Szukaj
Konto

To już prawdziwa plaga. Strażacy biją na alarm

08.01.2026 22:48
ogień - zdjęcie ilustracyjne
Źródło: Pixabay
Komentarzy: 0
Strażacy z Konina alarmują: tylko w ciągu kilkunastu dni doszło do kilkunastu pożarów w prywatnych domach. Przyczyną w większości przypadków była nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych i brak regularnego czyszczenia przewodów kominowych. Służby ostrzegają: konsekwencje mogą być tragiczne.
Co musisz wiedzieć
  • W Koninie w ciągu niespełna dwóch tygodni doszło do 11 pożarów sadzy w kominach.
  • Pożary kominów mogą prowadzić do rozszczelnienia przewodów, pożaru domu i zatrucia czadem.
  • Regularne czyszczenie kominów i kontrole instalacji są obowiązkowe i kluczowe dla bezpieczeństwa.

 

Niepokojące statystyki. Kilkanaście pożarów w kilka dni

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koninie poinformowała w komunikacie, że od 24 grudnia 2025 roku do 8 stycznia 2026 roku odnotowano aż 11 pożarów sadzy w przewodach kominowych. Wszystkie zdarzenia miały miejsce w prywatnych budynkach mieszkalnych, a większość z nich była wynikiem niewłaściwego użytkowania systemów grzewczych.

Pożar sadzy to śmiertelne zagrożenie

Strażacy podkreślają, że paląca się sadza osiąga bardzo wysokie temperatury, które mogą doprowadzić do pękania kominów i powstawania nieszczelności. W efekcie ogień lub gorące gazy mogą zapalić materiały na poddaszu lub w pomieszczeniach przylegających do przewodu kominowego. Dodatkowym zagrożeniem jest tlenek węgla - bezwonny i bezbarwny gaz, który może doprowadzić do utraty przytomności, a nawet śmierci w ciągu kilku minut.

Obowiązek kontroli i czyszczenia. Strażacy przypominają przepisy

Państwowa Straż Pożarna przypomina, że prawo nakłada na właścicieli domów obowiązek regularnego czyszczenia przewodów kominowych:

  • co najmniej raz na 3 miesiące w przypadku paliw stałych (np. węgiel, drewno),
  • co najmniej raz na 6 miesięcy przy paliwach płynnych i gazowych.

Dodatkowo zalecane są okresowe kontrole instalacji gazowych oraz montaż czujników dymu i czadu, które mogą uratować życie.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 08.01.2026 22:48
Źródło: Radiozet.pl, Tysol.pl