Piotr Duda: Na demonstracji zebraliśmy już 150 tys. podpisów pod referendum [RELACJA NA ŻYWO]

Tylko dziś, w czasie demonstracji, zebrano 150 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum ws. Zielonego Ładu – poinformował w czasie przemówienia pod Sejmem szef Solidarności Piotr Duda. Trwa demonstracja Solidarności "Precz z Zielonym Ładem".
Trwa demonstracja
Trwa demonstracja "Precz z Zielonym Ładem" / fot. Marcin Żegliński

Relacja jest aktualizowana na bieżąco. Odśwież stronę, by zobaczyć nowe wpisy

16:40 Podczas demonstracji Solidarność zorganizował punkty, w których można było podpisać się pod wnioskiem o referendum w sprawie Zielonego Ładu. Zebrano 150 tysięcy podpisów. Sam Region Mazowsze zebrał już około 16 tys. podpisów.

16:30 – Zbieranie podpisów idzie bardzo dobrze, mamy duży apetyt na podpisy. Chcemy wykazać, że jest to ważna sprawa. Nie zadowoli nas tysiąc, dwa czy 100 tysięcy, chcemy zebrać milion. Liczymy na to, że społeczeństwo wypowie się i zadeklaruje chęć odrzucenia, bądź kontynuowania tej polityki. Naszym zdaniem odpowiedź powinna być jednoznacznie negatywna. Nie chcemy szkodliwej dla Polski i wszystkich obywatelii tzw. polityki Zielonego Ładu - przewodniczący mazowieckiej "S" Dariusz Paczuski.

16:28 Mamy nagranie z Sejmu, gdzie redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” nie został wpuszczony z powodu koszulki.

 

 

16:10 Tłumy na wielkiej demonstracji Solidarności.

 

 

● 15:56 Delegacja NSZZ "Solidarność" przekazała marszałkowi Szymonowi Hołowni petycję.

● 15:48 Skandal w Sejmie! Redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski nie został wpuszczony do Sejmu z powodu koszulki "Precz z Zielonym Ładem".

● 15:35 Delegacja "S" spotkała się z rolnikami, którzy od wczoraj prowadzą strajk okupacyjny w Sejmie.

● 15:33 Szef największego związku zawodowego w Polsce przekazał, że tylko dziś, w czasie demonstracji, zebrano 150 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum ws. Zielonego Ładu.

● 15:29 – Wiemy, że Unia Europejska emisje ma na poziomie 7 proc., a Chiny na poziomie 30 proc. Jak są tacy chojracy i tak dobrze kierują KE, to niech rozmawiają z Chinami, żeby oni zmniejszyli emisję CO2, a nie my będziemy się ograniczać i niszczyć nasze gospodarki – mówił szef "S".

● 15:25 – Dzisiaj po 20 latach w UE, gdy widzimy, jak polska gospodarka się rozwija, gdy indywidualnie mamy coraz więcej pieniędzy w portfelu, no to muszą nam dowalić Zielony Ład tylko dlatego, żebyśmy spadli do poziomu polskiego pracownika z początku lat 90. – mówił podczas swojego wystąpienia przewodniczący Solidarności Piotr Duda.

● 15:20 Delegacja "S" na czele z Piotrem Dudą oraz Tomaszem Obszańskim kieruje się do Sejmu, aby wręczyć marszałkowi Szymonowi Hołowni petycję.

● 15:13 Piotr Duda: Solidarność 1:0 Tusk.

● 15:09 – Chcą nakładać na nas kolejne zielone podatki i zielone daniny, a my na to pozwolić nie możemy – dodaje.

● 15:03 – Nie jest to dobry dzień dla polskiej demokracji i dialogu społecznego. Zielony Ład nie spadł nam nagle w styczniu tego roku, nie! Solidarność mówiła o tym od 2007 roku – mówi szef "S" Piotr Duda.

● 14:59 "Precz z Zielonym Wałem" – krzyczą protestujący pod Sejmem.

● 14:57 Na scenie przemawia przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

● 14:50 Pod Sejmem RP odśpiewano "Mazurka Dąbrowskiego".

● 14:46 Wojciech Ilnicki, przewodniczący "S" w KWB Turów, i Maciej Kłosiński, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej "S", są obecnie na scenie pod Sejmem.

