13 października XXIV Dzień Papieski pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”

Dziś w domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej w Warszawie odbyła się konferencja Fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia”, zapowiadająca XXIV Dzień Papieski, który obchodzony będzie 13 października pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. – Jan Paweł II nie tylko głosił Ewangelię starości, cierpienia, ale także świadczył o niej swoim własnym życiem – mówił metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. Obecnie ze wsparcia Fundacji korzysta rocznie ponad 2000 młodych uzdolnionych osób. – Przyznaliśmy 30 dodatkowych stypendiów dla diecezji powodziowych: opolskiej, świdnickiej i wrocławskiej – poinformował przewodniczący zarządu Fundacji ks. Dariusz Kowalczyk.
Jan Paweł II
Jan Paweł II / wikimedia.commons CC-BY 4.0/Zkoty - Own work

Podczas konferencji przedstawiono plan obchodów Dnia Papieskiego, kampanię społeczną, zbiórkę oraz podsumowano obozy wakacyjne. W konferencji wzięli udział przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, metropolita warszawski, ks. kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Zarządu – ks. Dariusz Kowalczyk, menedżer ds. kampanii społecznych – Paulina Worożbit, oraz stypendystka – Katarzyna Smolak. Konferencję poprowadziła kierownik Biura Prasowego Fundacji, Monika Wójcik.

– To wybór hasła wbrew tendencji, idącej przez dzisiejszy świat, która odsuwa cierpienie, starość i związane z tym pytania o sens życia oraz śmierć. My nie baliśmy się tego przeciwstawienia. To jest jedna z najpewniejszych egzystencjalnie rzeczy, która nam się wydarzy w życiu – mówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Podkreślił, że „Jan Paweł nie tylko głosił Ewangelię starości, cierpienia, ale także świadczył o niej swoim własnym życiem”. – Nie mam żadnych wątpliwości, że ten pontyfikat jest wielką lekcją starości, cierpienia i jesieni życia – mówił. – Trzeba ten temat zobaczyć w kontekście promocji godności człowieka, o której Jan Paweł II mówił od samego początku – przypomniał. – Nie da się mówić o godności człowieka inaczej, jeśli nie pokaże się pełnych i wszystkich wymiarów człowieczeństwa – dodał.

O problemie samotności w rozmowie z KAI powiedział przewodniczący Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia, ks. Dariusz Kowalczyk. – Ktoś może być w sile wieku, a mieć próby samobójcze. Coraz częściej mamy kryzys więzi z Bogiem. „Uwierz w siebie” to mit, ponieważ przychodzi moment, kiedy się na sobie zawiedziemy. Chrześcijanin, który ma głęboką wiarę, ma o tyle łatwiej, że on wie, że może ból i rozpacz wypowiedzieć wobec Boga, który go rozumie, wobec Chrystusa, który przeżył to na krzyżu. Wtedy wytwarza się niezwykła więź duchowa, która pozwala po pewnym czasie opisanie tych doświadczeń, jako błogosławione – mówił w kontekście tegorocznego hasła, dot. Ewangelii starości i cierpienia.

Już najbliższą niedzielę 6 października w kościołach w Polsce odczytany zostanie List Episkopatu Polski zapowiadający Dzień Papieski.

Czytaj także: Diakonat kobiet? Kard. Fernández: Kobiety mogą mieć realną władzę

Plan obchodów

12 października, na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Nagród TOTUS TUUS 2024. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP 2 o godz. 16:00. 

Nominacje do tegorocznej nagrody TOTUS TUUS w kategorii „Promocja godności człowieka” otrzymali: Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, Stowarzyszenie Odra – Niemen, Fundacja Tęczowy Kocyk. W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”: Ludwika Ogorzelec, Wojciech Wencel, Maria Wollenberg-Kluza. Nominowani w kategorii „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II” to ks. Andrzej Dobrzyński, Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Lublinie. Do nagrody „TOTUS TUUS medialny im. Bpa Jana Chrapka” nominowani zostali: Twórcy filmu „Tętno”, Portal Stacja7.pl oraz Studio Raban. Tradycyjnie zostanie przyznana także specjalna nagroda TOTUS TUUS.

W niedzielę 13 października kard. Kazimierz Nycz o godz. 9:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawi Mszę św. w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, transmitowaną przez Polsat News. W Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 9:00 ks. bp Michał Janocha będzie przewodniczył Mszy Św. „radiowej” (Program I Polskiego Radia), a w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, o godz. 9:30 Mszę Św. będzie celebrował ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski (transmisja w TVP 1 i TVP Polonia).

