Jerzy Bukowski: Ostrożnie z symbolami

W tej delikatnej materii należy być nader ostrożnym i powściągliwym.
Nie podoba mi się logo tegorocznego Marszu Niepodległości, na którym widnieje zaciśnięta pięść opleciona różańcem.
Używanie symboliki religijnej w wydarzeniach o patriotycznym charakterze nie jest niczym nagannym, ale każdorazowo wymaga dokładnego rozeznania. Trzeba bowiem uwzględnić wrażliwość ludzi wierzących, dla których pewne skojarzenia mogą być negatywne. Lepiej więc zrezygnować z czegoś, co od razu wywołuje wiele kontrowersji, aniżeli narażać się na zarzut instrumentalnego wykorzystywania pewnych symboli, znaków, przedmiotów.
Gdyby różaniec oplatał polską flagę lub zawisł na szyi orła, takie logo zapewne nie wzbudziłoby protestów, chociaż trudno wykluczyć, że ktoś mógłby to z kolei uznać za profanację zapisanych w Konstytucji RP symboli naszego państwa, których nie wolno przerabiać, uzupełniać, ani w inny sposób zmieniać, nawet jeżeli czyni się to ze szlachetnych pobudek.
W tej delikatnej materii należy być nader ostrożnym i powściągliwym.
Używanie symboliki religijnej w wydarzeniach o patriotycznym charakterze nie jest niczym nagannym, ale każdorazowo wymaga dokładnego rozeznania. Trzeba bowiem uwzględnić wrażliwość ludzi wierzących, dla których pewne skojarzenia mogą być negatywne. Lepiej więc zrezygnować z czegoś, co od razu wywołuje wiele kontrowersji, aniżeli narażać się na zarzut instrumentalnego wykorzystywania pewnych symboli, znaków, przedmiotów.
Gdyby różaniec oplatał polską flagę lub zawisł na szyi orła, takie logo zapewne nie wzbudziłoby protestów, chociaż trudno wykluczyć, że ktoś mógłby to z kolei uznać za profanację zapisanych w Konstytucji RP symboli naszego państwa, których nie wolno przerabiać, uzupełniać, ani w inny sposób zmieniać, nawet jeżeli czyni się to ze szlachetnych pobudek.
W tej delikatnej materii należy być nader ostrożnym i powściągliwym.

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 29.10.2019 09:35
Komentarze
Marsz Niepodległości 2025 z "lotu ptaka". Mamy nagranie
11.11.2025 19:44
Incydent w Warszawie. Na lewicowej manifestacji
11.11.2025 18:33
Marsz Niepodległości 2025. Tak Krzysztof Bosak przywitał prezydenta Karola Nawrockiego
11.11.2025 18:00

Komentarzy: 0
– Mamy dzisiaj specjalnego gościa. Jednego z nas, który został wyniesiony do najwyższego urzędu w państwie, a dziś zdecydował się iść, jak każdy inny uczestnik, z nami. Czołem panie prezydencie! – mówił tuż przed rozpoczęciem Marszu Niepodległości w Warszawie wicemarszałek Sejmu i jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak.
Czytaj więcej
Marsz Niepodległości 2025. Ratusz podał frekwencję
11.11.2025 17:40
Ten transparent nie spodoba się Tuskowi. Mentzen opublikował zdjęcie
11.11.2025 17:13