● 14:42 "Gdy Zielony Ład zapanuje, to wszystkich w Polsce zrujnuje" / "Niech Bruksela żre robaki, my wolimy schabowego i ziemniaki" – czytamy na transparentach trzymanych przez sadowników.

● 14:29 Czoło demonstracji dotarło przed Sejm.

● 14:20 Telewizja Republika podaje, że w demonstracji przeciw Zielonemu Ładowi bierze udział około 250-300 tys. ludzi.

● 14:15 "Gdy początek marszu Solidarności dotarł do Ronda Dmowskiego, jego koniec sięgał aż Pałacu Prezydenckiego! Nasz marsz ma kilka kilometrów" – pisze Konrad Wernicki, dziennikarz "Tygodnika Solidarność".

● 14:03 – Protestujemy przeciwko temu, żeby te skutki Zielonego Ładu nas nie dotykały. Żeby nie było drogiej energii, nie było drogiego ciepła, żeby w rolnictwie środki ochrony roślin były tańsze. Niech kraje UE dorównają do Polski w redukcji tych środków, do tego poziomu, który u nas jest. To całe wariactwo europejskie niech się skupi najpierw na sobie – powiedział nam przewodniczący NSZZ RI "S" Tomasz Obszański.

● 13:55 Wielka demonstracja Solidarności "Precz z Zielonym Ładem". Mamy nagrania z drona [WIDEO]

● 13:40 Czoło demonstracji zbliża się do ronda Dmowskiego.

● 13:35 Solidarność w petycji do szefowej KE: Zielony Ład to eksperyment na obywatelach UE

● 13:24Obywatele naszego kraju są zbulwersowani tym, że Zielony Ład wprowadza się bez dialogu – dodał.

● 13:19Zielony Ład to problem, który dotyczy wszystkich pracowników w Polsce. Nie tylko rolników. Chcemy wreszcie, by szefowa KE, podeszła do tego w sposób odpowiedzialny, bo było wiele pism, które wysyłaliśmy, chociażby w sprawie ETS, stąd taka petycja – powiedział urzędnikowi szef Solidarności.

● 13:10 Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda wraz z przewodniczącym NSZZ RI "Solidarność" Tomaszem Obszańskim weszli do siedziby Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie, by złożyć tam petycję skierowaną do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

● 13:08 Pierwsze prowokacje podczas demonstracji "Solidarności" [WIDEO]

● 13:04 "Przyszedłem tutaj, bo wczoraj dostałem rachunek za energię. Podwyżka o 73%. Aż cały się trząsłem…" – cytuje słowa jednego z uczestników demonstracji mecenas Bartosz Lewandowski.

● 13:00 Nasz ład jest biało-czerwony! FOTORELACJA z wielkiego marszu Solidarności

● 12:53 Czoło marszu skręca w ul. Świętokrzyską.

● 12:49 – Jesteśmy najjaskrawszym przykładem tego dotknięcia przez Zielony Ład, ponieważ cały czas są próby zamknięcia branży węglowej, a szczególnie naszej kopalni Turów – powiedział nam Wojciech Ilnicki, szef Solidarności w KWB Turów.

● 12:47 "Dziś cała Polska słyszy - Precz z Zielonym Ładem" – pisze Michał Ossowski, redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność".

● 12:44Przyjechaliśmy zaprotestować, bo Zielony Ład uderzy w nas wszystkich – powiedział nam Andrzej Paruzel, przewodniczący Rady Oddziału Brzeg NSZZ "S" w Regionu Opolskiego.

● 12:40 Redaktor naczelny portalu Tysol.pl Cezary Krysztopa nagrał prowokatorkę. "Nikt jej tu nie chce" – podkreśla.

● 12:37 Czoło marszu zbliża się do Pałacu Prezydenckiego.

● 12:36 Demonstranci utworzyli korytarz życia, by umożliwić kartece pogotowia dojazd do potrzebujących osób.