W niedzielny wieczór o godz. 17:30 TVP 1 wyemituje Koncert Galowy XXIV Dnia Papieskiego pt. „Psalm dni naszych”. Wystąpią m.in. Krzysztof Antkowiak, Maciej Balcar, Siostry Melosik, Lidia Pospieszalska, Anna Szarmach, Olga Szomańska, Tomasz Szczepanik, Mateusz Ziółko oraz zespół absolwentów Fundacji – Tylko Ty.

W ramach obchodów XXIV Dnia Papieskiego, w piątek 11 października, odbędzie się także konferencja naukowa. Organizatorami konferencji są Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II  w Krakowie. Wykłady poprowadzą przedstawiciele świata nauki oraz pracownicy Szpitala klinicznego im. dr J. Babińskiego. Wstęp na konferencję jest wolny.    

Co roku podczas Dnia Papieskiego ma miejsce zbiórka na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości organizowana przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Ze wsparcia „Dzieła” korzysta obecnie rocznie ponad 2 tys. osób z całej Polski, a stypendia przyznawane są już od VII klasy szkoły podstawowej i mogą być kontynuowane aż do zakończenia studiów. Przez 20 lat działalności Fundacja pomogła ukończyć studia tysiącom młodych ludzi, a oprócz październikowej zbiórki „Dzieło Nowego Tysiąclecia” można wspierać przez cały rok – wysyłając SMS o treści STYPENDIA na numer 74 265 (4,92 z VAT) lub przelewając dowolną kwotę na numer rachunku 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.

W Dzień Papieski stypendyści Fundacji odwiedzą kościoły, by dać osobiste świadectwo wiary i wyrazić Darczyńcom wdzięczność za dotychczasowe wsparcie. 

Czytaj także: Sekretarz generalny Synodu: Chcemy reform, ale celem są zamysły Ducha Świętego

Obozy integracyjno-formacyjne

Podczas konferencji przedstawiono także tegoroczne wakacyjne obozy integracyjno-formacyjne, przeżywane w duchu nauczania św. Jana Pawła II. W tym roku odbyły się trzy takie spotkania, m.in. w Gnieźnie, gdzie udział wzięło 650 studentów, zrzeszonych w 16 wspólnotach akademickich, a uczących się w 50 miastach w Polsce oraz za granicą; 700 stypendystów wzięło udział w obozie w diecezji Bielsko-Żywieckiej, oraz 200 maturzystów – w bieszczadzkich Myczkowcach nad Soliną.

Obozy są doskonałą okazją do zacieśniania więzi z Panem Bogiem i drugim człowiekiem. Służą przybliżaniu stypendystom nauczania św. Jana Pawła II i zapoznania się z nowymi regionami. – Dla mnie osobiście był to przepiękny czas i głębokie duchowe przeżycie – wyznaje stypendystka, Katarzyna Smolak.

– Mam to szczęście być codziennie z młodzieżą. Mają dawkę idealizmu w sobie, chęć rozwoju, życzliwości. Nasi stypendyści są we wszystkich możliwych wolontariatach, wspólnotach, fundacjach, są w hospicjach, domach dziecka, w więzieniach, ratują klimat i przyrodę, tworzą koła dyskusyjne, naukowe, są w teatrze, wszędzie – wymieniał w rozmowie z KAI, ks. Kowalczyk. – Wielu naszych stypendystów bardzo angażuje się w różne formy pomocy, zwłaszcza osób starszych, samotnych, wykluczonych, będących w potrzebie – podkreśliła menedżer ds. kampanii społecznych, Paulina Worożbit. 

– Apeluję do rodziców: bądźcie z nimi w kontakcie, pokazujcie im życie wiary – dodał przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia”.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. Powstała jako owoc pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny w 1999 r. Z pozostałych po pielgrzymce Jana Pawła II do Polski środków utworzono organizację, która początkowo pomagała 500 osobom z 5 wschodnich diecezji. Obecnie z jej wsparcia rocznie korzysta ponad 2000 młodych uzdolnionych osób. Są to stypendia dla zdolnej, ubogiej młodzieży, aby pomóc im w dalszej edukacji.

mos


 

POLECANE
Skarb Romanowów wypłynął na aukcji. Nikt nie spodziewał się takiej kwoty gorące
Skarb Romanowów wypłynął na aukcji. Nikt nie spodziewał się takiej kwoty

W domu aukcyjnym Christie’s w Londynie padł historyczny rekord. Jedno z najrzadszych i najpiękniejszych jaj Fabergé osiągnęło cenę, która przebiła wszelkie wcześniejsze licytacje.

