Rekordowa podziemna zbiórka krwi w Kopalni Soli „Wieliczka”

63,5 litra krwi, 163 chętnych, 141 dawców – to wynik akcji „Podaruj krew, podaruj życie”. 15 grudnia w Kopalni Soli „Wieliczka” krew oddawali górnicy, przewodnicy, turyści, strażacy, policjanci, a nawet… siostry zakonne. Byli mieszkańcy Wieliczki, Bochni, Krakowa, Wadowic, Brzeska. Byli pierwszymi w historii, którzy podzielili się krwią pod ziemią – na głębokości 135 m w komorze Jana Haluszki.
Co minutę do ratowania ludzkiego zdrowia i życia potrzebny jest litr krwi, czyli aż dwóch dawców. Tym większe znaczenie ma frekwencja podczas podziemnej akcji. - Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania - przyznaje Adam Gawlik, przewodniczący MK NSZZ "Solidarność" przy Kopalni Soli "Wieliczka". - Planowaliśmy, że pobieranie krwi zakończy się po 6 godzinach, a tymczasem trwało godzinę dłużej. To wspaniałe, że tak wiele osób postanowiło dołączyć do naszego przedsięwzięcia. Nie o rekordy jednak chodzi, lecz o konkretną pomoc liczoną w litrach oddanej krwi - podkreśla.
To już druga odsłona kopalnianej akcji "Podaruj krew, podaruj życie". Latem udało się zgromadzić 37 litrów krwi od ponad 88 dawców. Spoglądając na wynik grudniowej edycji przedsięwzięcia, nie sposób nie zauważyć, że dobry przykład naprawdę działa! - Sukces tej akcji cieszy tym mocniej, że świadczy o dużej wrażliwości społecznej. Jestem pewien, że długa kolejka do oddania krwi przekonała wielu niezdecydowanych - zauważa Damian Konieczny, prezes Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" Trasa Turystyczna. - Akcja przełożyła się na wzrost świadomości - pokazała, jak ważne jest honorowe krwiodawstwo i umożliwiła jego promocję również wśród turystów zwiedzających zabytkowe podziemia. Jeszcze przed jej końcem pytano nas, kiedy organizujemy kolejną. W komorze Haluszki krew oddało 29 pracowników Kopalni Soli "Wieliczka". Większość z nich to członkowie kopalnianego Klubu Honorowego Krwiodawstwa. - Warto pomagać innym, a krew jest na wagę złota - zapewnia Jan Dębowski, górnik z Kopalni Soli "Wieliczka". - Oddaję ją od ’91 roku. To nic nie boli. Ukłucie jest takie, jak ugryzienie komara.
Każdy honorowy krwiodawca otrzymał do wyboru bilet na Trasę Turystyczną lub Trasę Górniczą oraz breloczek w kształcie serca z miejscem na pisanie grupy krwi. Breloczki rozdawano również turystom, bo nawet jeśli ktoś krwi nie oddał, wraz z serduszkiem zabrał do domu wiedzę o najwyższej randze honorowego krwiodawstwa. Organizatorami akcji "Podaruj krew, podaruj życie" są Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie oraz MK NSZZ "Solidarność" przy Kopalni Soli "Wieliczka". Przedsięwzięcie wpiera Kopalnia Soli "Wieliczka".
To już druga odsłona kopalnianej akcji "Podaruj krew, podaruj życie". Latem udało się zgromadzić 37 litrów krwi od ponad 88 dawców. Spoglądając na wynik grudniowej edycji przedsięwzięcia, nie sposób nie zauważyć, że dobry przykład naprawdę działa! - Sukces tej akcji cieszy tym mocniej, że świadczy o dużej wrażliwości społecznej. Jestem pewien, że długa kolejka do oddania krwi przekonała wielu niezdecydowanych - zauważa Damian Konieczny, prezes Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" Trasa Turystyczna. - Akcja przełożyła się na wzrost świadomości - pokazała, jak ważne jest honorowe krwiodawstwo i umożliwiła jego promocję również wśród turystów zwiedzających zabytkowe podziemia. Jeszcze przed jej końcem pytano nas, kiedy organizujemy kolejną. W komorze Haluszki krew oddało 29 pracowników Kopalni Soli "Wieliczka". Większość z nich to członkowie kopalnianego Klubu Honorowego Krwiodawstwa. - Warto pomagać innym, a krew jest na wagę złota - zapewnia Jan Dębowski, górnik z Kopalni Soli "Wieliczka". - Oddaję ją od ’91 roku. To nic nie boli. Ukłucie jest takie, jak ugryzienie komara.
Każdy honorowy krwiodawca otrzymał do wyboru bilet na Trasę Turystyczną lub Trasę Górniczą oraz breloczek w kształcie serca z miejscem na pisanie grupy krwi. Breloczki rozdawano również turystom, bo nawet jeśli ktoś krwi nie oddał, wraz z serduszkiem zabrał do domu wiedzę o najwyższej randze honorowego krwiodawstwa. Organizatorami akcji "Podaruj krew, podaruj życie" są Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie oraz MK NSZZ "Solidarność" przy Kopalni Soli "Wieliczka". Przedsięwzięcie wpiera Kopalnia Soli "Wieliczka".

