Jan Józef Kasprzyk: Powstanie w getcie warszawskim jest wspólnym doświadczeniem polsko-żydowskim

- Powstanie w getcie warszawskim jest wspólnym doświadczeniem polsko-żydowskim, gdyż Żydzi walczący w getcie byli obywatelami Rzeczypospolitej, walczyli również jako polscy patrioci żydowskiego pochodzenia. Ogromną pomoc walczącym, m.in. poprzez dostarczanie broni, niosła Armia Krajowa. Choć tragiczne i bolesne, to nasze wspólne dziedzictwo i doświadczenie
- dodał Jan Józef Kasprzyk.
- Tak jak pamiętamy o 1 sierpnia, rocznicy powstania warszawskiego, tak pamiętać musimy o powstaniu w getcie. To jeden z tragicznych rozdziałów w dziejach Rzeczypospolitej, która przez wieki była domem dla wielu narodów, kultur i religii
- zaznaczył szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który podkreślił, że powstanie miało ogromny wpływ na przyszłość państwa Izrael.
- Zakończyło się tragicznie, ale stworzyło kod kulturowy państwa Izrael. Heroizm powstańców w getcie warszawskim, pokazanie, że złu należy przeciwstawić się, a nie biernie mu się przyglądać, jest ważnym punktem odniesienia, zwłaszcza dla Żydów tworzących po II WŚ państwo w regionie świata, w którym na walkę byli zawsze i są gotowi
- zakończył Jan Józef Kasprzyk.

Komentarze
[Transmisja Online] Dwie flagi. Happening polskich Żydów pod Bramą Brandenburską w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim
Dwie flagi nad Placem Muranowskim. Dlaczego udział Żydowskiego Związku Wojskowego w Powstaniu w getcie był zamilczany?
Dwie flagi nad Placem Muranowskim. Spektakl "Warszawska Masada'43" w Berlinie

„Podjąłem decyzję, aby nadać uroczystości status formalny”. Marsz Niepodległości legalny!

Cezary Krysztopa: To było nasze Powstanie