Von der Leyen chce zadłużyć UE, by sfinansować pożyczkę reparacyjną dla Ukrainy z ostatniej chwili
Von der Leyen chce zadłużyć UE, by sfinansować pożyczkę reparacyjną dla Ukrainy

„Aby wzmocnić odporność finansową Ukrainy w obliczu trwającej rosyjskiej wojny agresywnej, Komisja Europejska proponuje dziś dwa rozwiązania mające na celu zaspokojenie potrzeb finansowych Ukrainy na lata 2026-2027: pożyczkę UE i pożyczkę reparacyjną” – poinformowała Komisja Europejska w specjalnie wydanym komunikacie.

Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję w sprawie Komunistycznej Partii Polski z ostatniej chwili
Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję w sprawie Komunistycznej Partii Polski

Trybunał Konstytucyjny oficjalnie uznał, że cele i działalność Komunistycznej Partii Polski są sprzeczne z konstytucją. To orzeczenie automatycznie otwiera drogę do jej delegalizacji.

Zbiórka podpisów pod petycjami ws. wycofania ETS2 i dyrektywy budynkowej gorące
Zbiórka podpisów pod petycjami ws. wycofania ETS2 i dyrektywy budynkowej

Eurodeputowana Ewa Zajączkowska-Hernik (Konfederacja) rusza ze zbiórką podpisów pod petycjami ws. wycofania ETS2 i dyrektywy o przymusowych remontach klimatycznych budynków.

Bankomaty znikają z Polski. Skąd będziemy brać gotówkę? gorące
Bankomaty znikają z Polski. Skąd będziemy brać gotówkę?

Liczba bankomatów w Polsce topnieje z miesiąca na miesiąc, a Unia Europejska właśnie otwiera drogę do rewolucji. Tradycyjne urządzenia znikają, a dostęp do pieniędzy ma być na nowo uporządkowany przez nowe przepisy i cyfrowe przyzwyczajenia Polaków.

Makabryczna zbrodnia w Słupsku. 19-latek oskarżony o brutalne zabójstwo współlokatora z ostatniej chwili
Makabryczna zbrodnia w Słupsku. 19-latek oskarżony o brutalne zabójstwo współlokatora

Wstrząsająca zbrodnia w Słupsku. 19-letni Alan G. usłyszał trzy zarzuty po tym, jak śledczy powiązali go z zabójstwem i brutalnym okaleczeniem 31-letniego Mateusza D. Ciało ofiary odnaleziono zakopane w workach na śmieci w miejskim parku. Szczegóły sprawy mrożą krew w żyłach.

Wiceszef polskiego MSZ wzywa do negocjacji, aby osiągnąć porozumienie UE–Mercosur z ostatniej chwili
Wiceszef polskiego MSZ wzywa do negocjacji, aby osiągnąć porozumienie UE–Mercosur

Wiceminister Marcin Bosacki, który brał udział w Polsko-Argentyńskim Forum Biznesu, udzielił wywiadu argentyńskiemu portalowi TN, w którym wezwał do dalszych negocjacji, aby osiągnąć porozumienie UE–Mercosur.

Była szefowa unijnej dyplomacji usłyszała zarzuty i opuściła areszt z ostatniej chwili
Była szefowa unijnej dyplomacji usłyszała zarzuty i opuściła areszt

Prokuratura Europejska (EPPO) postawiła zarzuty byłej szefowej unijnej dyplomacji Federice Mogherini i dwóm innym osobom w związku ze śledztwem korupcyjnym dotyczącym szkoleń dla młodszych dyplomatów finansowanych z pieniędzy UE. Trójka oskarżonych wyszła ostatniej nocy z aresztu po wpłaceniu kaucji.

Awantura w Sądzie Najwyższym. Krzyki, policja i przerwane posiedzenie – nagranie obiegło sieć z ostatniej chwili
Awantura w Sądzie Najwyższym. Krzyki, policja i przerwane posiedzenie – nagranie obiegło sieć

Posiedzenie połączonych Izb Sądu Najwyższego zamieniło się w chaos. Transparenty, głośne okrzyki, interwencja policji i 15-minutowa przerwa — dzisiejsze wydarzenia na sali sądowej wywołały ogromne poruszenie i natychmiast wyciekły do internetu.

