Palikot i Wojewódzki prawomocnie skazani za reklamy alkoholu. Setki tysięcy złotych kary
- We wtorek sąd utrzymał wyroki skazujące Janusza Palikota, Kubę Wojewódzkiego i Tomasza Czechowskiego za nielegalną reklamę alkoholu w internecie; celebryci muszą zapłacić odpowiednio 495 tys., 440 tys. i 335 tys. zł.
- Sprawa dotyczyła promowania alkoholu w mediach społecznościowych, co narusza ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
- Aktywista Jan Śpiewak, który nagłośnił sprawę, uznał wyrok za przełom i sygnał, że konsekwencja w walce z nielegalną reklamą alkoholu przynosi efekty.
Wysokie grzywny dla Wojewódzkiego i Palikota
Jak poinformował aktywista Jan Śpiewak, sąd utrzymał w mocy decyzję o ukaraniu Palikota, Wojewódzkiego oraz Tomasza Czechowskiego. Celebryci zapłacą odpowiednio:
- Janusz Palikot - 495 tys. zł,
- Kuba Wojewódzki - 440 tys. zł,
- Tomasz Czechowski - 335 tys. zł.
Kwoty obejmują zarówno grzywny, jak i koszty sądowe. To jedno z najgłośniejszych rozstrzygnięć dotyczących promocji alkoholu w sieci.
Śpiewak: To przełom
Śpiewak nie krył satysfakcji, podkreślając, że to przełomowy moment.
To ważny sygnał dla wszystkich, którzy łamią prawo i promują alkohol w przestrzeni publicznej, w tym w social mediach. Pokazuje, że stanowczość i konsekwencja przynoszą efekty, a my od początku mieliśmy racje co do nielegalności reklam alkoholu
- napisał. Dodał także, że sama kara dla celebrytów to dopiero początek drogi.
Wciąż walczymy o kompleksową reformę polityki zdrowotnej państwa w zakresie alkoholu! (...) Ten wyrok to dowód, że walka ma sens. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierają. Działamy dalej!
- podsumował Jan Śpiewak.
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi to podstawowy akt prawny w Polsce regulujący kwestie związane z ograniczaniem spożycia alkoholu oraz zapobieganiem skutkom jego nadużywania. Określa m.in. zasady sprzedaży i reklamy napojów alkoholowych, ograniczenia dotyczące ich spożywania w miejscach publicznych, a także zadania samorządów i instytucji w zakresie profilaktyki oraz leczenia osób uzależnionych.
W jaki sposób złamano ustawę?
Wojewódzki i Palikot złamali ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ponieważ obaj promowali swoje produkty alkoholowe w mediach społecznościowych - m.in. na Instagramie i YouTubie - zachęcając do ich zakupu w sposób atrakcyjny, humorystyczny i rozrywkowy. Zgodnie z ustawą, w Polsce zakazana jest reklama i promocja napojów alkoholowych (z wyjątkiem piwa, ale i tam są ściśle określone ograniczenia), zatem ich działania zostały uznane przez sąd za reklamę alkoholu, co narusza przepisy ustawy.
Komentarze
Jan Śpiewak: Krystyna Janda reprezentuje polskie "elity" pełne pogardy wobec słabszych

"Czekam na diagnozę". Znany polityk trafił pilnie do szpitala
"Po prostu nie wierzę". Onet: Szef lubelskiej PO zbierał na kaucję dla Janusza Palikota
Janusz Palikot zdecydował ws. kaucji za areszt. Jest komunikat prokuratury



