Polskie Termopile. 328 rocznica bitwy pod Hodowem. 400 husarzy pokonało 40 000 Tatarów

328 lat temu przeciwko 40 tysiącom Tatarów, którzy wjechali na ziemie Rzeczpospolitej w celu pojmania jasyru, skierowano 100 husarzy i 300 towarzyszy pancernych
Nielicznym polskim siłom przewodzili Konstanty Zahorowski i Mikołaj Tyszkowski. Do pierwszych starć doszło na polach pod wsią Hodów. Wobec przygniatających sił wroga polska jazda wycofała się do wsi Hodów, gdzie przygotowała się do obrony przy pomocy skleconych naprędce kobylin, płotów, stołów i beczek. Kiedy skończyła się amunicja, obrońcy strzelali tatarskimi strzałami wkładanymi do luf zamiast kul.
Wynik starcia
Straty obrońców Hodowa były spore, jednak Tatarzy ani nie byli w stanie ich pokonać, ani zmusić do kapitulacji. Konstanty Zahorowski zmarł z powodu odniesionych ran, a Mikołaj Tyszkowski dostał się do tatarskiej niewoli, z której został wykupiony. Tatarzy wycofali się od okupowanego podówczas Kamieńca Podolskiego.

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 11.06.2022 19:35
Źródło: wikipedia.pl
Komentarze
Marcin Bąk: Biada pokonanym!
29.08.2026 18:43

Komentarzy: 0
„Biada pokonanym” – miał powiedzieć wódz celtycki Brennus podczas płacenia okupu przez pokonany Rzym, gdy przedstawiciele senatu skarżyli się na to, że odważniki mające odmierzyć ilość wykupnego złota są cięższe od umówionych. Z kolei Carl von Clausewitz zwykł był mawiać, że wojna stanowi kontynuację polityki, tyle że jest prowadzona innymi środkami. Warto o tym pamiętać, gdy opisujemy nasze dzieje oraz staramy się zrozumieć otaczający nas świat.
Czytaj więcej
NASA szykuje wielki start. Ten teleskop może odkryć 100 tys. planet
29.08.2026 18:34

Komentarzy: 0
W niedzielę, z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy'ego na Florydzie (USA), ma zostać wyniesiony w kosmos Teleskop Nancy Grace Roman. NASA spodziewa się, że może on doprowadzić do odkrycia nawet 100 tys. planet pozasłonecznych.
Czytaj więcej
Awantura na alpejskim szlaku. Wszystko nagrała kamera
29.08.2026 17:58

Komentarzy: 0
Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło na trasie pod Grossglocknerem, najwyższym szczytem Austrii. Na wąskim, eksponowanym odcinku szlaku doszło do konfliktu między polskim małżeństwem a austriackim przewodnikiem górskim. Sprawą zajęła się już policja.
Czytaj więcej
IMGW ostrzega. Burze mogą być gwałtowne
29.08.2026 17:48
Mocna deklaracja prezydenta Nawrockiego w Juracie. "Gwarantuję Wam to"
29.08.2026 17:18

