Przekop Mierzei Wiślanej zagrożony przez pandemię koronawirusa? Zapytano ministra

Mimo epidemii koronawirusa przekop przez Mierzeję Wiślaną nie jest zagrożony, prace trwają - zapewnił w piątek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Powiedział też, że po zniżce przeładunków porty wracają do normalnej pracy.
Minister na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia zapewnił, że mimo epidemii koronawirusa inwestycja polegająca na budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną nie jest zagrożona. Również pod względem finansowym. Dodał, że prace na budowie ciągle trwają.
Kanał żeglugowy ma mieć 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Docelowo ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4-4,5 m, długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 r.
Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej pytany o możliwą weryfikację planów inwestycyjnych sięgających 44 mld zł w związku z koronawirusem przyznał, że taka musi nastąpić.
Zwrócił jednak uwagę, że planowane w tej kwocie inwestycje będą wpływać na podniesienie możliwości gospodarczych państwa. W ich ramach planowana jest m.in. budowa Portu Zewnętrznego w Gdyni, Portu Centralnego w Gdańsku oraz terminala kontenerowego w Świnoujściu.
Gróbarczyk poinformował ponadto, że mimo epidemii w polskich portach morskich przeładunek towarów odbywa się bez zakłóceń. Wskazał, że początek pierwszego kwartału 2020 roku był "nie najlepszy", jeśli chodzi o przeładunek kontenerów. - Ale teraz zaczyna to wracać do średniej - przekazał.
Minister wyjaśnił, że mimo tego w ostatnim czasie wzrósł za to przeładunek towarów spożywczych głównie zbóż.
Gróbarczyk dodał, że normalnie odbywa się także transport promowy, z wyłączeniem ruchu pasażerskiego, który spadł - jak powiedział - o 90 proc.
Minister wskazał, ze mimo tego, iż kierowcy ciężarówek są wyłączeni z kwarantanny przy przekraczaniu granic, to są oni kontrolowani w kierunku koronawirusa. Jak wyjaśnił są sprawdzani, czy nie przejawiają oznak choroby.
/PAP

Kanał żeglugowy ma mieć 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Docelowo ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4-4,5 m, długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 r.
Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej pytany o możliwą weryfikację planów inwestycyjnych sięgających 44 mld zł w związku z koronawirusem przyznał, że taka musi nastąpić.
Zwrócił jednak uwagę, że planowane w tej kwocie inwestycje będą wpływać na podniesienie możliwości gospodarczych państwa. W ich ramach planowana jest m.in. budowa Portu Zewnętrznego w Gdyni, Portu Centralnego w Gdańsku oraz terminala kontenerowego w Świnoujściu.
Gróbarczyk poinformował ponadto, że mimo epidemii w polskich portach morskich przeładunek towarów odbywa się bez zakłóceń. Wskazał, że początek pierwszego kwartału 2020 roku był "nie najlepszy", jeśli chodzi o przeładunek kontenerów. - Ale teraz zaczyna to wracać do średniej - przekazał.
Minister wyjaśnił, że mimo tego w ostatnim czasie wzrósł za to przeładunek towarów spożywczych głównie zbóż.
Gróbarczyk dodał, że normalnie odbywa się także transport promowy, z wyłączeniem ruchu pasażerskiego, który spadł - jak powiedział - o 90 proc.
Minister wskazał, ze mimo tego, iż kierowcy ciężarówek są wyłączeni z kwarantanny przy przekraczaniu granic, to są oni kontrolowani w kierunku koronawirusa. Jak wyjaśnił są sprawdzani, czy nie przejawiają oznak choroby.
/PAP


Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Tagi
Data publikacji: 17.04.2020 21:20
Komentarze
Burza na sesji Rady Warszawy. "To nie była afera jednego szpitala"
25.06.2026 11:33

Komentarzy: 0
Afera wokół Warszawskiego Szpitala Południowego coraz mocniej uderza w stołeczny ratusz. Podczas sesji absolutoryjnej Rady Warszawy radni Prawa i Sprawiedliwości zażądali politycznych konsekwencji i złożyli wnioski dotyczące odwołania dwóch wiceprezydent stolicy - Renaty Kaznowskiej oraz Aldony Machnowskiej-Góry.
Czytaj więcej
Dla Arłukowicza tomografia zwłok to nie problem: "Ramzesowi II też robili"
25.06.2026 10:06

Komentarzy: 0
W czasie rozmowy w Kanale Zero europoseł Koalicji Obywatelskiej Bartosz Arłukowicz został zapytany o doniesienia dotyczące wykonywania tomografii komputerowej już po śmierci pacjentów w Szpitalu Południowym. Odpowiedź polityka wywołała zdumienie. Zamiast odnieść się do zarzutów dotyczących funkcjonowania placówki, przywołał przykład starożytnych mumii i faraona Ramzesa II.
Czytaj więcej
Potężne trzęsienia ziemi i rosnący bilans ofiar. USA wysyłają do Wenezueli zespoły ratunkowe
25.06.2026 09:23

Komentarzy: 0
Po tragicznych trzęsieniach ziemi, które pochłonęły już dziesiątki ofiar i pozostawiły setki rannych, Stany Zjednoczone zapowiedziały natychmiastowe wsparcie dla Wenezueli. Do kraju dotkniętego katastrofą mają zostać skierowani ratownicy, pomoc medyczna oraz wsparcie humanitarne.
Czytaj więcej
Internauci stanęli po stronie lekarza. Miażdżący wynik dla krytyków dr. Jędrzejewskiego
25.06.2026 09:07

Komentarzy: 0
Mimo publicznych prób podważania jego wiarygodności dr Emil Jędrzejewski cieszy się wyraźnym poparciem internautów. Z analizy Res Futura wynika, że zdecydowana większość uczestników internetowej debaty postrzega byłego ordynatora Szpitala Południowego jako osobę ujawniającą nieprawidłowości, a nie człowieka kierującego się osobistą zemstą.
Czytaj więcej
Trump nie szczędził pochwał Polsce. Wspomniał także o Nawrockim
25.06.2026 09:00

Komentarzy: 0
Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Markiem Ruttem, że nadal jest zawiedziony „większością” sojuszników, a na szczyt Sojuszu przyjedzie tylko z szacunku do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Chwalił jednak samego Ruttego, a także Polskę i jej prezydenta.
Czytaj więcej