Szukaj
Konto

Pierwszy dzień uroczystości pogrzebowych abp. Józefa Michalika

Pierwszy dzień uroczystości pogrzebowych abp. Józefa Michalika
Źródło: wikimedia.commons | Autor: MEDIA WNET - Abp Józef Michalik | Licencja: CC BY-SA 2.0 | abp Józef Michalik
Mszy św. żałobnej w intencji zmarłego 3 maja abp. Józefa Michalika przewodniczył dziś metropolita przemyski, abp Adam Szal. Homilię w pierwszym dniu uroczystości pogrzebowych wygłosił metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Hierarcha powrócił do nauczania śp. abp. Michalika, według którego życie człowieka wierzącego jest radością i nadzieję, poruszania się w obecności Boga.
Co musisz wiedzieć:
  • 8 maja odprawiona została Msza św. żałobna w intencji śp. abp. Józefa Michalika;
  • Mszy przewodniczył abp Adam Szal, homilię wygłosił zaś abp Wacław Depo;
  • Dawny przewodniczący KEP i metropolita przemyski, abp Józef Michalik, zmarł w ostatnią niedzielę, tj. 3 maja.

 

Homilia

Podczas swojej refleksji abp Depo sporo miejsca poświęcił życiorysowi śp. ks. abp. Józefa Michalika, zwracając uwagę na okoliczności rodzącego się w nim powołania kapłańskiego, aż po liczne zadania, których podejmował się przez lata posługi kapłańskiej i biskupiej.

Abp Wacław Depo nawiązał też do momentu śmierci abp Michalika. – Przeszedł z życia do życia 3 maja o g. 22:50, albowiem Maryja w testamencie Jezusa z krzyża stała się Matką wszystkich wierzących w Chrystusa, a zmarły był Jej umiłowanym synem i świadkiem w posłudze Kościoła powszechnego i na ziemi polskiej.

Hierarcha zaznaczył też trudy, związane z walką o tożsamość Ojczyzny i Kościoła w Polsce. – Arcybiskup był niezłomnym stróżem prawdy ewangelicznej, tajemnic miłości Chrystusa w Kościele i obrońcą godności człowieka. Jego przepowiadanie Ewangelii, było zawsze misją budzenia w mocy Ducha Świętego wiary, przekazywania życia sakramentalnego. To był dorobek imponujący współpracy ducha i pióra.

Kończąc homilię, abp Depo zawierzył zmarłego abp. Michalika Matce Bożej.

 

Celebracje

W uroczystej eksporcie i modlitwie w intencji śp. ks. abp. Józefa Michalika, obok metropolity przemyskiego abp. Adama Szala i abp. Wacława Depo z Częstochowy, uczestniczyli także księża biskupi z różnych diecezji w Polsce: abp Wiktor Skworc z Katowic, abp Henryk Nowacki, bp Krzysztof Nitkiewicz z Sandomierza, bp Jan Kopiec z Gliwic, bp Marian Florczyk z Kielc, bp Ignacy Dec ze Świdnicy, bp Mariusz Leszczyński z Zamościa, bp Edward Białogłowski z Rzeszowa i biskupi pomocniczy archidiecezji przemyskiej – bp Stanisław Jamrozek i bp Krzysztof Chudzio.

 

Śp. abp Józef Michalik

Śp. ks. abp Józef Michalik przez 23 lata posługiwał jako metropolita przemyski (1993-2016). W tym czasie pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1999-2004), a następnie przez dwie kadencje przewodniczącego KEP (2004-2014).

Po przejściu na emeryturę, jako senior nadal wspierał Kościół w Polsce i w archidiecezji przemyskiej swoją modlitwą, radą i posługą. Zmarł 3 maja 2026 r., w wieku 85 lat.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 08.05.2026 19:08
Źródło: KAI