Jerzy Bukowski: Fatalny unik Prezydenta RP

Głowa państwa musi dobrze przemyśleć każdą decyzję, szczególnie jeżeli z góry wiadomo, że może ona budzić kontrowersje, a to można było łatwo przewidzieć w tym przypadku.
Bardzo niedobrze się stało, że prezydent Andrzej Duda nie pojawił się osobiście na uroczystych obchodach 75. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej, ani nie wydelegował na nie któregoś ze swoich ministrów, skoro wcześniej przyjął honorowy patronat nad tą ceremonią.
Głowa państwa musi dobrze przemyśleć każdą decyzję, szczególnie jeżeli z góry wiadomo, że może ona budzić kontrowersje, a to można było łatwo przewidzieć w tym przypadku. Jeżeli był jednak honorowy patronat, z którego Prezydent RP nie wycofał się pomimo licznych nacisków, to wolno było oczekiwać od niego konsekwencji, a nie obniżających prestiż urzędu uników.
Teraz jest krytykowany nie tylko przez wrogów Brygady Świętokrzyskiej (i w ogóle Narodowych Sił Zbrojnych), ale także przez jej kombatantów zawiedzionych ostentacyjną nieobecnością głowy państwa oraz brakiem wieńca od niej. Słuszne pretensje mogą mieć do niego również ludzie nie wchodzący w meritum sporu o rolę NSZ w historii Polski, ale wymagający od pierwszego obywatela Rzeczypospolitej stanowczości i konsekwencji.
Oby to ewidentne potknięcie prezydenta Andrzeja Dudy stało się dlań nauką na przyszłość, ponieważ do końca swojej kadencji z pewnością stanie jeszcze przed niejednym podobnym wyzwaniem, zwłaszcza w obszarze niezwykle mu drogiej polityki historycznej, po którym zazwyczaj porusza się godnie i swobodnie.
Głowa państwa musi dobrze przemyśleć każdą decyzję, szczególnie jeżeli z góry wiadomo, że może ona budzić kontrowersje, a to można było łatwo przewidzieć w tym przypadku. Jeżeli był jednak honorowy patronat, z którego Prezydent RP nie wycofał się pomimo licznych nacisków, to wolno było oczekiwać od niego konsekwencji, a nie obniżających prestiż urzędu uników.
Teraz jest krytykowany nie tylko przez wrogów Brygady Świętokrzyskiej (i w ogóle Narodowych Sił Zbrojnych), ale także przez jej kombatantów zawiedzionych ostentacyjną nieobecnością głowy państwa oraz brakiem wieńca od niej. Słuszne pretensje mogą mieć do niego również ludzie nie wchodzący w meritum sporu o rolę NSZ w historii Polski, ale wymagający od pierwszego obywatela Rzeczypospolitej stanowczości i konsekwencji.
Oby to ewidentne potknięcie prezydenta Andrzeja Dudy stało się dlań nauką na przyszłość, ponieważ do końca swojej kadencji z pewnością stanie jeszcze przed niejednym podobnym wyzwaniem, zwłaszcza w obszarze niezwykle mu drogiej polityki historycznej, po którym zazwyczaj porusza się godnie i swobodnie.

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 13.08.2019 23:24
Komentarze
Spotkanie Prezydenta z Komisją Krajową NSZZ "S". Karol Nawrocki: Solidarność jest obecna przy prezydencie każdego dnia
12.02.2026 12:12
Komentarzy: 0
- Kiedy patrzę na dzisiejszą Solidarność w XXI wieku, widzę nie tylko jej liczebność, ale przede wszystkim siłę reprezentacji spraw ludzi pracy - mówił dziś podczas spotkania z Komisją Krajową NSZZ "Solidarność" prezydent Karol Nawrocki.
Czytaj więcej
W Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się spotkanie Prezydenta RP z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność” [WIDEO]
12.02.2026 11:35
Czarzasty po posiedzeniu RBN: „Ustawka się nie udała”
11.02.2026 23:43

Komentarzy: 0
Marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty podkreślił, że w sprawach programu SAFE oraz Rady Pokoju odbyły się na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego ważne rozmowy. Odnosząc się do poświęconego mu punktu obrad RBN, stwierdził, że „ustawka się nie udała”.
Czytaj więcej
Szef BBN o RBN: Nie będzie żadnego show ani ataku ze strony prezydenta
09.02.2026 23:07

Komentarzy: 0
– Nie będzie żadnego show ani ataku ze strony prezydenta – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego prof. Sławomir Cenckiewicz na antenie Radia ZET, odnosząc się do zaplanowanego na 11 lutego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Czytaj więcej
"Kryzys nie został zatrzymany". Solidarność pięciu największych spółek Grupy Azoty apeluje do prezydenta
28.01.2026 21:26

Komentarzy: 0
Przedstawiciele Solidarności reprezentującej pracowników spółek Grupy Azoty zwrócili się do prezydenta z prośbą spotkane poświęcone, jak przekonują, katastrofalnej sytuacji tego największego podmiotu polskiego przemysłu chemicznego.
Czytaj więcej
