Nie żyje Lech Sobieszek, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Lech Sobieszek w latach 11 IX 1981 - 5 X 1988 rozpracowywany był przez Wydz. IIIA KW MO/Inspektorat 2 WUSW w Gdańsku w ramach SOR krypt. Orzeł/Kibic.
Po 13 XII 1981 roku przebywał w ukryciu, w II 1982 roku został zwolniony z pracy. W latach 1982-1985 był współpracownikiem struktur podziemnych "S". Wykonywał m.in. nadajniki UKF do emitowania audycji Radia "S".
Odznaczony przez Lecha Kaczyńskiego
Po ujawnieniu się w 1984 roku został 17 X 1985 aresztowany, osadzony w areszcie WUSW w Gdańsku, a 11 IV 1986 skazany wyrokiem Sądu Rejonowego w Gdańsku na 6 mies. więzienia. Zwolniony 16 IV 1986 r. Od 1987 r. na emigracji w USA.
Lech Sobieszek otrzymał w 2000 roku Honorowe Obywatelstwo miasta Gdańska, a w 2006 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
ml/źródło: Encyklopedia Solidarnośći
Dzień Wolności i Solidarności. Stocznia, Parada Motocyklowa, modlitwa na Górze Iglicznej
Senat upamiętnił 45. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych
44 lata temu podpisano porozumienie jastrzębskie

Bp Dajczak: Solidarność nie rodziła się dla samej siebie, rodziła się dla Polski

