Michał Ossowski, red. nacz. "Tygodnika Solidarność": Europa, Europa

Jednym z najważniejszych powodów powstania UE były kwestie gospodarcze. Po II wojnie światowej z jednej strony pojawiło się dążenie do odbudowania silnej Europy, a z drugiej – zapewnienie takich rozwiązań, aby nie dopuścić w przyszłości do nowej wojny.
W tym celu na mocy Traktatu Paryskiego z 1951 roku powołano Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, a na mocy Traktatów Rzymskich z 1957 roku ustanowiono Europejską Wspólnotę Energii Atomowej oraz Europejską Wspólnotę Gospodarczą. Traktaty te miały regulować politykę europejską oraz tworzyć wspólną pulę produkcji, aby zapobiec konfliktom i zniwelować ryzyko wybuchu wojny gospodarczej. Oparcie działalności zjednoczonej Europy na trzech filarach: unii gospodarczej, wspólnej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa oraz wspólnej polityce policyjnej i sądowej w sprawach karnych, oprócz zapewnienia Europie wewnętrznego bezpieczeństwa miało także za zadanie pomóc w rozwoju gospodarczym krajów członkowskich, zwłaszcza w obliczu coraz bardziej globalizującej się gospodarki. Niestety plany te udało się zrealizować jedynie częściowo. Jako siła gospodarcza Unia od lat traci na znaczeniu. Co gorsza, zamiast skupić się na rozwiązywaniu problemów gospodarczych, coraz bardziej angażuje się w kwestie światopoglądowe i ideologiczne. Dzisiaj trudno powiedzieć, czym tak naprawdę jest i dokąd zmierza. Nie jest państwem ani federacją państw. Jej działania skutkujące odejściem od podstawowych i racjonalnych założeń stanowią już realne zagrożenie dla państw członkowskich, jak chociażby polityka energetyczna. Czy zjednoczona Europa jest potrzebna? Niewątpliwie tak. Rozumieli to już jej założyciele w połowie XX w. Nie ulega jednak wątpliwości, że w dzisiejszym świecie, w którym następuje dynamiczny rozwój gospodarek globalnych, największy nacisk powinien iść na zapewnienie sobie, a co za tym idzie i państwom członkowskim silnej pozycji gospodarczej.
Michał Ossowski,
redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność"

Michał Ossowski,
redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność"


Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 07.01.2020 20:50
Komentarze
Strategia antyterrorystyczna USA nazywa Europę „inkubatorem terroru”
07.05.2026 12:37

Komentarzy: 0
Jak poinformował portal European Conservative, Stany Zjednoczone w nowej strategii zwalczania terroryzmu określiły Europę mianem “inkubatora” terroryzmu. Twórcy dokumentu argumentują, że masowa migracja i “otwarte granice” zwiększyły ryzyko dla bezpieczeństwa na całym kontynencie.
Czytaj więcej
Beata Szydło: Kończy się Unia Europejska, jaką znamy
05.05.2026 22:50

Komentarzy: 0
"Nowy sposób funkcjonowania budżetu UE to pozbawienie państw członkowskich suwerenności w podstawowych aspektach funkcjonowania państwa" – alarmuje na platformie X była premier Beata Szydło.
Czytaj więcej
22. rocznica przystąpienia Polski do UE. Obszary utraty suwerenności
01.05.2026 12:35

Komentarzy: 0
22 lata po wejściu Polski do Unii Europejskiej zakres kompetencji wspólnoty znacząco się rozszerzył. W wielu obszarach – od klimatu po finanse – decyzje są dziś współdzielone z instytucjami UE, co wywołuje debatę o granicach suwerenności państw członkowskich.
Czytaj więcej
Krótki przewodnik po gatunkach libków w Polsce
29.04.2026 12:02

Komentarzy: 0
Spośród 128 odmian liberalizmu każda jest tą jedyną, prawdziwą i objawioną, a wszystkie pozostałe to herezje, sekty i nieporozumienia. Na samą sugestię, że ktoś inny mógłby szczerze kochać wolność, przedstawiciel każdego z gatunków reaguje świętym oburzeniem i zarzuca ignorancję z miną, która ma zamknąć dyskusję na wieki.
Czytaj więcej
Unia Europejska dąży do cyfrowej suwerenności. Bruksela ma nowy plan
26.04.2026 20:45

Komentarzy: 0
Unia Europejska inwestuje setki milionów euro, by pozyskać kontrolę nad danymi swoich obywateli. Nowy plan „suwerennej chmury” ma uniezależnić Europę od amerykańskich gigantów technologicznych – i może bezpośrednio wpłynąć na to, gdzie i jak przechowywane są Twoje dane.
Czytaj więcej