Prezydent Trump o somalijskich migrantach: To śmieci wideo
Prezydent Trump o somalijskich migrantach: To śmieci

Prezydent Donald Trump powiedział we wtorek na posiedzeniu swojego gabinetu, że somalijscy migranci powinni wrócić do domu, aby naprawić własny kraj.

REKLAMA

13 października XXIV Dzień Papieski pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”

Dziś w domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej w Warszawie odbyła się konferencja Fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia”, zapowiadająca XXIV Dzień Papieski, który obchodzony będzie 13 października pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. – Jan Paweł II nie tylko głosił Ewangelię starości, cierpienia, ale także świadczył o niej swoim własnym życiem – mówił metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. Obecnie ze wsparcia Fundacji korzysta rocznie ponad 2000 młodych uzdolnionych osób. – Przyznaliśmy 30 dodatkowych stypendiów dla diecezji powodziowych: opolskiej, świdnickiej i wrocławskiej – poinformował przewodniczący zarządu Fundacji ks. Dariusz Kowalczyk.
Jan Paweł II
Jan Paweł II / wikimedia.commons CC-BY 4.0/Zkoty - Own work

Podczas konferencji przedstawiono plan obchodów Dnia Papieskiego, kampanię społeczną, zbiórkę oraz podsumowano obozy wakacyjne. W konferencji wzięli udział przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, metropolita warszawski, ks. kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Zarządu – ks. Dariusz Kowalczyk, menedżer ds. kampanii społecznych – Paulina Worożbit, oraz stypendystka – Katarzyna Smolak. Konferencję poprowadziła kierownik Biura Prasowego Fundacji, Monika Wójcik.

– To wybór hasła wbrew tendencji, idącej przez dzisiejszy świat, która odsuwa cierpienie, starość i związane z tym pytania o sens życia oraz śmierć. My nie baliśmy się tego przeciwstawienia. To jest jedna z najpewniejszych egzystencjalnie rzeczy, która nam się wydarzy w życiu – mówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Podkreślił, że „Jan Paweł nie tylko głosił Ewangelię starości, cierpienia, ale także świadczył o niej swoim własnym życiem”. – Nie mam żadnych wątpliwości, że ten pontyfikat jest wielką lekcją starości, cierpienia i jesieni życia – mówił. – Trzeba ten temat zobaczyć w kontekście promocji godności człowieka, o której Jan Paweł II mówił od samego początku – przypomniał. – Nie da się mówić o godności człowieka inaczej, jeśli nie pokaże się pełnych i wszystkich wymiarów człowieczeństwa – dodał.

O problemie samotności w rozmowie z KAI powiedział przewodniczący Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia, ks. Dariusz Kowalczyk. – Ktoś może być w sile wieku, a mieć próby samobójcze. Coraz częściej mamy kryzys więzi z Bogiem. „Uwierz w siebie” to mit, ponieważ przychodzi moment, kiedy się na sobie zawiedziemy. Chrześcijanin, który ma głęboką wiarę, ma o tyle łatwiej, że on wie, że może ból i rozpacz wypowiedzieć wobec Boga, który go rozumie, wobec Chrystusa, który przeżył to na krzyżu. Wtedy wytwarza się niezwykła więź duchowa, która pozwala po pewnym czasie opisanie tych doświadczeń, jako błogosławione – mówił w kontekście tegorocznego hasła, dot. Ewangelii starości i cierpienia.

Już najbliższą niedzielę 6 października w kościołach w Polsce odczytany zostanie List Episkopatu Polski zapowiadający Dzień Papieski.

Czytaj także: Diakonat kobiet? Kard. Fernández: Kobiety mogą mieć realną władzę

Plan obchodów

12 października, na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Nagród TOTUS TUUS 2024. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP 2 o godz. 16:00. 

Nominacje do tegorocznej nagrody TOTUS TUUS w kategorii „Promocja godności człowieka” otrzymali: Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, Stowarzyszenie Odra – Niemen, Fundacja Tęczowy Kocyk. W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”: Ludwika Ogorzelec, Wojciech Wencel, Maria Wollenberg-Kluza. Nominowani w kategorii „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II” to ks. Andrzej Dobrzyński, Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Lublinie. Do nagrody „TOTUS TUUS medialny im. Bpa Jana Chrapka” nominowani zostali: Twórcy filmu „Tętno”, Portal Stacja7.pl oraz Studio Raban. Tradycyjnie zostanie przyznana także specjalna nagroda TOTUS TUUS.

