loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Dariusz Łaszyca: Oligofagizm szarańczy czyli ósma plaga egipska
Opublikowano dnia 20.10.2018 15:10
„Bóg pogroził ludowi, ale z wiarą praca rozbraja Jego gniewy i klęskę odwraca” – motto na jedynym w świecie pomniku szarańczy w Zwierzyńcu. Pomnik ma prosty kształt rzymskiego sarkofagu na którym wykuta jest data i nazwy okolicznych wsi, które dotknęła ta niszczycielska plaga.

pixabay.com

                                                                                                                        
Rój szarańczy może liczyć  nawet pięćdziesiąt miliardów osobników. Taka wielka ilość owadów porusza się zgodnie z kierunkiem wiatru. Trasa dwustu kilometrów na dzień to dla nich nie problem. Pojedyncze osobniki są duże i mogą mieć nawet 6 cm długości. Żyją maksymalnie trzy miesiące. Są zielone, brązowe lub żółte.
Szarańcza wędrowna jest oligofagiem czyli reprezentuje rodzaj owada o wąskiej specjalizacji pokarmowej. Stada szarańczy przemieszczają się głównie po polach i pożerają całe uprawy zbóż oraz kukurydzę, bawełnę, ryż i trawy. Jeden przedstawiciel tego rodzaju owada zjada nawet   2 gramy jedzenia w ciągu doby, co stanowi jego własną wagę. Wyobraźmy sobie milion takich owadów, które mogą zjeść w ciągu doby tonę żywności. Dodatkowo odchody szarańczy są toksyczne i pozostawione na roślinie zatruwają ją. Strach się bać!
Szarańcza jest owadem o podwójnym obliczu, ze spokojnie żerującego owada przemienia się w groźnego łupieżcę. Normalna spokojna forma tego owada żeruje nocą. Co więc powoduje, że staje się on agresywnym pożeraczem zbóż i traw. Otóż wraz z obfitymi opadami, następuje bujny rozwój roślinności i gwałtowny rozwój tych owadów. Ta wielość szarańczy powoduje, że pocierają się one o siebie i przekazują sobie wzajemnie feromony, które inicjują przemianę owada spokojnego w formę migrującą. Odpowiada za to około 500 genów. Chemiczny starter tego zjawiska do dzisiaj nie jest znany. Może i dobrze. Lepiej jak ludzie go nie znają. Ale by się wtedy działo?!
Szarańcza utożsamiana jest z karą Boską. Budziła w ludziach trwogę i strach. Biblijna plaga szarańczy była ósmą z kolei. Czytamy więc, że „Mojżesz zatem wyciągnął laskę nad ziemię egipską, a Jahwe sprowadził na kraj wiatr wschodni na cały ten dzień i całą noc. Kiedy nastał ranek, ów wschodni wiatr przygnał szarańczę. Szarańcza spadła na całą ziemię egipską i wcisnęła się w niezwykłej ilości do każdego zakątka kraju. Nie było przedtem takiej szarańczy, nie będzie też potem! I pokryła całą powierzchnię ziemi i wszystkie owoce na drzewach, które oszczędził grad. W całym Egipcie nie pozostało śladu zieleni na drzewach i roślinach w polu”.
Strach przed szarańczą brał się również z zapisów Apokalipsy św. Jana, wieszczącej koniec świata, gdzie czytamy: „Oto otworzyła się Czeluść wiejąca dymem i z dymu wyszła szarańcza na ziemię i dano jej moc, jaką mają ziemskie skorpiony”.
Chrześcijanie bali się szarańczy, wróżyła ona nadchodzące nieszczęścia. Prorok Izajasz w następujący sposób mówił o miłości człowieka do Boga: „ten, co mieszka nad kręgiem ziemi, której mieszkańcy są jak szarańcza”.
Z drugiej jednak strony szarańcza stanowiła doskonałe pożywienie eremitów i pustelników. Czytamy, że żywili się oni wyłącznie korzonkami i szarańczą. Żyli długo spożywając bogatą w proteiny szarańczę.
W Polsce mamy jedyny na świecie pomnik szarańczy w Zwierzyńcu, który upamiętnia zwycięstwo nad plagą w 1711 roku. Kiedyś znajdował się on w oddalonej o 18 kilometrów Hamerni, ale w 1902 roku Zamojscy przenieśli go do Zwierzyńca, perły lubelskiego Roztocza.

Dariusz  Łaszyca
 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Ryszard
Czarnecki

„Pójdź, Henning-Kloska, ja Cię uczyć każę"....
Wartością z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa jest NATO, jest Pakt Północnoatlantycki i żadne propozycje czy nowe formuły, które się pojawiają, nie mogą wylać dziecka z kąpielą. Nie mogą zaszkodzić, ograniczyć możliwości działania NATO czy zmniejszyć jego aktywność. Dlatego też z pewnym dystansem patrzę na głoszoną i przez prezydenta Macrona, i przez kanclerz Merkel koncepcję wspólnej armii, ponieważ jak znam życie, a w polityce międzynarodowej jednak siedzę od dłuższego czasu, to wiem, że w praktyce politycznej ta koncepcja będzie oznaczała olbrzymią ilość zamówień dla francuskich czy niemieckich firm zbrojeniowych
avatar
.
Rosemann

Roseman: 8 miesięcy czyli w co gra Czarnecki
Nie da się wykluczyć i takiej możliwości, że Czarnecki ma takich nagrań więcej i to, o czym już wiemy to tylko sprytna przygrywka przed dalszym ciągiem. Który nastąpi wiosną i jesienią. Ale to się dopiero okaże.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Jest porozumienie w sprawie Brexitu, ale z brytyjskiego rządu odchodzi aż 5 ministrów
W środę zarówno strona unijna jak i rząd W. Brytanii ogłosili, że jest porozumienie w sprawie uporządkowanego wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej, ale już w czwartek dowiedzieliśmy się, że odchodzi aż 5 ministrów, w tym ten odpowiedzialny za negocjacje Brexitu.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.