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 16.12.2016 18:59
Komentarze
Prokurator Prokuratury Europejskiej zajmującej się sprawą posła KO grozi postępowanie dyscyplinarne
24.06.2026 11:30

Komentarzy: 0
Prokurator Grażynie Stronikowskiej, kierującej polskim oddziałem Prokuratury Europejskiej, może grozić postępowanie dyscyplinarne, a niewykluczone są również zarzuty karne. Sprawa wywołała polityczne komentarze, ponieważ Stronikowska jest zaangażowana w śledztwo dotyczące posła Koalicji Obywatelskiej Wojciecha Króla.
Czytaj więcej
„Jestem zdruzgotany”. Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej nie przebiera w słowach ws. Kacprzyka
24.06.2026 11:25

Komentarzy: 0
– To są poważne zarzuty, karne, prowadzące do zaniedbań oraz utraty zdrowia i życia. Jesteśmy zdruzgotani tą sprawą, nie kryję swoich emocji – powiedział prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Łukasz Jankowski w rozmowie z Kanałem Zero, komentując nowe informacje nt. afery z Dawidem Kacprzykiem (KO), które ujawnił dr Emil Jędrzejewski.
Czytaj więcej
Nowy sondaż: KO rośnie, 5 partii w Sejmie. „Przystawki” Tuska poza Sejmem
24.06.2026 10:41

Komentarzy: 0
Koalicja Obywatelska pozostaje liderem wśród partii politycznych – wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość, a podium zamyka Konfederacja. Sondaż pokazuje również fatalną sytuację „przystawek” Donalda Tuska – Polski 2050 i PSL.
Czytaj więcej
Węgry zablokowały przyspieszoną akcesję Ukrainy do UE
24.06.2026 10:41

Komentarzy: 0
Choć większość państw Unii Europejskiej opowiada się za przyspieszeniem negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią, Budapeszt nie chce zgodzić się na ekspresowe tempo tego procesu. Węgry zablokowały ważny krok proceduralny, który miał otworzyć drogę do dalszego przyspieszenia rozmów z Kijowem i Kiszyniowem.
Czytaj więcej
Prokuratura wróci do spraw zgonów w Szpitalu Południowym. Żurek przyznaje, że wcześniej już do niej trafiały
24.06.2026 09:26

Komentarzy: 0
Po głośnych zarzutach przedstawionych przez dr. Emila Jędrzejewskiego prokuratura zapowiada ponowną analizę wszystkich spraw dotyczących zgonów w Szpitalu Południowym, które, jak się okazuje, już wcześniej trafiły do śledczych. Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Waldemar Żurek podkreśla, że doniesień nie można bagatelizować, a kluczowe będzie szybkie zabezpieczenie dowodów oraz szczegółowa weryfikacja wskazanych okoliczności.
Czytaj więcej