W niedzielę 13 października kard. Kazimierz Nycz o godz. 9:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawi Mszę św. w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, transmitowaną przez Polsat News. W Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 9:00 ks. bp Michał Janocha będzie przewodniczył Mszy Św. „radiowej” (Program I Polskiego Radia), a w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, o godz. 9:30 Mszę Św. będzie celebrował ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski (transmisja w TVP 1 i TVP Polonia).

W niedzielny wieczór o godz. 17:30 TVP 1 wyemituje Koncert Galowy XXIV Dnia Papieskiego pt. „Psalm dni naszych”. Wystąpią m.in. Krzysztof Antkowiak, Maciej Balcar, Siostry Melosik, Lidia Pospieszalska, Anna Szarmach, Olga Szomańska, Tomasz Szczepanik, Mateusz Ziółko oraz zespół absolwentów Fundacji – Tylko Ty.

W ramach obchodów XXIV Dnia Papieskiego, w piątek 11 października, odbędzie się także konferencja naukowa. Organizatorami konferencji są Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II  w Krakowie. Wykłady poprowadzą przedstawiciele świata nauki oraz pracownicy Szpitala klinicznego im. dr J. Babińskiego. Wstęp na konferencję jest wolny.    

Co roku podczas Dnia Papieskiego ma miejsce zbiórka na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości organizowana przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Ze wsparcia „Dzieła” korzysta obecnie rocznie ponad 2 tys. osób z całej Polski, a stypendia przyznawane są już od VII klasy szkoły podstawowej i mogą być kontynuowane aż do zakończenia studiów. Przez 20 lat działalności Fundacja pomogła ukończyć studia tysiącom młodych ludzi, a oprócz październikowej zbiórki „Dzieło Nowego Tysiąclecia” można wspierać przez cały rok – wysyłając SMS o treści STYPENDIA na numer 74 265 (4,92 z VAT) lub przelewając dowolną kwotę na numer rachunku 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.

W Dzień Papieski stypendyści Fundacji odwiedzą kościoły, by dać osobiste świadectwo wiary i wyrazić Darczyńcom wdzięczność za dotychczasowe wsparcie. 

Czytaj także: Sekretarz generalny Synodu: Chcemy reform, ale celem są zamysły Ducha Świętego

Obozy integracyjno-formacyjne

Podczas konferencji przedstawiono także tegoroczne wakacyjne obozy integracyjno-formacyjne, przeżywane w duchu nauczania św. Jana Pawła II. W tym roku odbyły się trzy takie spotkania, m.in. w Gnieźnie, gdzie udział wzięło 650 studentów, zrzeszonych w 16 wspólnotach akademickich, a uczących się w 50 miastach w Polsce oraz za granicą; 700 stypendystów wzięło udział w obozie w diecezji Bielsko-Żywieckiej, oraz 200 maturzystów – w bieszczadzkich Myczkowcach nad Soliną.

Obozy są doskonałą okazją do zacieśniania więzi z Panem Bogiem i drugim człowiekiem. Służą przybliżaniu stypendystom nauczania św. Jana Pawła II i zapoznania się z nowymi regionami. – Dla mnie osobiście był to przepiękny czas i głębokie duchowe przeżycie – wyznaje stypendystka, Katarzyna Smolak.

– Mam to szczęście być codziennie z młodzieżą. Mają dawkę idealizmu w sobie, chęć rozwoju, życzliwości. Nasi stypendyści są we wszystkich możliwych wolontariatach, wspólnotach, fundacjach, są w hospicjach, domach dziecka, w więzieniach, ratują klimat i przyrodę, tworzą koła dyskusyjne, naukowe, są w teatrze, wszędzie – wymieniał w rozmowie z KAI, ks. Kowalczyk. – Wielu naszych stypendystów bardzo angażuje się w różne formy pomocy, zwłaszcza osób starszych, samotnych, wykluczonych, będących w potrzebie – podkreśliła menedżer ds. kampanii społecznych, Paulina Worożbit. 

– Apeluję do rodziców: bądźcie z nimi w kontakcie, pokazujcie im życie wiary – dodał przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia”.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. Powstała jako owoc pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny w 1999 r. Z pozostałych po pielgrzymce Jana Pawła II do Polski środków utworzono organizację, która początkowo pomagała 500 osobom z 5 wschodnich diecezji. Obecnie z jej wsparcia rocznie korzysta ponad 2000 młodych uzdolnionych osób. Są to stypendia dla zdolnej, ubogiej młodzieży, aby pomóc im w dalszej edukacji.

mos



 

Polecane