Szukaj
Konto

121 ataków dzików na ludzi w Warszawie

Dzik ryjący na terenie zurbanizowanym
Źródło: Pexels | Autor: Antoine Conotte | Licencja: Pexels | Dzik ryjący na terenie zurbanizowanym
– W Warszawie było 121 zgłoszeń ataków dzików na ludzi! – alarmuje poseł Konfederacji prof. Andrzej Zapałowski, który wystąpił do władz miasta stołecznego z zapytaniem poselskim w tej sprawie.
Co musisz wiedzieć:
  • Dziki od dawna terroryzują Warszawiaków.
  • Coraz częściej dochodzi do ataków na ludzi.
  • Władze samorządowe nic z tym nie robią.
  • Zmanipulowani zieloną ideologią Warszawiacy często występują przeciwko odstrzałowi tych najgroźniejszych osobników.

Odpowiadając na Pana e-mail z dnia 2 kwietnia 2026 r., dotyczący udzielenia informacji na temat dzików występujących na terenie m.st. Warszawy, Lasy Miejskie-Warszawa informują, że na przestrzeni ostatnich lat widoczna jest wyraźna tendencja wzrostowa liczby zgłoszeń od mieszkańców, dotyczących obecności dzików. W 2025 r. odnotowano 8804 zgłoszenia. Natomiast w 2026 r. (do dnia 31 marca) zarejestrowano już 4924 zgłoszenia

 

– napisali przedstawiciele władz miasta w odpowiedzi.

 

Poprzednie lata

 

Dla porównania, w latach poprzednich liczba zgłoszeń wynosiła odpowiednio: w 2020 r. – 432 zgłoszenia, w 2021 r. – 707 zgłoszeń, w 2022 r. – 2497 zgłoszeń, w 2023 r. - 4713 zgłoszeń, w 2024 r. – 5128 zgłoszeń

 

– dodali.

 

Ataki na ludzi są coraz częstsze

 

Należy również wskazać, że coraz częściej dochodzi do ataków na ludzi, z czym w 2023 r. nie mieliśmy do czynienia. W ubiegłym roku otrzymaliśmy 121 zgłoszeń dotyczących ataków dzików na ludzi (część z nich kończyła się w szpitalu) oraz 29 ataków na psy. W całym 2024 roku takich zgłoszeń było odpowiednio 59 i 13. Oznacza to niemal podwojenie liczby niebezpiecznych incydentów dotyczących ludzi, a w przypadku psów – wzrost dwukrotny

 

– napisali przedstawiciele samorządu.

 

Problem stolicy z dzikami

 

Problem z dzikami w Warszawie to jedno z najbardziej palących i budzących emocje wyzwań miejskich, które w ostatnich latach drastycznie przybrało na sile. Zwierzęta te niemal całkowicie zatraciły naturalny lęk przed ludźmi, przez co regularnie żerują między blokami, na placach zabaw i w pobliżu szkół. Niejednokrotnie blokują ruch tramwajowy i kołowy, przebywając na obszarze ruchliwych arterii miasta. Szacuje się, że na terenie miasta Warszawy żyje ich obecnie ponad 5 tysięcy. Dziki ciągną do miasta z powodu otwartych śmietników, resztek jedzenia oraz celowego, nieodpowiedzialnego dokarmiania przez ludzi.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 02.06.2026 17:11
Źródło: Facebook, Tysol.pl