Prof. Romuald Szeremietiew: Prezent niechciany, tylko przeoczony, czy może kłopotliwy?

W czasie świąt Bożego Narodzenia w wielu domach stają ustrojone choinki. Pod nimi są układane różne prezenty, którymi obdarujemy bliskich i jesteśmy też przez nich obdarowywani. Święta są okazją, aby najbliższym złożyć życzenia i dołączone do nich prezenty wskazują, że dobrze komuś życzymy. Jest też wielką sztuką dobrać właściwy prezent dla każdego uczestnika wigilijnego spotkania, kiedy to przy śpiewaniu kolęd sięgamy pod choinkę i każdy rozpakowuje przeznaczony dla niego pakuneczek.
Jednak składając życzenia czasem nie ograniczamy się tylko do najbliższego rodzinnego kręgu. W moim przypadku staram się też przekazać życzenia kierowane do naszej polskiej wspólnoty narodowej. Wtedy też symbolicznie składam Bożonarodzeniowy prezent dedykowany moim Rodakom.
Tak było w 2016 roku, gdy nagrałem i umieściłem w sieci wraz z moimi życzeniami propozycję zbudowania odpowiedniego dla Polski systemu obrony państwa. Oczywiście to było skierowane przede wszystkim do ludzi, którzy o naszej obronności decydują, od których zależy co zostanie w wojsku zrobione, na co zostaną wydane pieniądze przeznaczone na obronność Polski.
Miałem nadzieję, że to co proponuję zostanie dostrzeżone i może będzie wdrożone w nowym 2017 roku. Nic takiego nie stało się. Mija kolejny 2018 rok, a Polska nadal nie ma właściwej strategii obronności, słyszy się narzekania, że zakupy nowego uzbrojenia ślimaczą się, a niedawne obietnice stworzenia armii zdolnej obronić nasze granice bledną i zostaje jedynie nadzieja, że Amerykanie zbudują swoją bazę wojskową w Polsce, co ma zagwarantować nam bezpieczeństwo.
Obejrzałem moje nagrania z 2016 roku i doszedłem do wniosku, że raz jeszcze przypomnę się z tym moim prezentem - może tym razem ktoś z odpowiadających za obronność go dostrzeże i w przyszłym 2019 roku zaczniemy wreszcie budować zależny od nas system obronny gwarantujący Nam Polakom bezpieczeństwo narodowe.
Zdaję sobie sprawę, że politycy decydujący o polskiej obronności mogą nie dostrzegać moich propozycji, chociaż wydaje się to trudne z racji na mnogość moich wystąpień - ostatnio ogłosiłem przecież w wyd. Bellona książkę pt. "Stracone dziesięciolecie - czy będziemy mądrzy przed szkodą?". Może to jednak jest nie tylko efekt gapiostwa? Zacząłem zastanawiać się, czy przypadkiem ktoś nie chce tego mojego prezentu z racji, że to ja go oferuję. W 2001 r. źle mi życzący wywołali aferę skutkiem której było odsunięcie mnie od stanowisk decyzyjnych w resorcie obrony. Po latach postępowań prokuratorskich i sądowych oczyściłem się z wszystkich zarzutów, okazałem się niewinny, ale… kilka razy docierały do mnie sygnały, że w gronach kierowniczych decydujących sił politycznych ciągle występuję niechęć do mnie, przekonanie, że nie wolno mi powierzać spraw obronności. Może więc być tak, że problemem nie jest to co mówię, ale… że to ja mówię.
Zdarza się, gdy człowiek na swojej drodze życiowej napotyka ścianę, której zda się nie można przełamać. Józef Piłsudski mówił, że jeżeli ktoś ci mówi, że muru głową nie przebijesz sprawdź, czy ten mur nie jest zmurszały.
Wspominając słowa Marszałka raz jeszcze mówię jak powinna wyglądać obrona Polski.
Romuald Szeremietiew
Tak było w 2016 roku, gdy nagrałem i umieściłem w sieci wraz z moimi życzeniami propozycję zbudowania odpowiedniego dla Polski systemu obrony państwa. Oczywiście to było skierowane przede wszystkim do ludzi, którzy o naszej obronności decydują, od których zależy co zostanie w wojsku zrobione, na co zostaną wydane pieniądze przeznaczone na obronność Polski.
Miałem nadzieję, że to co proponuję zostanie dostrzeżone i może będzie wdrożone w nowym 2017 roku. Nic takiego nie stało się. Mija kolejny 2018 rok, a Polska nadal nie ma właściwej strategii obronności, słyszy się narzekania, że zakupy nowego uzbrojenia ślimaczą się, a niedawne obietnice stworzenia armii zdolnej obronić nasze granice bledną i zostaje jedynie nadzieja, że Amerykanie zbudują swoją bazę wojskową w Polsce, co ma zagwarantować nam bezpieczeństwo.
Obejrzałem moje nagrania z 2016 roku i doszedłem do wniosku, że raz jeszcze przypomnę się z tym moim prezentem - może tym razem ktoś z odpowiadających za obronność go dostrzeże i w przyszłym 2019 roku zaczniemy wreszcie budować zależny od nas system obronny gwarantujący Nam Polakom bezpieczeństwo narodowe.
Zdaję sobie sprawę, że politycy decydujący o polskiej obronności mogą nie dostrzegać moich propozycji, chociaż wydaje się to trudne z racji na mnogość moich wystąpień - ostatnio ogłosiłem przecież w wyd. Bellona książkę pt. "Stracone dziesięciolecie - czy będziemy mądrzy przed szkodą?". Może to jednak jest nie tylko efekt gapiostwa? Zacząłem zastanawiać się, czy przypadkiem ktoś nie chce tego mojego prezentu z racji, że to ja go oferuję. W 2001 r. źle mi życzący wywołali aferę skutkiem której było odsunięcie mnie od stanowisk decyzyjnych w resorcie obrony. Po latach postępowań prokuratorskich i sądowych oczyściłem się z wszystkich zarzutów, okazałem się niewinny, ale… kilka razy docierały do mnie sygnały, że w gronach kierowniczych decydujących sił politycznych ciągle występuję niechęć do mnie, przekonanie, że nie wolno mi powierzać spraw obronności. Może więc być tak, że problemem nie jest to co mówię, ale… że to ja mówię.
Zdarza się, gdy człowiek na swojej drodze życiowej napotyka ścianę, której zda się nie można przełamać. Józef Piłsudski mówił, że jeżeli ktoś ci mówi, że muru głową nie przebijesz sprawdź, czy ten mur nie jest zmurszały.
Wspominając słowa Marszałka raz jeszcze mówię jak powinna wyglądać obrona Polski.
Romuald Szeremietiew