● 12:30 Trwa demonstracja "Precz z Zielonym Ładem":

● 12:20Mamy dwie petycje do złożenia. Jedna będzie składana w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej, a drugą złożymy Marszałkowi Sejmu RP. Bardzo serdecznie prosimy, tak jak deklarowaliśmy od samego początku, nasza manifestacja jest absolutnie pokojowa. Mam nadzieję, że żadnych ekscesów nie będzie. Prosimy o nieużywanie materiałów pirotechnicznych, słuchanie służb porządkowych ze związku zawodowego Solidarności, słuchanie komunikatów policji i o sprawne przemieszczanie się. Wszystkie oficjalne wystąpienia będą pod Sejmem RP, w tej chwili na czoło marszu przemieszczą się liderzy, a sygnałem do wymarszu będzie odegrany hymn NSZZ "Solidarność" – przekazał na otwarciu demonstracji Bartłomiej Mickiewicz, wiceszef "S".

● 12:15 Manifestacja "Precz z Zielonym Ładem" za chwilę się rozpocznie.

● 12:13 Na placu Zamkowym ciągle zbierają się demonstranci, którzy protestują przeciw Zielonemu Ładowi.

● 12:08 Czujemy się zlekceważeni przez premiera Donalda Tuska - wskazują rolnicy.

● 12:04 Zielony Ład to utrata miejsc pracy i większe koszty życia. Jeżeli te rozwiązania wejdą w życie, to będziemy więcej płacić na energię elektryczną, za gaz, będziemy musieli zmodernizować nasze systemy grzewcze. To wszystko wiąże się z kosztami – mówi nam Kazimierz Kimso, przewodniczący dolnośląskiej "S".

● 12:02 – Mam nadzieję, że rolnicy osiągną swoje cele, a polskie rolnictwo będzie niezależne. Polska musi być samowystarczalna pod względem żywności. Liczę, że osiągniemy cel – mówi na antenie Telewizji Republika jeden z uczestników protestu.

● 12:00 Nasza manifestacja jest manifestacją absolutnie pokojową – podkreśla Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

● 11:53 Piotr Duda: Ogłaszamy pospolite ruszenie. Zbieramy podpisy pod referendum ws. Zielonego Ładu

● 11:44 Na placu Zamkowym zbiera się coraz więcej osób, które chcą zademonstrować przeciw Zielonemu Ładowi.

● 11:41 – Z badań, które przeprowadziliśmy na zlecenie Solidarności, wynika, że 57 proc. Polaków chce referendum w tej sprawie, a tylko 3 procent popiera Zielony Ład. To jest dla nas sygnał, w jakim kierunku mamy iść. Chcemy zebrać miliony podpisów – dodaje.

● 11:40 – Dzisiaj krzyczymy "Precz z Zielonym Ładem" i demonstrujemy przeciwko tej zarazie unijnej, którą chce nam wprowadzić Komisja Europejska, ale my już jesteśmy o parę kroków do przodu. Dzisiaj ogłosimy pospolite ruszenie, jeśli chodzi o zbieranie podpisów pod referendum obywatelskim, aby Polacy mogli się faktycznie wypowiedzieć i wyrzucić Zielony Ład do kosza – mówi nam przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

● 11:32 Waldemar Krenc: Zielony Ład to ideologia, która nie ma nic wspólnego z ekologią

11:25 Piotr Duda podkreślił, że marsz jest apolityczny, a "na scenie nie będzie polityków". – Cała klasa polityczna nas zawiodła, stąd my - obywatele - musimy wychodzić na ulicę – podkreślił szef Solidarności.

● 11:23 – My jesteśmy przygotowani. Chcemy zebrać miliony podpisów pod referendum obywatelskim [w sprawie Zielonego Ładu - przyp. red.] i rzucić je pod nogi marszałkowi Hołowni. Mamy nadzieję, że rząd pod tym się ugnie i to referendum się odbędzie – dodaje.

● 11:21Dzisiaj ten protest wchodzi na inny etap. Do tej pory wspieraliśmy rolników na ich protestach. Dzisiaj jesteśmy wspólnie, nie tylko rolnicy, ale cała "Solidarność" – mówi stacji Polsat News szef Solidarności Piotr Duda.

● 11:14 – Protestujemy przeciw Zielonemu Ładowi. Nie podoba nam się podwyżka cen energii i żywności (...) Mój brat jest rolnikiem – mówi jedna z protestujących kobiet, która na demonstrację przyjechała z Mławy.

● 11:07Zielony Ład jest gorszy niż komunizm. Po tych dyrektywach eurobolszewizmu unijnego za 10-15 lat będziemy mieli tylko fufajkę, walonki i będziemy zdrowo żyć w szałasie – mówi nam przewodniczący łódzkiej "Solidarności" Waldemar Krenc.

