Jarasz: Największe powołanie w województwie śląskim do Wojsk Obrony Terytorialnej

Blisko 150 kandydatów na żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyło przed tygodniem bramę jednostki wojskowej w Gliwicach. Kolejnych blisko 100 osób dołączy do nich za kilka dni na tak zwanym szkoleniu wyrównawczym. Po 16. dniach intensywnego szkolenia większość z nich zasili nowotworzony batalion w Cieszynie. To największe do tej pory powołanie do Obrony Terytorialnej w województwie śląskim.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej
Punktualnie o godz. 7 rozpoczęła się z pewnością jedna z największych przygód życia 147 mieszkańców śląskiego.
- Bardzo nas cieszy, że w województwie śląskim mamy tylu chętnych do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. To niezwykły potencjał, którego z pewnością nie zmarnujemy
- podkreśla Szef Sztabu 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ppłk Sławomir Machniewicz.
Wcielenie to pierwszy dzień tzw. szesnastki, czyli 16-dniowego szkolenia podstawowego. Biorą w nim udział osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową. W trakcie wcielenia kandydaci zostali umundurowani, otrzymali ekwipunek oraz załatwiane zostały kwestie ewidencyjne. Kolejnego dnia ochotnicy poddani zostali również ocenie sprawności fizycznej, która obejmuje "test wejściowy". Wyniki będą wykorzystane w dalszej służbie. Po roku na teście z wychowania fizycznego, oceniony zostanie postęp jakiego dokonał żołnierz przez 12 miesięcy szkolenia.
Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, taktykę oraz zasad zachowania na polu walki. Kandydaci nauczą się też udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. "Szesnastkę" kończy przysięga, która odbędzie się 7 grudnia w Cieszynie. Wcześniej jednak rekruci będą musieli przejść tak zwaną "pętlę taktyczną" - to swego rodzaju egzamin weryfikujący zdobyte do tej pory umiejętności.
13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w ubiegłym roku. Jest pierwszą brygadą, w której będą służyć psy poszukiwawczo - ratownicze. Właśnie trwa wdrażanie programu pilotażowego GPR K9 WOT. W tym roku brygada rozpoczęła także formowanie dwóch nowych batalionów - cieszyńskiego w województwie śląskim oraz brzeskiego w województwie opolskim.
WOT opiera swój potencjał na żołnierzach - ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - WOT daje więc możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą. Obecnie w województwie śląskim jest ponad 600 terytorialsów, a w całej Polsce blisko 23 tysiące.
Wcielenie to pierwszy dzień tzw. szesnastki, czyli 16-dniowego szkolenia podstawowego. Biorą w nim udział osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową. W trakcie wcielenia kandydaci zostali umundurowani, otrzymali ekwipunek oraz załatwiane zostały kwestie ewidencyjne. Kolejnego dnia ochotnicy poddani zostali również ocenie sprawności fizycznej, która obejmuje "test wejściowy". Wyniki będą wykorzystane w dalszej służbie. Po roku na teście z wychowania fizycznego, oceniony zostanie postęp jakiego dokonał żołnierz przez 12 miesięcy szkolenia.
Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, taktykę oraz zasad zachowania na polu walki. Kandydaci nauczą się też udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. "Szesnastkę" kończy przysięga, która odbędzie się 7 grudnia w Cieszynie. Wcześniej jednak rekruci będą musieli przejść tak zwaną "pętlę taktyczną" - to swego rodzaju egzamin weryfikujący zdobyte do tej pory umiejętności.
13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w ubiegłym roku. Jest pierwszą brygadą, w której będą służyć psy poszukiwawczo - ratownicze. Właśnie trwa wdrażanie programu pilotażowego GPR K9 WOT. W tym roku brygada rozpoczęła także formowanie dwóch nowych batalionów - cieszyńskiego w województwie śląskim oraz brzeskiego w województwie opolskim.
WOT opiera swój potencjał na żołnierzach - ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - WOT daje więc możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą. Obecnie w województwie śląskim jest ponad 600 terytorialsów, a w całej Polsce blisko 23 tysiące.
Przemysław Jarasz

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 28.11.2019 22:55
Komentarze
Amerykańscy żołnierze trafią do Polski? Wiceszef MON zdradził nowe informacje
12.05.2026 11:50

Komentarzy: 0
– Naszą intencją jest zwiększenie amerykańskich zdolności wojskowych w Polsce – powiedział wiceszef MON Paweł Zalewski. Zapytany, czy Polska przejmie żołnierzy USA z Niemiec, odpowiedział, że zdecyduje o tym strona amerykańska. – Jest kilka proponowanych miejsc rozlokowania takich sił – dodał. Przekazał również, że decyzja Waszyngtonu najprawdopodobniej zostanie przekazana w czerwcu.
Czytaj więcej
Amerykańskie wojska wycofywane z Niemiec trafią do Polski? Jasne stanowisko Trumpa
09.05.2026 08:23

Komentarzy: 0
Kwestia potencjalnego przeniesienia 5 tys. wycofywanych z Niemiec amerykańskich żołnierzy do Polski bądź innego kraju wschodniej flanki NATO budzi zainteresowanie również dziennikarzy za oceanem. Jeden z nich postanowił zapytać prezydenta Donalda Trumpa o jego plany.
Czytaj więcej
Jarosław Kaczyński: Tusk kolejny raz odkrywa swoją prawdziwą twarz
04.05.2026 17:42

Komentarzy: 0
"Tusk to Berlin. Dziś nikt rozsądny nie może temu zaprzeczyć" – pisze na platformie X Jarosław Kaczyński, odnosząc się do wypowiedzi premiera Donalda Tuska ws. wycofania przez USA 5 tys. żołnierzy z Niemiec.
Czytaj więcej
Donald Tusk zapowiada traktat obronny z Wielką Brytanią. Padła data
04.05.2026 15:02

Komentarzy: 0
Premier Donald Tusk zapowiedział w poniedziałek po spotkaniu z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem, że 27 maja dojdzie do podpisania traktatu z tym krajem w zakresie współpracy obronnej. Polska będzie adwokatem zbliżenia Wielkiej Brytanii z UE - dodał. Zapowiedział też wizytę w Kanadzie.
Czytaj więcej
„Cięcia w kontyngencie USA w Niemczech wysyłają Rosji zły sygnał”
03.05.2026 13:13

Komentarzy: 0
Jak poinformował portal BBC, dwóch wysoko postawionych amerykańskich polityków Partii Republikańskiej skrytykowało decyzję Pentagonu o redukcji 5000 żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Niemczech, twierdząc, że grozi to osłabieniem odstraszania i wysłaniem Rosji niewłaściwego sygnału.
Czytaj więcej