowie z "Super Expressem" poinformował, że związek "S" mocno naciska rząd ws. uszczelnienia ustawy o wolnych niedzielach.
Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Na początku pozwalała na handel w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. W 2019 r. już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. W tym roku natomiast sklepy będą otwarte wyłącznie w siedem niedziel w roku.
Są jednak wyjątki. W niedziele otwarte mogą być sklepy, pod warunkiem że za ladą stoi ich właściciel oraz sklepy, posiadające status placówek pocztowych. Jako pierwsza z tej możliwości skorzystała sieć "Żabka".
- mówi dla "Super Expressu" Alfred Bujara. Podkreśla, że związkowcom nie chodzi o to, by zamknąć wszystkie Żabki, ale by warunki były takie same dla wszystkich.
- zaznacza Bujara.
źródło: se.pl
raw

Są jednak wyjątki. W niedziele otwarte mogą być sklepy, pod warunkiem że za ladą stoi ich właściciel oraz sklepy, posiadające status placówek pocztowych. Jako pierwsza z tej możliwości skorzystała sieć "Żabka".
Przed świętami wystosowaliśmy pismo do szefa klubu PiS, pana marszałka Ryszarda Terleckiego oraz do minister rodziny. Apelujemy o to, by jak najszybciej znowelizować ustawę. Uważamy, że obchodzenie prawa przez niektóre sieci jest niebezpieczne, worek się rozsypał i może to skutkować tym, że ustawa będzie jeszcze bardziej dziurawa
- mówi dla "Super Expressu" Alfred Bujara. Podkreśla, że związkowcom nie chodzi o to, by zamknąć wszystkie Żabki, ale by warunki były takie same dla wszystkich.
Sklepy tej sieci będą mogły działać w niedzielę, pod warunkiem, że za ladą stanie ich właściciel, tak jak ma to miejsce w przypadku małych, niezależnych sklepów
- zaznacza Bujara.
źródło: se.pl
raw


Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 03.01.2020 11:30
Komentarze
Piotr Duda: Rząd znów proponuje pracownikom 90 groszy wstydu
09.06.2026 20:23

Komentarzy: 0
- 90 groszy wstydu. Znów tylko tyle według rządu powinien wynieść wzrost minimalnej stawki godzinowej. Podobną "podwyżkę" rządzący przeforsowali w ubiegłym roku. Wówczas nawet nie podjęli próby rozmów na ten temat ze stroną społeczną. Po prostu narzucili gotowe rozwiązanie. Jestem przekonany, że w tym roku negocjacje w ramach Rady Dialogu Społecznego również będą dla rządu jedynie formalnością - mówi Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", komentując dzisiejszą rządową propozycję wynagrodzenia minimalnego i minimalnej stawki godzinowej.
Czytaj więcej
Minimalne wynagrodzenie 2027. Rząd postuluje znacznie niższe kwoty niż Solidarność
09.06.2026 17:19

Komentarzy: 0
Rząd proponuje, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2027 r. wynosiło 4950 zł brutto, a stawka godzinowa - 32,30 zł - poinformowała we wtorek kancelaria premiera. To znacznie niżej niż zaproponowała strona społeczna.
Czytaj więcej
Sportowy sukces górnika z NSZZ „Solidarność” O/ZG „Rudna”
09.06.2026 12:38

Komentarzy: 0
Marcin Kopeć, reprezentujący barwy NSZZ „Solidarność” O/ZG „Rudna”, wywalczył pierwsze miejsce podczas prestiżowych zawodów crossfitowych we włoskiej Apulii. Utytułowany zawodnik i trener nie dał szans rywalom, potwierdzając swoją doskonałą formę na arenie międzynarodowej.
Czytaj więcej
„Polska oddaje Niemcom bezpieczeństwo energetyczne”. Solidarność w Solino alarmuje
09.06.2026 11:53

Komentarzy: 0
Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” przy Solino SA sprzeciwia się planowanej sprzedaży biznesu solnego Qemetica na rzecz niemieckiej spółki K+S. Związkowcy alarmują, że transakcja jest równoznaczna ze sprzedażą zagranicznemu podmiotowi obszaru związanego z bezpieczeństwem energetycznym Polski.
Czytaj więcej
Rada Ministrów jutro zajmie się propozycją przyszłorocznego minimalnego wynagrodzenia
08.06.2026 18:06

Komentarzy: 0
Rząd ma zająć się we wtorek wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę i wysokością minimalnej stawki godzinowej w 2027 r., a także propozycją zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2027 r. - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
Czytaj więcej