● 10:50 Nasza dziennikarka Monika Rutke nie została wpuszczona do Sejmu. Powód? Koszulka z napisem "Precz z Zielonym Ładem".

● 10:46 – Widzimy, że Zielony Ład do niczego nie prowadzi, utrudnia i komplikuje nam produkcję. To przekłada się na koszty produkcji. My chcemy chronić planetę, ale warunki, które nam nakłada UE, są nie do spełnienia – mówi jeden z rolników z Mazowsza.

● 10:40 Nasza dziennikarka Monika Rutke nie została wpuszczona do Sejmu! Powód? Koszulka z napisem "Precz z Zielonym Ładem", którą miała na sobie.

● 10:36 Szef Solidarności Piotr Duda podczas czwartkowej rozmowy na antenie telewizji wPolsce.pl został zapytany o ewentualne prowokacje podczas demonstracji. – Jako organizatorzy jutrzejszej demonstracji wspólnie z Solidarnością Rolników Indywidualnych zrobimy wszystko wspólnie z policją, aby do takich sytuacji nie dochodziło. Mamy doświadczenie, mamy swoje profesjonalne służby porządkowe, które nie są gorsze od Policjipodkreślił.

● 10:33 – Jesteśmy przeciwko Zielonemu Ładowi. Unia Europejska nie stoi po stronie polskiego rolnika – mówią nam dwie panie, które przyjechały na protest z okolic Brodnicy w województwie kujawsko-pomorskim.

● 10:31 – Jutro przechodzimy do innego etapu protestów, bo przede wszystkim będziemy razem. Pokażemy jedność i solidarność. Nie tylko rolnicy, ale też górnicy, hutnicy, ślusarze, tokarze, pielęgniarki, lekarze… wszyscy, którzy czują, że już dziś są pokrzywdzeni polityką klimatyczną Unii Europejskiej, będą w Warszawiemówił w czwartek Żaklinie Skowrońskiej na antenie wPolsce.pl Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

● 10:27 Podczas marszu przewiduje się przystanek przy ulicy Jasnej 14/16 przy siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie i złożenie tam petycji. Następnie uczestnicy demonstracji udadzą się przed Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Około godziny 15 w Sejmie RP złożą petycję do marszałka Szymona Hołowni. Tam też planowane jest zakończenie demonstracji.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Grecja znowu mierzy się z pożarami z ostatniej chwili
Grecja znowu mierzy się z pożarami

Setki strażaków walczą z 70 pożarami lasów w różnych częściach Grecji, w tym na wyspach Andros i Salamina. Akcję gaśniczą utrudnia silny wiatr, który może doprowadzić do powstania kolejnych ognisk – podał Reuters w sobotę.

Tragedia w Niemczech. Ojciec imigrant utopił 15-letnią córkę? gorące
Tragedia w Niemczech. Ojciec imigrant utopił 15-letnią córkę?

Portal Bild.de ujawnił, że jasne staje się dlaczego, zginęła 15-letnia Roqia z Afganistanu, która utonęła w Renie. Okazuje się, że jej rodzice mocno sprzeciwiali się temu, że chciała ona prowadzić "wolne życie".

Minister Nowacka domaga się uregulowania przysposabiania dzieci przez pary homoseksualne polityka
Minister Nowacka domaga się uregulowania przysposabiania dzieci przez pary homoseksualne

Kwestia tzw. przysposobienia dzieci w związkach partnerskich to zabezpieczenie interesu i uregulowanie praw dzieci w takich związkach - powiedziała w sobotę minister edukacji Barbara Nowacka. Podkreśliła, że dbając o dobro dzieci, należy wprowadzić związki partnerskie.

Hubert Hurkacz w finale turnieju ATP w Halle! Nie dał Niemcowi żadnych szans z ostatniej chwili
Hubert Hurkacz w finale turnieju ATP w Halle! Nie dał Niemcowi żadnych szans

Hubert Hurkacz awansował do finału turnieju ATP 500 na kortach trawiastych w Halle, pokonując turniejową "dwójkę" Niemca Alexandera Zvereva 7:6 (7-2), 6:4.

Uwaga: nadciągają silne burze Wiadomości
Uwaga: nadciągają silne burze

W sobotę pogoda będzie zmieniać się bardzo dynamicznie, burze obejmą teren niemal całego kraju, zwłaszcza na wschodzie. Na południowym wschodzie przewidywane są ostrzeżenia o upałach - przekazał synoptyk IMGW.

