Szukaj
Konto

Referendum strajkowe w MZK w Ostrołęce

Autobus MZK
Źródło: fot. NSZZ "S" Region Mazowsze
Od początku roku w Miejskim Zakładzie Komunikacji w Ostrołęce trwa spór zbiorowy zorganizowany przez działające w zakładzie pracy organizacje związkowe NSZZ „Solidarność” i NSZZ „Solidarność 80”.

Związkowcy domagają się od dyrekcji wzrostu wynagrodzeń o 1000 zł na etat.

Obecnie większość kierowców zarabia najniższe wynagrodzenie. Negocjacje z pracodawcą i mediacje z wykorzystaniem zawodowego mediatora zakończyły się brakiem porozumienia

- informuje Aleksander Zawalich z NSZZ "Solidarność".

MZK proponuje wzrost wynagrodzeń średnio pomiędzy 700 a 1000 zł netto.

Pracodawca przedstawił propozycję zakończenia sporu, która obejmuje wprowadzenie podwyżek wynagrodzeń na podstawie nowego regulaminu wynagradzania. Ta propozycja w pełni spełnia żądania strony związkowej, zakładając wzrost wynagrodzeń średnio pomiędzy 700,00 zł a 1000,00 zł netto oraz dodatkowe benefity, takie jak świadczenie pieniężne z okazji dnia komunikacji miejskiej. Całkowity koszt proponowanych podwyżek wynagrodzeń dla pracodawcy wynosiłby ponad 1,5 mln zł rocznie. Aktualne średnie wynagrodzenie brutto pracownika Spółki wynosi 5173,85 zł, plus dodatkowe benefity

- informuje Miejski Zakład Komunikacji w Ostrołęce w przesłanym redakcji mazowieckiej Solidarności komunikacie.

Decyzja o strajku nie została jeszcze podjęta

W związku z brakiem porozumienia w tym tygodniu w zakładzie odbyło się referendum strajkowe, w którym udział wzięły 64 osoby, tj. 71% załogi. Za strajkiem opowiedziało się 59 pracowników (92%), a przeciw - 5 (8%). Decyzja ws. daty strajku nie została jeszcze podjęta.

- Ilu kierowców weźmie udział w strajku? Myślę, że tylu, ilu zadeklarowało w tajnym referendum - dodaje Zawalich.

Ewentualny strajk będzie legalny, lecz pracownicy biorący w nim udział nie otrzymają za ten okres wynagrodzenia. Co z komunikacją miejską w tym czasie? Zarząd zapewnia, że będzie odbywała się bez zakłóceń.

"Chcielibyśmy jednak zapewnić, że w okresie trwania akcji strajkowej komunikacja miejska będzie funkcjonować bez zakłóceń. Nasza Spółka podejmuje wszelkie niezbędne kroki, aby utrzymać ciągłość świadczenia usług dla naszych pasażerów. Bezpieczeństwo i komfort podróżujących pozostają dla nas najwyższym priorytetem" - czytamy w komunikacie MZK.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 04.07.2023 12:41
Źródło: NSZZ "S" Region Mazowsze