Szukaj
Konto

Nie żyje legendarny aktor. Grał w „Tańczącym z wilkami”, „Zielonej mili”, „Szklanej Pułapce”

02.09.2025 11:53
Świeczka, zdjęcie poglądowe
Źródło: pixabay.com
Komentarzy: 0
W wieku 73 lat zmarł kanadyjski aktor Graham Greene, znany szerszej publiczności z roli Kopiącego Ptaka w filmie „Tańczący z wilkami”, za którą został nominowany do Oscara – powiadomił we wtorek media jego menadżer.
Co musisz wiedzieć
  • W wieku 73 lat zmarł Graham Greene, kanadyjski aktor z plemienia Oneida, nominowany do Oscara za rolę Kopiącego Ptaka w filmie "Tańczący z wilkami".
  • Greene wystąpił także w wielu znanych produkcjach, m.in. "Maverick", "Szklana pułapka 3", "Mały Indianin" czy "Zielona mila", często grając postacie rdzennych mieszkańców Ameryki.
  • W wywiadach podkreślał, że początki kariery wymagały od niego grania stereotypowych ról, choć rdzenni mieszkańcy - jak mówił - mają ogromne poczucie humoru, którego w scenariuszach brakowało.
  • Zanim został aktorem, pracował m.in. jako kreślarz i hutnik; swoją karierę rozpoczął w teatrach w Wielkiej Brytanii w latach 70., co uznawał za kluczowy etap rozwoju zawodowego.

 

Kanada: Nie żyje Graham Greene

"Z głębokim smutkiem ogłaszamy spokojne odejście legendarnego, nagradzanego kanadyjskiego aktora Grahama Greene’a" - powiadomił Gerry Jordan w oświadczeniu dla kanadyjskiej telewizji CBC News. Stacja podała, że Greene zmarł śmiercią naturalną.

Legendarne role

Greene, który wywodził się z indiańskiego plemienia Oneida, największą sławę zyskał dzięki roli w westernie "Tańczący z wilkami" Kevina Costnera z 1990 r. Kanadyjczyk został za nią nominowany do Oscara.

Greene zagrał także w takich produkcjach jak "Maverick", "Szklana pułapka 3", "Mały Indianin" czy "Zielona mila". Bardzo często wybierano go do roli Indian.

"Żeby się wybić, robiłem to"

W jednym z ostatnich wywiadów opowiedział, że kiedy rozpoczął pracę w branży filmowej, dostawał scenariusze, w których "trzeba było mówić tak, jak zdaniem (producentów - PAP) mówią rdzenni mieszkańcy" Ameryki Północnej.

- I żeby się wybić, robiłem to. Musiałem wyglądać srogo. Nie uśmiechać się (…) dużo burczeć. Nie znam nikogo, kto by się tak zachowywał. Rdzenni mieszkańcy Ameryki mają niezwykłe poczucie humoru - opowiedział aktor.

Zanim rozpoczął karierę filmową, Greene pracował m.in. jako kreślarz i hutnik. W świat aktorski wszedł w latach 70. w Wielkiej Brytanii, występując w teatrach. Okres ten wspominał jako kluczowy krok w swoim rozwoju jako aktora.

- To pozwala budować charakter. Takiego luksusu nie ma, gdy występuje się w filmach. Wszystkim aktorom radzę, by wybierali teatr - powiedział w wywiadzie dla kanadyjskiego magazynu "Playback" z 2012 r.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 02.09.2025 11:53
Źródło: PAP/opracowanie własne