Kto kandydatem PiS na prezydenta? Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego z ostatniej chwili
Kto kandydatem PiS na prezydenta? Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego

– Nasz kandydat na prezydenta ma odpowiadać oczekiwaniom społeczeństwa i być jednocześnie taką osobą, która nie ma w swojej przeszłości niczego, co można by zaatakować – powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia na konwencji partii w Pułtusku.

Znany kabaret nagrał piosenkę o tym jak poleci rząd Tuska wideo
Znany kabaret nagrał piosenkę o tym jak "poleci rząd Tuska"

Budujemy CPK, przecież wszyscy są na tak, przecież wszyscy rwą się do roboty. Zbudujemy CPK, przecież wszyscy są na tak, będą dumnie latać samoloty. Polecimy wte i wewte, polecimy wreszcie stąd, Jako pierwszy to poleci pewnie rząd! - śpiewa Kabaret OT.TO.

Ogromny pożar w Kazachstanie: płonie 26-piętrowy wieżowiec z ostatniej chwili
Ogromny pożar w Kazachstanie: płonie 26-piętrowy wieżowiec

Płonie 26-piętrowy wieżowiec w Astanie, stolicy Kazachstanu.

Popularny teleturniej wraca na antenę Polsatu z ostatniej chwili
Popularny teleturniej wraca na antenę Polsatu

"Awantura o kasę" powraca na antenę Polsatu. Kultowy teleturniej, podobnie jak niemal 20 lat temu, poprowadzi Krzysztof Ibisz.

Zabawka niebezpieczna dla dzieci. Znana sieć handlowa wydała komunikat Wiadomości
Zabawka niebezpieczna dla dzieci. Znana sieć handlowa wydała komunikat

Pepco wycofało jedną z zabawek, ponieważ nie spełnia ona wymagań rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów. Wykryto w niej niebezpieczną substancję.

REKLAMA

Piotr Duda: Na demonstracji zebraliśmy już 150 tys. podpisów pod referendum [RELACJA NA ŻYWO]

Tylko dziś, w czasie demonstracji, zebrano 150 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum ws. Zielonego Ładu – poinformował w czasie przemówienia pod Sejmem szef Solidarności Piotr Duda. Trwa demonstracja Solidarności "Precz z Zielonym Ładem".
Trwa demonstracja
Trwa demonstracja "Precz z Zielonym Ładem" / fot. Marcin Żegliński

Relacja jest aktualizowana na bieżąco. Odśwież stronę, by zobaczyć nowe wpisy

16:40 Podczas demonstracji Solidarność zorganizował punkty, w których można było podpisać się pod wnioskiem o referendum w sprawie Zielonego Ładu. Zebrano 150 tysięcy podpisów. Sam Region Mazowsze zebrał już około 16 tys. podpisów.

16:30 – Zbieranie podpisów idzie bardzo dobrze, mamy duży apetyt na podpisy. Chcemy wykazać, że jest to ważna sprawa. Nie zadowoli nas tysiąc, dwa czy 100 tysięcy, chcemy zebrać milion. Liczymy na to, że społeczeństwo wypowie się i zadeklaruje chęć odrzucenia, bądź kontynuowania tej polityki. Naszym zdaniem odpowiedź powinna być jednoznacznie negatywna. Nie chcemy szkodliwej dla Polski i wszystkich obywatelii tzw. polityki Zielonego Ładu - przewodniczący mazowieckiej "S" Dariusz Paczuski.

16:28 Mamy nagranie z Sejmu, gdzie redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” nie został wpuszczony z powodu koszulki.

 

 

16:10 Tłumy na wielkiej demonstracji Solidarności.

 

 

● 15:56 Delegacja NSZZ "Solidarność" przekazała marszałkowi Szymonowi Hołowni petycję.

● 15:48 Skandal w Sejmie! Redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski nie został wpuszczony do Sejmu z powodu koszulki "Precz z Zielonym Ładem".

● 15:35 Delegacja "S" spotkała się z rolnikami, którzy od wczoraj prowadzą strajk okupacyjny w Sejmie.

● 15:33 Szef największego związku zawodowego w Polsce przekazał, że tylko dziś, w czasie demonstracji, zebrano 150 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum ws. Zielonego Ładu.

