Obchody 46. rocznicy Czerwca '76 w Ursusie [FOTOGALERIA]
W ramach obchodów w niedzielę 26 czerwca odbyła się Msza Święta w kościele pw. Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny w Ursusie oraz uroczystości przed pomnikiem Robotników Czerwca 1976 roku.
"W imieniu niepodległej Rzeczypospolitej składam hołd bohaterom Czerwca 1976. Oddaję cześć walczącym i ofiarom represji. Najdramatyczniejsze wydarzenia rozegrały się na Mazowszu - w Radomiu, Ursusie i Płocku. To właśnie tutaj protesty miały najbardziej masowy charakter i to tutaj w największym stopniu objawiła się brutalność komunistycznego aparatu przemocy. To stąd popłynęły w świat obrazy, które stały się symbolami czerwcowego zrywu i nadciągającego dziejowego przełomu" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas uroczystości przez Andrzeja Derę, Sekretarza Stanu w KPRP.
W imieniu przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy list do zebranych odczytał zastępca przewodniczącego KK NSZZ "S" Bogdan Kubiak. Podczas obchodów odczytano także m.in. list od premiera Mateusza Morawieckiego.




















Komentarze
Warszawa: Protest „Solidarności” w obronie Agnieszki Harasimowicz z IMGW

O Solidarności w sektorze kreatywnym. Nowy numer "Tygodnika Solidarność"

Kongres Pracy 2026 w Gdańsku. Debaty o świecie pracy z perspektywy pracowników

Grzegorz Majewski odznaczony medalem „Pro Patria”

Warsztaty i "Szkoła Protestu". Przed nami Forum Młodych NSZZ „Solidarność”