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 24.12.2018 13:16
Komentarze
Ukraińska Prawda: Obchodzący urodziny adiutant głównodowodzącego SZU zginął, rozpakowując prezent
06.11.2023 21:50
Prof. Romuald Szeremietiew: Wojna skończy się w tym roku
15.09.2023 15:36

Komentarzy: 0
– Jeszcze w tym roku wojna powinna się zakończyć. Upieram się przy tej tezie, choć dla większości rozsądnie myślących tego typu przekonanie będzie nie do przyjęcia. Na początku tego roku powiedziałem, że wiosną i latem nastąpi kontrofensywa ukraińska, która zakończy się sukcesem i że pod koniec roku wojna dobiegnie końca – mówi prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister i p.o. minister obrony narodowej, wykładowca akademicki, w rozmowie z Agnieszką Żurek.
Czytaj więcej
„Niekoronowana caryca”. Putin sprawił kochance wyjątkowy prezent
01.03.2023 12:33

Komentarzy: 0
Jak informuje portal Projekt, Władimir Putin kupił swojej kochance Alinie Kabajewej wyjątkowy prezent. Chodzi o apartament w Soczi z basenem, salą kinową oraz lądowiskiem dla śmigłowców. Portal nazywa Kabajewą „niekoronowaną carycą Rosji”.
Czytaj więcej
Gotówka pod choinkę, czyli o moralności w obdarowywaniu
22.12.2022 13:42

Komentarzy: 0
O komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia słyszymy co roku w kontekście zbyt wczesnego przystrajania budynków świecącymi lampkami; jeszcze listopadowych, a już świątecznych reklam i przede wszystkim prezentowego szału. Ale czy świąteczny prezent to rzeczywiście tylko materialny podarunek? I czy jest coś niewłaściwego we wręczaniu najbliższym gotówki lub kart podarunkowych?
Czytaj więcej
Prezent podarowany przez Macrona papieżowi wywołał burzę. Rzecznik MSZ: Znamy sprawę
25.10.2022 15:04