● 15:29 – Wiemy, że Unia Europejska emisje ma na poziomie 7 proc., a Chiny na poziomie 30 proc. Jak są tacy chojracy i tak dobrze kierują KE, to niech rozmawiają z Chinami, żeby oni zmniejszyli emisję CO2, a nie my będziemy się ograniczać i niszczyć nasze gospodarki – mówił szef "S".

● 15:25 – Dzisiaj po 20 latach w UE, gdy widzimy, jak polska gospodarka się rozwija, gdy indywidualnie mamy coraz więcej pieniędzy w portfelu, no to muszą nam dowalić Zielony Ład tylko dlatego, żebyśmy spadli do poziomu polskiego pracownika z początku lat 90. – mówił podczas swojego wystąpienia przewodniczący Solidarności Piotr Duda.

● 15:20 Delegacja "S" na czele z Piotrem Dudą oraz Tomaszem Obszańskim kieruje się do Sejmu, aby wręczyć marszałkowi Szymonowi Hołowni petycję.

● 15:13 Piotr Duda: Solidarność 1:0 Tusk.

● 15:09 – Chcą nakładać na nas kolejne zielone podatki i zielone daniny, a my na to pozwolić nie możemy – dodaje.

● 15:03 – Nie jest to dobry dzień dla polskiej demokracji i dialogu społecznego. Zielony Ład nie spadł nam nagle w styczniu tego roku, nie! Solidarność mówiła o tym od 2007 roku – mówi szef "S" Piotr Duda.

● 14:59 "Precz z Zielonym Wałem" – krzyczą protestujący pod Sejmem.

● 14:57 Na scenie przemawia przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

● 14:50 Pod Sejmem RP odśpiewano "Mazurka Dąbrowskiego".

● 14:46 Wojciech Ilnicki, przewodniczący "S" w KWB Turów, i Maciej Kłosiński, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej "S", są obecnie na scenie pod Sejmem.

● 14:42 "Gdy Zielony Ład zapanuje, to wszystkich w Polsce zrujnuje" / "Niech Bruksela żre robaki, my wolimy schabowego i ziemniaki" – czytamy na transparentach trzymanych przez sadowników.

● 14:29 Czoło demonstracji dotarło przed Sejm.

● 14:20 Telewizja Republika podaje, że w demonstracji przeciw Zielonemu Ładowi bierze udział około 250-300 tys. ludzi.

● 14:15 "Gdy początek marszu Solidarności dotarł do Ronda Dmowskiego, jego koniec sięgał aż Pałacu Prezydenckiego! Nasz marsz ma kilka kilometrów" – pisze Konrad Wernicki, dziennikarz "Tygodnika Solidarność".

● 14:03 – Protestujemy przeciwko temu, żeby te skutki Zielonego Ładu nas nie dotykały. Żeby nie było drogiej energii, nie było drogiego ciepła, żeby w rolnictwie środki ochrony roślin były tańsze. Niech kraje UE dorównają do Polski w redukcji tych środków, do tego poziomu, który u nas jest. To całe wariactwo europejskie niech się skupi najpierw na sobie – powiedział nam przewodniczący NSZZ RI "S" Tomasz Obszański.

● 13:55 Wielka demonstracja Solidarności "Precz z Zielonym Ładem". Mamy nagrania z drona [WIDEO]

● 13:40 Czoło demonstracji zbliża się do ronda Dmowskiego.

● 13:35 Solidarność w petycji do szefowej KE: Zielony Ład to eksperyment na obywatelach UE

● 13:24Obywatele naszego kraju są zbulwersowani tym, że Zielony Ład wprowadza się bez dialogu – dodał.

● 13:19Zielony Ład to problem, który dotyczy wszystkich pracowników w Polsce. Nie tylko rolników. Chcemy wreszcie, by szefowa KE, podeszła do tego w sposób odpowiedzialny, bo było wiele pism, które wysyłaliśmy, chociażby w sprawie ETS, stąd taka petycja – powiedział urzędnikowi szef Solidarności.

