Szukaj
Konto

Nagle Bank Światowy znalazł pieniądze na atom

20.06.2025 15:12
Elektrownia jądrowa. Ilustracja poglądowa
Źródło: Wikipedia CC BY-SA 4,0 Chionnaski
Komentarzy: 0
Bank Światowy podjął decyzję o zakończeniu polityki niefinansowania projektów energetyki jądrowej, która obowiązuje od lat 50. Decyzja ta została podjęta na wiosennym spotkaniu w 2025 r. w Waszyngtonie. Poprawka jest wynikiem nacisków ze strony państw członkowskich i uznania, że energia jądrowa może odegrać kluczową rolę w osiąganiu globalnych celów klimatycznych, zwłaszcza poprzez niskoemisyjne wytwarzanie energii.
Co musisz wiedzieć
  • Bank Światowy podjął decyzję o zakończeniu polityki niefinansowania projektów energetyki jądrowej
  • Decyzja ta oznacza historyczną zmianę w globalnej polityce energetycznej

 

Nowa polityka Banku Światowego

Bank Światowy dokona teraz przeglądu projektów energetyki jądrowej, z zachowaniem surowych warunków dotyczących bezpieczeństwa, gospodarki odpadami i nierozprzestrzeniania broni jądrowej. Nacisk kładziony jest na wspieranie małych reaktorów modułowych (SMR) i innych nowoczesnych technologii.

Zwolennicy, w tym Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), z zadowoleniem przyjmują tę decyzję, ponieważ ma ona "poprawić dostęp do czystej energii" w biedniejszych krajach. Krytycy, tacy jak grupy ekologiczne, ostrzegają przed zagrożeniami, takimi jak awarie jądrowe i długoterminowe problemy z odpadami.

Bank Światowy opracuje wytyczne dotyczące finansowania, które mają zostać przyjęte w 2026 roku. Pierwsze projekty mogłyby być realizowane w Afryce i Azji, gdzie zapotrzebowanie na energię mocno rośnie.

Polityka "czystej energii"

Decyzja ta oznacza historyczną zmianę w globalnej polityce energetycznej i może promować energię jądrową w krajach rozwijających się.

Bank Światowy wcześniej finansował paliwa kopalne, takie jak węgiel i gaz, ale wykluczył energię jądrową ze względów bezpieczeństwa i ryzyka proliferacji. Zmiany te zostały przyspieszone przez politykę promowania rozwiązań w zakresie "czystej energii" dla krajów rozwijających się.

[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką Tysol.pl, oraz licznych polskich i niemieckich mediów]

Komentarzy: 0
Data publikacji: 20.06.2025 15:12
Źródło: tysol.pl