Jerzy Bukowski: Niech MEN weźmie dobry przykład z MON

Apeluję do ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego, aby wziął przykład z wiceszefa MON Wojciecha Skurkiewicza i publicznie złożył podobną deklarację w tej kwestii.
Niedawno pisałem, że Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza do końca przyszłego roku zmienić tych patronów jednostek wojskowych, którzy wywodzili się z komunizmu lub byli z nim związani.
W pełni popierając ten pomysł sugeruję podjęcie podobnych działań Ministerstwu Edukacji Narodowej. Z pewnością patronami szkół - mam nadzieję, że już niewielu - są jeszcze ludzie zaprzedani sowieckiemu reżimowi, który czynnie pomagali wprowadzać w Polsce.
Warto byłoby, żeby w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej zniknęli oni z przestrzeni publicznej, a zwłaszcza z jej tak ważnej sfery, jaką jest kształtowanie charakterów młodych ludzi. Patronami szkół muszą być wyłącznie osoby, których życiorysy nierozłącznie wiążą się z walką o suwerenność Ojczyzny i o narodowe imponderabilia, a także wybitni wychowawcy, bo przecież mają z nich brać przykład polskie nastolatki.
Jesteśmy cały czas w trakcie obchodów stulecia odzyskania niepodległości. To wyjątkowo dobry okres na pozbycie się komunistycznych pozostałości w każdej dziedzinie życia zbiorowego.
Apeluję więc do ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego, aby wziął przykład z wiceszefa MON Wojciecha Skurkiewicza i publicznie złożył podobną deklarację w tej jakże istotnej w procesie budowania postawy patriotycznej kwestii.
W pełni popierając ten pomysł sugeruję podjęcie podobnych działań Ministerstwu Edukacji Narodowej. Z pewnością patronami szkół - mam nadzieję, że już niewielu - są jeszcze ludzie zaprzedani sowieckiemu reżimowi, który czynnie pomagali wprowadzać w Polsce.
Warto byłoby, żeby w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej zniknęli oni z przestrzeni publicznej, a zwłaszcza z jej tak ważnej sfery, jaką jest kształtowanie charakterów młodych ludzi. Patronami szkół muszą być wyłącznie osoby, których życiorysy nierozłącznie wiążą się z walką o suwerenność Ojczyzny i o narodowe imponderabilia, a także wybitni wychowawcy, bo przecież mają z nich brać przykład polskie nastolatki.
Jesteśmy cały czas w trakcie obchodów stulecia odzyskania niepodległości. To wyjątkowo dobry okres na pozbycie się komunistycznych pozostałości w każdej dziedzinie życia zbiorowego.
Apeluję więc do ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego, aby wziął przykład z wiceszefa MON Wojciecha Skurkiewicza i publicznie złożył podobną deklarację w tej jakże istotnej w procesie budowania postawy patriotycznej kwestii.

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Tagi
Data publikacji: 24.12.2019 12:53
Komentarze
Szef MON: Rosyjski samolot rozpoznawczy przechwycony nad Bałtykiem
13.05.2026 20:58

Komentarzy: 0
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał w środę, że polskie samoloty przechwyciły nad wodami międzynarodowymi na Bałtyku rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych podkreśliło, że nie doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej.
Czytaj więcej
MON podpisało umowę z PKP Cargo
11.05.2026 17:01

Komentarzy: 0
„Tydzień rozpoczynamy od bardzo ważnej umowy z PKP Cargo. Chodzi o to, aby sprzęt wojskowy, szczególnie ciężki, można było szybko transportować, aby mobilność militarna - czyli zdolność do przemieszczania się naszych wojsk i wojsk sojuszniczych - była na jak najwyższym poziomie, żebyśmy docierali na czas tam, gdzie wojsko jest konieczne. Tam, gdzie musi chronić nasze terytorium, nasze wartości i wszystkich Polaków” - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po podpisaniu porozumienia zawartego pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a PKP Cargo.
Czytaj więcej
KPRM: podpisano umowę dotyczącą programu SAFE
08.05.2026 13:46

Komentarzy: 0
W piątek po południu w KPRM rozpoczęła się uroczystość podpisania umowy dotyczącej programu SAFE. W obecności premiera Donalda Tuska podpiszą ją: szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, minister finansów Andrzej Domański oraz komisarze UE - ds. obrony Andrius Kubilius i ds. budżetu - Piotr Serafin.
Czytaj więcej
Wiceszef MON: Prowadzimy rozmowy z Pentagonem ws. zwiększenia zdolności USA w Polsce
04.05.2026 09:49

Komentarzy: 0
– Prowadzimy rozmowy z Pentagonem na temat zwiększenia zdolności amerykańskich w Polsce – powiedział w poniedziałek wiceszef MON Paweł Zalewski. Pytany, czy żołnierze amerykańscy, którzy mają zostać wycofani z Niemiec, trafią do Polski, odparł, że „trzeba poczekać na decyzję Pentagonu”.
Czytaj więcej
Zakaz korzystania z komórek w podstawówkach. Solidarność wskazała na wady projektu
27.04.2026 09:34

Komentarzy: 0
W ocenie związkowców z Solidarności obrany kierunek zmian „zasługuje na aprobatę”, ale sam projekt ustawy przedstawiony przez MEN wymaga uzupełnienia i doprecyzowania.
Czytaj więcej