● 13:10 Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda wraz z przewodniczącym NSZZ RI "Solidarność" Tomaszem Obszańskim weszli do siedziby Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie, by złożyć tam petycję skierowaną do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

● 13:08 Pierwsze prowokacje podczas demonstracji "Solidarności" [WIDEO]

● 13:04 "Przyszedłem tutaj, bo wczoraj dostałem rachunek za energię. Podwyżka o 73%. Aż cały się trząsłem…" – cytuje słowa jednego z uczestników demonstracji mecenas Bartosz Lewandowski.

● 13:00 Nasz ład jest biało-czerwony! FOTORELACJA z wielkiego marszu Solidarności

● 12:53 Czoło marszu skręca w ul. Świętokrzyską.

● 12:49 – Jesteśmy najjaskrawszym przykładem tego dotknięcia przez Zielony Ład, ponieważ cały czas są próby zamknięcia branży węglowej, a szczególnie naszej kopalni Turów – powiedział nam Wojciech Ilnicki, szef Solidarności w KWB Turów.

● 12:47 "Dziś cała Polska słyszy - Precz z Zielonym Ładem" – pisze Michał Ossowski, redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność".

● 12:44Przyjechaliśmy zaprotestować, bo Zielony Ład uderzy w nas wszystkich – powiedział nam Andrzej Paruzel, przewodniczący Rady Oddziału Brzeg NSZZ "S" w Regionu Opolskiego.

● 12:40 Redaktor naczelny portalu Tysol.pl Cezary Krysztopa nagrał prowokatorkę. "Nikt jej tu nie chce" – podkreśla.

● 12:37 Czoło marszu zbliża się do Pałacu Prezydenckiego.

● 12:36 Demonstranci utworzyli korytarz życia, by umożliwić kartece pogotowia dojazd do potrzebujących osób.

● 12:30 Trwa demonstracja "Precz z Zielonym Ładem":

● 12:20Mamy dwie petycje do złożenia. Jedna będzie składana w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej, a drugą złożymy Marszałkowi Sejmu RP. Bardzo serdecznie prosimy, tak jak deklarowaliśmy od samego początku, nasza manifestacja jest absolutnie pokojowa. Mam nadzieję, że żadnych ekscesów nie będzie. Prosimy o nieużywanie materiałów pirotechnicznych, słuchanie służb porządkowych ze związku zawodowego Solidarności, słuchanie komunikatów policji i o sprawne przemieszczanie się. Wszystkie oficjalne wystąpienia będą pod Sejmem RP, w tej chwili na czoło marszu przemieszczą się liderzy, a sygnałem do wymarszu będzie odegrany hymn NSZZ "Solidarność" – przekazał na otwarciu demonstracji Bartłomiej Mickiewicz, wiceszef "S".

● 12:15 Manifestacja "Precz z Zielonym Ładem" za chwilę się rozpocznie.

● 12:13 Na placu Zamkowym ciągle zbierają się demonstranci, którzy protestują przeciw Zielonemu Ładowi.

● 12:08 Czujemy się zlekceważeni przez premiera Donalda Tuska - wskazują rolnicy.

● 12:04 Zielony Ład to utrata miejsc pracy i większe koszty życia. Jeżeli te rozwiązania wejdą w życie, to będziemy więcej płacić na energię elektryczną, za gaz, będziemy musieli zmodernizować nasze systemy grzewcze. To wszystko wiąże się z kosztami – mówi nam Kazimierz Kimso, przewodniczący dolnośląskiej "S".

● 12:02 – Mam nadzieję, że rolnicy osiągną swoje cele, a polskie rolnictwo będzie niezależne. Polska musi być samowystarczalna pod względem żywności. Liczę, że osiągniemy cel – mówi na antenie Telewizji Republika jeden z uczestników protestu.

● 12:00 Nasza manifestacja jest manifestacją absolutnie pokojową – podkreśla Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

● 11:53 Piotr Duda: Ogłaszamy pospolite ruszenie. Zbieramy podpisy pod referendum ws. Zielonego Ładu

● 11:44 Na placu Zamkowym zbiera się coraz więcej osób, które chcą zademonstrować przeciw Zielonemu Ładowi.

● 11:41 – Z badań, które przeprowadziliśmy na zlecenie Solidarności, wynika, że 57 proc. Polaków chce referendum w tej sprawie, a tylko 3 procent popiera Zielony Ład. To jest dla nas sygnał, w jakim kierunku mamy iść. Chcemy zebrać miliony podpisów – dodaje.

