P. Jarasz: Biust przewodniczącej, czyli jak się obchodzi przepisy nakazujące transmisję obrad Rady Miasta

Ujawniona przez lokalny Głos Zabrza i Rudy Śl. sprawa transmitowania obrad Rady Miasta w Zabrzu na… pusty korytarz urzędu miejskiego zamiast – zgodnie z nakazami prawa - łączami internetowymi do mieszkań zabrzan, wygląda jeszcze gorzej niż się pierwotnie wydawało. Okazuje się, że na ów hol tuż obok sali sesyjnej podawany jest obraz nie z dwóch kamer Telewizji Zabrze nagrywających obrady dla potrzeb Biuletynu Informacji Publicznej lecz z kamer… monitoringu sali sesyjnej zawieszonych pod sufitem. Obraz z nich często jest niewyraźny, rozmazany lub przejaskrawiony od promieni słonecznych. Kadry nie są też precyzyjnie ustawiane na konkretnych mówców. Efekt? Gdy podczas ostatniej sesji radni wstali, by uczcić minutą ciszy pamięć o zamordowanym prezydencie Gdańska, telewizor na urzędowym korytarzu pokazywał zbliżenie na… piersi i brzuch przewodniczącej RM Łucji Chrzęstek-Bar.
Urzędnicy miejscy z Zabrza odpowiedzialni za wykonanie nowych uregulowań prawa polskiego nakazującego transmitowanie obrad rad gmin i powiatów, zasłaniając się autorską opinią prawną urzędowych prawników, zastosowali fortel - opisaną w ustawie "transmisję" przeprowadzają na urzędowy korytarz usytuowany 20 metrów dalej uznając, iż w ten sposób wypełniają nakazy ustawy.
Kłóci się to jednak z logiką i pragmatyzmem działania, bo nie bardzo wiadomo czemu ewentualnie zainteresowani mieszkańcy mieliby siedzieć na korytarzu zamiast na sali sesyjnej - na miejscach dla publiczności? Co jednak najważniejsze, taką praktykę krytycznie oceniają służby prawne wojewody śląskiego, które uznały ją za niewystarczającą dla wypełnienia nowych zapisów ustawy o samorządzie gminnym.
Jak się okazuje, sygnalizowany przez media problem dostrzegła w końcu i jego wagę doceniła sama prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Jak podkreśliła, skoro takie jest oczekiwanie opinii publicznej, dołoży starań, by transmisja na żywo z sesji stała się w końcu dostępna w sieci dla wszystkich zainteresowanych.
- Niezależnie od publikacji prasowej, rozmawiała też ze mną na ten temat pani przewodnicząca RM Łucja Chrzęstek-Bar. Wydałam już stosowne polecenie pani sekretarz miasta Ewie Weber, która odpowiada za te kwestie. Trwają rozmowy z profesjonalną firmą, by uruchomić takie łącze internetowe
- tłumaczy prezydent Zabrza.
Z drugiej strony swoje starania w tym samym temacie podjęli także radni Prawa i Sprawiedliwości (mający swojego wiceprezydenta) dostrzegając, iż praktyka zastosowana w Zabrzu rozmija się z intencjami władzy krajowej i prawodawstwem w tym zakresie.
Z drugiej strony swoje starania w tym samym temacie podjęli także radni Prawa i Sprawiedliwości (mający swojego wiceprezydenta) dostrzegając, iż praktyka zastosowana w Zabrzu rozmija się z intencjami władzy krajowej i prawodawstwem w tym zakresie.
- Wraz z panem wiceprzewodniczącym RM Adamem Ilewskim rozmawialiśmy z wiceprezydentem Krzysztofem Lewandowskim. Zapewnił nas o pełnym zrozumieniu dla naszego postulatu i zapowiedział, że najdalej w marcu transmisja do sieci internetowej z obrad samorządu zostanie uruchomiona
- powiedział nam radny Ferdynand Reiss z PiS.
Przypomnijmy, samorządy miały rok by przygotować się do zastosowania nowych przepisów prawa mających za zadanie zwiększenie udziału obywateli w życiu samorządu…
Przypomnijmy, samorządy miały rok by przygotować się do zastosowania nowych przepisów prawa mających za zadanie zwiększenie udziału obywateli w życiu samorządu…
Przemysław Jarasz

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 21.01.2019 19:32
Komentarze
Kaczyński ostrzega przed udawanym zwrotem w prawo PO. Padło nazwisko
03.08.2025 19:59
Przerwana transmisja. Jeden głos zdecydował o przyjęciu przez radnych Zabrza uchwały przeciwko nielegalnej imigracji
26.06.2025 20:06

Komentarzy: 0
Tym razem nie udał się - już raz zastosowany - plan zbojkotowania obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej przez większość Rady Miasta w Zabrzu. W zasadzie brak jednego głosu w kluczowym głosowaniu zdecydował, iż zostało podjęte stanowisko przeciwko przyjmowaniu w mieście uchodźców z dalekich krajów czy tworzenia specjalnych ośrodków w ramach przymusowej relokacji zarządzonej przez Unię Europejską.
Czytaj więcej
Red. Przemysław Jarasz z Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej uniewinniony
01.06.2025 20:24

Komentarzy: 0
30 maja b.r. Sąd Rejonowy w Zabrzu ogłosił wyrok w procesie przeciwko red. Przemysławowi Jaraszowi, dziennikarzowi śledczemu Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej. Sąd uniewinnił dziennikarza i potwierdził, że informacje zawarte w artykule „Nielegalne papierosy” były prawdziwe i rzetelnie zweryfikowane, a stawiane w nim pytania prasowe były zasadne. Dziennikarza pozwała w trybie karnym z art. 212 kk Anna Sosnowska, radna klubu KO–Nowe Zabrze. CMWP SDP objęło monitoringiem tę sprawę w lutym 2025 r. CMWP SDP apelowało o umorzenie postępowania w tej sprawie oraz o uwolnienie red. Przemysława Jarasza od zarzutów związanych z profesjonalnym wykonywaniem przez niego zawodu dziennikarza.
Czytaj więcej
Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego
13.05.2025 21:21

Komentarzy: 0
Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion zachęcał we wtorek w Zabrzu do głosowania na Karola Nawrockiego. Popierany przez PiS obywatelski kandydat podczas wiecu gratulował też mieszkańcom Zabrza, że w niedzielnym referendum odwołali popieraną przez KO prezydent miasta.
Czytaj więcej
Prezydent Zabrza odwołana ze stanowiska. Posłowie PiS: To jest jasny i czytelny sygnał
12.05.2025 14:19

