Dramat dziennikarki TVN. Straciła ważną osobę
![Mikrofon / zdjęcie poglądowe Dramat dziennikarki TVN. Straciła ważną osobę](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/135181/173900824374d714e66c66c84eefa79f.jpg)
Nie żyje ojciec Katarzyny Kolendy-Zaleskiej
Profesor Zygmunt Kolenda był wybitnym specjalistą w dziedzinie metalurgii. Pracę na AGH rozpoczął w 1962 roku, a później współtworzył Wydział Metali Nieżelaznych i dwukrotnie pełnił funkcję jego dziekana. Przez wiele lat kierował również Katedrą Teorii i Inżynierii Procesów Metalurgicznych.
"Zmarł prof. dr hab. inż. Zygmunt Kolenda. W Akademii Górniczo-Hutniczej zatrudniony od 1962 r. Współtwórca Wydziału Metali Nieżelaznych i jego dziekan w latach 1978-1981 i 1984-1985. W latach 1981-2006 kierował Katedrą Teorii i Inżynierii Procesów Metalurgicznych na Wydziale Metali Nieżelaznych AGH. Autor ponad 150 publikacji, promotor 18 przewodów doktorskich, recenzent prac habilitacyjnych oraz recenzent w przewodach o nadanie tytułów naukowych profesora dla Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów"
- podano w oficjalnym komunikacie uczelni.
W 1989 roku objął funkcję przewodniczącego krakowskiego Komitetu Obywatelskiego. Był również wykładowcą za granicą - jego wiedza i doświadczenie były cenione na uczelniach w Ameryce Północnej.
Ogromna strata dla dziennikarki
Śmierć ojca to dla Katarzyny Kolendy-Zaleskiej wielki cios. Dziennikarka, choć dziś znana przede wszystkim z pracy w TVN, swoje zawodowe początki miała w Krakowie, gdzie ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W wywiadach wielokrotnie podkreślała, jak ważną rolę w jej życiu odgrywali rodzice.
"Rodzice dali mi korzenie i skrzydła. Korzenie trzymają mnie w pionie, a dzięki skrzydłom mogłam odfrunąć w swoją stronę" - mówiła kiedyś.