Jerzy Bukowski: Pieracki zostanie pochowany w mauzoleum

Ponowny pochówek generała Bronisława Pierackiego odbędzie się 14 października na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu.
Ponowny pochówek generała Bronisława Pierackiego odbędzie się 14 października na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu - poinformował Radio Kraków wiceprezydent miasta Jerzy Gwiżdż.
Na sądeckiej nekropolii rozpoczęły się już prace przygotowawcze, w pierwszej kolejności wymieniana jest nawierzchnia głównej alei, przy której powstanie mauzoleum zamordowanego 15 czerwca 1934 roku na warszawskiej ulicy Foksal przez ukraińskiego nacjonalistę Hryhorija Maciejkę ministra spraw wewnętrznych.
Pieracki został pochowany pięć dni później w grobowcu rodzinnym na sądeckim cmentarzu, a jego pogrzeb stał się wielką patriotyczną manifestacją, podobnie jak wcześniejsze uroczystości w stolicy, które zgromadziły około 100 tysięcy osób. W dniach 18-19 października 1935 roku trumnę z jego zwłokami przeniesiono na cmentarz Zasłużonych w centrum Nowego Sącza (obecnie Stary). W czasie II wojny światowej Niemcy nakazali przenieść grób na cmentarz komunalny.
- Teraz ten sądecki patriota wróci na zasłużone miejsce spoczynku. To znacząca postać w historii Polski, ofiara zamachu i powinien spoczywać tam, gdzie jest należne mu miejsce, czyli na Starym Cmentarzu w reprezentacyjnej kwaterze. Mam nadzieję, że przy kolejnym pochówku sądeczanie tez zamanifestują swoją jedność wobec tego, który Nowy Sącz, poprzez swoją postawę życiową i polityczną, rozsławił - powiedział Gwiżdż krakowskiej rozgłośni.
Ceremonii pogrzebowej będzie przewodniczył biskup tarnowski ksiądz Andrzej Jeż, spodziewany jest udział prezydenta Andrzeja Dudy.
Na sądeckiej nekropolii rozpoczęły się już prace przygotowawcze, w pierwszej kolejności wymieniana jest nawierzchnia głównej alei, przy której powstanie mauzoleum zamordowanego 15 czerwca 1934 roku na warszawskiej ulicy Foksal przez ukraińskiego nacjonalistę Hryhorija Maciejkę ministra spraw wewnętrznych.
Pieracki został pochowany pięć dni później w grobowcu rodzinnym na sądeckim cmentarzu, a jego pogrzeb stał się wielką patriotyczną manifestacją, podobnie jak wcześniejsze uroczystości w stolicy, które zgromadziły około 100 tysięcy osób. W dniach 18-19 października 1935 roku trumnę z jego zwłokami przeniesiono na cmentarz Zasłużonych w centrum Nowego Sącza (obecnie Stary). W czasie II wojny światowej Niemcy nakazali przenieść grób na cmentarz komunalny.
- Teraz ten sądecki patriota wróci na zasłużone miejsce spoczynku. To znacząca postać w historii Polski, ofiara zamachu i powinien spoczywać tam, gdzie jest należne mu miejsce, czyli na Starym Cmentarzu w reprezentacyjnej kwaterze. Mam nadzieję, że przy kolejnym pochówku sądeczanie tez zamanifestują swoją jedność wobec tego, który Nowy Sącz, poprzez swoją postawę życiową i polityczną, rozsławił - powiedział Gwiżdż krakowskiej rozgłośni.
Ceremonii pogrzebowej będzie przewodniczył biskup tarnowski ksiądz Andrzej Jeż, spodziewany jest udział prezydenta Andrzeja Dudy.

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 20.08.2018 14:11
Komentarze
Tłumy pożegnały Jacka Magierę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
16.04.2026 17:48

Komentarzy: 0
Jacek Magiera spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Zmarłego w miniony piątek w wieku 49 lat trenera, pracującego ostatnio w sztabie szkoleniowym reprezentacji Polski, pożegnały tłumy kibiców oraz przedstawiciele władz i środowiska piłkarskiego.
Czytaj więcej
Dziś ostatnie pożegnanie Jacka Magiery. Podano szczegóły uroczystości
16.04.2026 07:59

Komentarzy: 0
O godzinie 12 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej w Warszawie mszą świętą żałobną rozpoczną się uroczystości pogrzebowe piłkarza i szkoleniowca Jacka Magiery. Drugi trener reprezentacji Polski, który zmarł w piątek w wieku 49 lat, spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Czytaj więcej
Znamy datę pogrzebu Jacka Magiery. PZPN wydał komunikat
13.04.2026 20:24
"Niech nie będzie nam obojętne, jaka jest Polska". Ulicami Nowego Sącza przeszedł zorganizowany przez "S" marsz
11.04.2026 17:21
W Nowym Sączu ruszył marsz "Razem dla Polski i Polaków"
11.04.2026 11:33

Komentarzy: 0
W Nowym Sączu o godz. 11.00 rozpoczął się marsz pod hasłem "Razem dla Polski i Polaków". Biorą w nim udział zastępcy przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Maciej Kłosiński i Jerzy Jaworski.
Czytaj więcej

