Prąd dla aut. Kraków przystąpił do pilotażowego programu "e-Mobility"

W Krakowie do końca roku powstanie kilka stacji elektrycznego ładowania pojazdów. Będzie to możliwe dzięki przystąpieniu województwa do pilotażowego programu "e-Mobility".
List intencyjny w tej sprawie z Polską Grupą Energetyczną podpisał w czwartek wojewoda małopolski Józef Pilch. Dotyczy rozwijania infrastruktury ładowania oraz tworzenia systemu zachęcającego podmioty publiczne i prywatne do korzystania z pojazdów elektrycznych.
Pierwsze publiczne stacje ładowania staną w aglomeracji krakowskiej jesienią, kolejne w przyszłości również na terenie innych miast Małopolski. Łącznie ma ich być ok. 20-30, w zależności od zapotrzebowania będą powstawały następne.
"Projekt +e-Mobility+ to istotna inicjatywa o charakterze ekologicznym nie tylko dla Krakowa, ale dla całej Małopolski, stanowiąca również skuteczną formę walki ze smogiem" - powiedział wojewoda, zapowiadając rozmowy z przedstawicielami samorządów w kwestii propagowania alternatywnych źródeł energii.
Projekt "e-Mobility" realizowany jest od końca 2016 r. w kilku polskich miastach, m.in. w Łodzi, Rzeszowie i Lublinie. PGE ma w planach opracowanie systemu zachęt dla posiadaczy samochodów elektrycznych, m.in. będą to preferencyjne stawki za korzystanie z publicznych stacji ładowania oraz za pierwszy rok umowy na użytkowanie wolnej stacji ładowania dla klientów flotowych.
We wrześniu ubiegłego roku resort energii przedstawił plan rozwoju elektromobilności i krajowe ramy polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Zaproponowane rozwiązania mają z jednej strony poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju, z drugiej przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczeń emitowanych przez transport. Plan uwzględnia też elektryfikację transportu publicznego. Jego uzupełnieniem są rozwiązania dotyczące budowy infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych, które zostały zdefiniowane w krajowych ramach polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych.
Źródło: Kurier PAP
Pierwsze publiczne stacje ładowania staną w aglomeracji krakowskiej jesienią, kolejne w przyszłości również na terenie innych miast Małopolski. Łącznie ma ich być ok. 20-30, w zależności od zapotrzebowania będą powstawały następne.
"Projekt +e-Mobility+ to istotna inicjatywa o charakterze ekologicznym nie tylko dla Krakowa, ale dla całej Małopolski, stanowiąca również skuteczną formę walki ze smogiem" - powiedział wojewoda, zapowiadając rozmowy z przedstawicielami samorządów w kwestii propagowania alternatywnych źródeł energii.
Projekt "e-Mobility" realizowany jest od końca 2016 r. w kilku polskich miastach, m.in. w Łodzi, Rzeszowie i Lublinie. PGE ma w planach opracowanie systemu zachęt dla posiadaczy samochodów elektrycznych, m.in. będą to preferencyjne stawki za korzystanie z publicznych stacji ładowania oraz za pierwszy rok umowy na użytkowanie wolnej stacji ładowania dla klientów flotowych.
We wrześniu ubiegłego roku resort energii przedstawił plan rozwoju elektromobilności i krajowe ramy polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Zaproponowane rozwiązania mają z jednej strony poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju, z drugiej przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczeń emitowanych przez transport. Plan uwzględnia też elektryfikację transportu publicznego. Jego uzupełnieniem są rozwiązania dotyczące budowy infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych, które zostały zdefiniowane w krajowych ramach polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych.
Źródło: Kurier PAP

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 13.04.2017 18:45
Komentarze
Kara za referendum. Tusk rozwiązał struktury w Małopolsce
01.06.2026 16:04

Komentarzy: 0
Uchwałą Zarządu Krajowego KO zostały rozwiązane struktury regionalne partii w Małopolsce – poinformowała w poniedziałek posłanka Dorota Niedziela, która została wyznaczona na komisarza regionalnego.
Czytaj więcej
Nieoficjalnie: Donald Tusk rozwiązał struktury Koalicji Obywatelskiej w Małopolsce
01.06.2026 14:58

Komentarzy: 0
Portal Onet.pl poinformował w poniedziałek po południu, że szef Koalicji Obywatelskiej i premier Donald Tusk podjął radykalną decyzję - struktury KO w Małopolsce zostały rozwiązane. Ma to być kara dla regionalnych władz partii za klęskę w referendum w Krakowie.
Czytaj więcej
Marcin Bąk: Demokracjo, Demokracjo, bogini szalona...
30.05.2026 20:54

Komentarzy: 0
Demokraci poświęcają wiele uwagi i wiele energii na obronę Demokracji. Obronę przed nią samą. Takie przynajmniej wrażenie można odnieść, gdy będziemy obserwować nerwowe ruchy związane na przykład z torpedowaniem projektu prezydenckiego referendum lub próby, nieskuteczne zresztą, storpedowania referendum za odwołaniem prezydenta Krakowa.
Czytaj więcej
Andrzej Duda liderem sondażu w Krakowie. Kandydaci KO daleko w tyle
28.05.2026 17:51

Komentarzy: 0
Po odwołaniu Aleksandra Miszalskiego ruszyła polityczna walka o Kraków. W mieście pojawiają się kolejne nazwiska potencjalnych kandydatów, a najnowszy sondaż pokazuje, kto dziś miałby największe szanse na zwycięstwo. Na czele znalazł się były prezydent Andrzej Duda.
Czytaj więcej
Pilny komunikat dla mieszkańców Krakowa
27.05.2026 12:47
