Mateusz Smolana ponownie wybrany na dyrektora Instytutu Dziedzictwa Solidarności

Mateusz Smolana jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Pracował m.in. w Wydawnictwie "Siedmioróg", Archiwum Państwowym w Gdańsku oraz Historycznym Archiwum Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". W latach 2010-2017 pełnił funkcję Pełnomocnika Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Jest także członkiem Rady Muzeum przy Narodowym Muzeum Morskim, Kolegium Historyczno-Programowego Europejskiego Centrum Solidarności oraz członkiem Zarządu Fundacji Promocji Solidarności.
Mateusz Smolana jest związany z Instytutem Dziedzictwa Solidarności od momentu jego utworzenia 31 sierpnia 2019 r. Początkowo pełnił obowiązki dyrektora, a w 2020 r. został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dyrektora Instytutu.
Instytut Dziedzictwa Solidarności
IDS został utworzony jako państwowa instytucja kultury współprowadzona przez MKiDN i NSZZ "Solidarność". Do jego głównych zadań należy upamiętnianie i promowanie dziedzictwa historycznego NSZZ "Solidarność", inicjowanie przedsięwzięć kulturalnych, społecznych i naukowych nawiązujących do tradycji "Solidarności" oraz prowadzenie działań edukacyjnych.
W 2022 r. ze środków MKiDN zakupiono i wyremontowano nową siedzibę instytucji przy ul. Targ Drzewny 8 w Gdańsku, co pozwoliło na osiągnięcie organizacyjnej i programowej stabilności.
Dyrektor CSW: „Wycofanie z Biennale projektu nt. Żołnierzy Wyklętych to cenzura ideologiczna w sztuce”

Karuzela z Blogerami. Albert Morawski: Na rozdrożu

Nowa książka IDS: Jaruzelski i inni o stanie wojennym

Wernisaż wystawy „Ogólnopolskie Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę”. Piotr Duda: Wykonujemy testament bł. ks. Popiełuszki

Minister Gliński spotkał się z mazowiecką Solidarnością
