Premier Beata Szydło: Polska szkoła potrzebuje zmian

„Inwestowanie w przyszłość Polski to inwestowanie w młodych ludzi" – mówiła premier Beata Szydło podczas narady koordynacyjnej z wojewodami oraz kuratorami oświaty. Podczas środowego spotkania w KPRM Prezes Rady Ministrów podkreślała wagę dialogu, m.in. z rodzicami, w procesie wprowadzania zmian.
Reforma systemu edukacji: "tłumaczyć, wyjaśniać i słuchać"
Premier Beata Szydło podkreślała, że reforma systemu edukacji jest rezultatem rozmów z Polakami i stanowi realizację jednej z zapowiedzi wyborczych. "Jeżeli chcemy myśleć o naszej dobrej przyszłości i rozwoju Polski, musimy przede wszystkimi zainwestować w kształcenie i wychowanie dzieci i młodzieży. To jest najbardziej potrzebna Polsce inwestycja" - podkreśliła szefowa rządu. Jej zdaniem poprzednia reforma nie przyniosła efektów jakich się spodziewano, dlatego rząd premier Beaty Szydło podejmuje się dokonania zmian w systemie oświaty.
Prezes Rady Ministrów podkreślała, aby reformę wprowadzić z sukcesem i spełnić oczekiwania co do rezultatów potrzebne jest wsparcie osób związanych z systemem oświaty oraz rodziców i samorządu. "Konieczne jest to, abyśmy rozmawiali, wyjaśniali i informowali" - powiedziała premier Szydło i poinformowała, że od wczoraj działa strona internetowa przez którą rodzice mogą zadawać pytania i uzyskiwać informacje. "Naszym obowiązkiem jest na te pytania odpowiadać i informować" - podkreśliła.
Za przykład sprawnego przeprowadzenia zmian w oświacie premier podała przywrócenie obowiązku szkolnego od 7. roku życia. Było to możliwe dzięki skutecznym i profesjonalnym działaniom minister edukacji narodowej Anna Zalewskiej, która zrealizowała postulat rodziców w tej sprawie. Premier stwierdziła, że reforma nie dokona się tylko z poziomu ministerstwa czy rządu. Dlatego obecni na spotkaniu wojewodowie i kuratorzy oświaty mają istotne zadanie praktycznego działania na rzecz rozpowszechniania wiedzy o reformie. "Przede wszystkim obowiązkiem będzie to, by wychodzić z informacją. Spotykać się z ludźmi. Spotykać się z samorządami i rodzicami, środowiskami nauczycielskimi - tłumaczyć, wyjaśniać i słuchać. Najważniejsze, żebyśmy te zmiany wprowadzali w dialogu" - podkreślała Beata Szydło.
Zmiany w oświacie wprowadzane w dialogu
"My jesteśmy rządem, który stoi po stronie zwykłych ludzi. Słuchamy ludzi i odpowiadamy na ich oczekiwania. Nie zajmujemy się sami sobą i biurokracją. Jesteśmy dla ludzi" - zadeklarowała premier Beata Szydło. "Jeżeli będziemy wszyscy z pokorą realizowali te zadania, które przed państwem postawiłam i minister Zalewska, to jestem spokojna o powodzenie tej reformy" - dodała. Szefowa rządu zaznaczała, że wprowadzane w oświacie zmiany były konsultowane z ekspertami i rodzicami, a ich realizacja jest wynikiem wcześniej prowadzonych rozmów.
"My jesteśmy po to, by przygotowywać prawo, które służy ludziom. Moja prośba do państwa jest taka, abyście słuchali wszystkich, którzy przychodzą z pytaniami i wątpliwościami. Byśmy nie zamykali dyskusji" - zaapelowała premier. "Dialog dopiero się rozpoczyna" - podkreśliła Beata Szydło i mówiła o zadaniach stojących przed przedstawicielami administracji rządowej.
Założenia reformy systemu edukacji
Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie nowego ustroju szkolnego oraz modyfikację organizacji szkół i placówek oświatowych. Przede wszystkim wygaszone zostaną gimnazja, a funkcjonować zacznie 8-letnia szkoła podstawowa i 4-letnie liceum ogólnokształcące. Wprowadzanie zmian rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Proponowane rozwiązania zostały zapowiedziane przez premier Beatę Szydło w exposé.
Premier Beata Szydło podkreślała, że reforma systemu edukacji jest rezultatem rozmów z Polakami i stanowi realizację jednej z zapowiedzi wyborczych. "Jeżeli chcemy myśleć o naszej dobrej przyszłości i rozwoju Polski, musimy przede wszystkimi zainwestować w kształcenie i wychowanie dzieci i młodzieży. To jest najbardziej potrzebna Polsce inwestycja" - podkreśliła szefowa rządu. Jej zdaniem poprzednia reforma nie przyniosła efektów jakich się spodziewano, dlatego rząd premier Beaty Szydło podejmuje się dokonania zmian w systemie oświaty.
Prezes Rady Ministrów podkreślała, aby reformę wprowadzić z sukcesem i spełnić oczekiwania co do rezultatów potrzebne jest wsparcie osób związanych z systemem oświaty oraz rodziców i samorządu. "Konieczne jest to, abyśmy rozmawiali, wyjaśniali i informowali" - powiedziała premier Szydło i poinformowała, że od wczoraj działa strona internetowa przez którą rodzice mogą zadawać pytania i uzyskiwać informacje. "Naszym obowiązkiem jest na te pytania odpowiadać i informować" - podkreśliła.
Za przykład sprawnego przeprowadzenia zmian w oświacie premier podała przywrócenie obowiązku szkolnego od 7. roku życia. Było to możliwe dzięki skutecznym i profesjonalnym działaniom minister edukacji narodowej Anna Zalewskiej, która zrealizowała postulat rodziców w tej sprawie. Premier stwierdziła, że reforma nie dokona się tylko z poziomu ministerstwa czy rządu. Dlatego obecni na spotkaniu wojewodowie i kuratorzy oświaty mają istotne zadanie praktycznego działania na rzecz rozpowszechniania wiedzy o reformie. "Przede wszystkim obowiązkiem będzie to, by wychodzić z informacją. Spotykać się z ludźmi. Spotykać się z samorządami i rodzicami, środowiskami nauczycielskimi - tłumaczyć, wyjaśniać i słuchać. Najważniejsze, żebyśmy te zmiany wprowadzali w dialogu" - podkreślała Beata Szydło.
Zmiany w oświacie wprowadzane w dialogu
"My jesteśmy rządem, który stoi po stronie zwykłych ludzi. Słuchamy ludzi i odpowiadamy na ich oczekiwania. Nie zajmujemy się sami sobą i biurokracją. Jesteśmy dla ludzi" - zadeklarowała premier Beata Szydło. "Jeżeli będziemy wszyscy z pokorą realizowali te zadania, które przed państwem postawiłam i minister Zalewska, to jestem spokojna o powodzenie tej reformy" - dodała. Szefowa rządu zaznaczała, że wprowadzane w oświacie zmiany były konsultowane z ekspertami i rodzicami, a ich realizacja jest wynikiem wcześniej prowadzonych rozmów.
"My jesteśmy po to, by przygotowywać prawo, które służy ludziom. Moja prośba do państwa jest taka, abyście słuchali wszystkich, którzy przychodzą z pytaniami i wątpliwościami. Byśmy nie zamykali dyskusji" - zaapelowała premier. "Dialog dopiero się rozpoczyna" - podkreśliła Beata Szydło i mówiła o zadaniach stojących przed przedstawicielami administracji rządowej.
Założenia reformy systemu edukacji
Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie nowego ustroju szkolnego oraz modyfikację organizacji szkół i placówek oświatowych. Przede wszystkim wygaszone zostaną gimnazja, a funkcjonować zacznie 8-letnia szkoła podstawowa i 4-letnie liceum ogólnokształcące. Wprowadzanie zmian rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Proponowane rozwiązania zostały zapowiedziane przez premier Beatę Szydło w exposé.

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Tagi
Data publikacji: 09.11.2016 16:47
Komentarze
Beata Szydło: Kończy się Unia Europejska, jaką znamy
05.05.2026 22:50

Komentarzy: 0
"Nowy sposób funkcjonowania budżetu UE to pozbawienie państw członkowskich suwerenności w podstawowych aspektach funkcjonowania państwa" – alarmuje na platformie X była premier Beata Szydło.
Czytaj więcej
Nowacka o rodzicach: „Są zmorą szkoły”. Chodzi o „edukację zdrowotną”
05.05.2026 09:37

Komentarzy: 1
Słowa minister edukacji wywołały falę oburzenia. W trakcie medialnego wystąpienia padły ostre oceny pod adresem części rodziców, których określiła jako „toksycznych”. W tle tej wypowiedzi znalazły się również zmiany w szkołach i planowane wprowadzenie nowego przedmiotu.
Czytaj więcej
Rekordowe granty na rozwój kształcenia zawodowego w Polsce. Miliony na rozwój cyfrowy
27.04.2026 18:25

Komentarzy: 0
Fundacja Villum Fonden, należąca do fundacji VELUX ogłosiła nową pulę grantów przeznaczonych na rozwój innowacyjnych projektów kształcenia i szkolenia zawodowego (VET) w Europie. Aż 26 mln złotych zostanie przekazane na projekty realizowane w Polsce. Środki mają pomóc szkołom, organizacjom społecznym i instytucjom publicznym przygotować młodych ludzi do pracy w gospodarce przyszłości – szczególnie w kontekście transformacji cyfrowej i ekologicznej.
Czytaj więcej
Zakaz korzystania z komórek w podstawówkach. Solidarność wskazała na wady projektu
27.04.2026 09:34

Komentarzy: 0
W ocenie związkowców z Solidarności obrany kierunek zmian „zasługuje na aprobatę”, ale sam projekt ustawy przedstawiony przez MEN wymaga uzupełnienia i doprecyzowania.
Czytaj więcej
Mentorem koordynatora MEN ds. edukacji zdrowotnej był zwolennik legalizacji pedofilii
23.04.2026 11:19

Komentarzy: 0
Mentorem koordynatora MEN ds. edukacji zdrowotnej prof. Zbigniewa Izdebskiego był nieżyjący już zwolennik legalizacji pedofilii, prof. Andrzej Jaczewski. Sam prof. Izdebski został powołany do Instytutu, którego założyciel prowadził „badania” w postaci gwałtów na dzieciach w wieku od 2 miesięcy do 14. roku życia.
Czytaj więcej