● 11:40 – Dzisiaj krzyczymy "Precz z Zielonym Ładem" i demonstrujemy przeciwko tej zarazie unijnej, którą chce nam wprowadzić Komisja Europejska, ale my już jesteśmy o parę kroków do przodu. Dzisiaj ogłosimy pospolite ruszenie, jeśli chodzi o zbieranie podpisów pod referendum obywatelskim, aby Polacy mogli się faktycznie wypowiedzieć i wyrzucić Zielony Ład do kosza – mówi nam przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

● 11:32 Waldemar Krenc: Zielony Ład to ideologia, która nie ma nic wspólnego z ekologią

11:25 Piotr Duda podkreślił, że marsz jest apolityczny, a "na scenie nie będzie polityków". – Cała klasa polityczna nas zawiodła, stąd my - obywatele - musimy wychodzić na ulicę – podkreślił szef Solidarności.

● 11:23 – My jesteśmy przygotowani. Chcemy zebrać miliony podpisów pod referendum obywatelskim [w sprawie Zielonego Ładu - przyp. red.] i rzucić je pod nogi marszałkowi Hołowni. Mamy nadzieję, że rząd pod tym się ugnie i to referendum się odbędzie – dodaje.

● 11:21Dzisiaj ten protest wchodzi na inny etap. Do tej pory wspieraliśmy rolników na ich protestach. Dzisiaj jesteśmy wspólnie, nie tylko rolnicy, ale cała "Solidarność" – mówi stacji Polsat News szef Solidarności Piotr Duda.

● 11:14 – Protestujemy przeciw Zielonemu Ładowi. Nie podoba nam się podwyżka cen energii i żywności (...) Mój brat jest rolnikiem – mówi jedna z protestujących kobiet, która na demonstrację przyjechała z Mławy.

● 11:07Zielony Ład jest gorszy niż komunizm. Po tych dyrektywach eurobolszewizmu unijnego za 10-15 lat będziemy mieli tylko fufajkę, walonki i będziemy zdrowo żyć w szałasie – mówi nam przewodniczący łódzkiej "Solidarności" Waldemar Krenc.

● 10:50 Nasza dziennikarka Monika Rutke nie została wpuszczona do Sejmu. Powód? Koszulka z napisem "Precz z Zielonym Ładem".

● 10:46 – Widzimy, że Zielony Ład do niczego nie prowadzi, utrudnia i komplikuje nam produkcję. To przekłada się na koszty produkcji. My chcemy chronić planetę, ale warunki, które nam nakłada UE, są nie do spełnienia – mówi jeden z rolników z Mazowsza.

● 10:40 Nasza dziennikarka Monika Rutke nie została wpuszczona do Sejmu! Powód? Koszulka z napisem "Precz z Zielonym Ładem", którą miała na sobie.

● 10:36 Szef Solidarności Piotr Duda podczas czwartkowej rozmowy na antenie telewizji wPolsce.pl został zapytany o ewentualne prowokacje podczas demonstracji. – Jako organizatorzy jutrzejszej demonstracji wspólnie z Solidarnością Rolników Indywidualnych zrobimy wszystko wspólnie z policją, aby do takich sytuacji nie dochodziło. Mamy doświadczenie, mamy swoje profesjonalne służby porządkowe, które nie są gorsze od Policjipodkreślił.

● 10:33 – Jesteśmy przeciwko Zielonemu Ładowi. Unia Europejska nie stoi po stronie polskiego rolnika – mówią nam dwie panie, które przyjechały na protest z okolic Brodnicy w województwie kujawsko-pomorskim.

● 10:31 – Jutro przechodzimy do innego etapu protestów, bo przede wszystkim będziemy razem. Pokażemy jedność i solidarność. Nie tylko rolnicy, ale też górnicy, hutnicy, ślusarze, tokarze, pielęgniarki, lekarze… wszyscy, którzy czują, że już dziś są pokrzywdzeni polityką klimatyczną Unii Europejskiej, będą w Warszawiemówił w czwartek Żaklinie Skowrońskiej na antenie wPolsce.pl Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

● 10:27 Podczas marszu przewiduje się przystanek przy ulicy Jasnej 14/16 przy siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie i złożenie tam petycji. Następnie uczestnicy demonstracji udadzą się przed Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Około godziny 15 w Sejmie RP złożą petycję do marszałka Szymona Hołowni. Tam też planowane jest zakończenie demonstracji.

 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe