Zrobili to! Górnicy z ZG Sobieski wnieśli flagę Solidarności na Mont Blanc

- Trzech górników z Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, członków NSZZ „Solidarność” zdobyło dziś Mont Blanc, najwyższy szczyt Alp i symbol marzeń wielu miłośników gór wysokich.
- Na szczyt wnieśli ze sobą flagę Solidarności.
Droga na szczyt
Było to kolejne wyzwanie dla związkowców, którzy wcześniej zdobyli już między innymi Wielką Koronę Tatr, Grossglocknera, Zugspitze oraz Triglav.
Związkowcy wyjechali z Polski do Włoch 20 czerwca.
22 czerwca rozpoczniemy podejście przez lodowiec Miage do schroniska Rifugio Gonella, położonego na wysokości 3071 m n.p.m. Tam chcemy jeszcze raz sprawdzić cały sprzęt, przygotować się mentalnie i odpocząć przed decydującym etapem. Około godziny 00:40 w nocy z 22 na 23 czerwca rozpoczniemy atak szczytowy drogą włoską, nazywaną Drogą Papieską. Jeśli wszystko ułoży się zgodnie z planem i warunki będą sprzyjające, po zdobyciu szczytu wrócimy bezpiecznie do schroniska, a następnie zejdziemy do doliny
– powiedział przed wyprawą Andrzej Witkowski, główny pomysłodawca i organizator wyprawy.

"Ta wyprawa ma nie tylko wymiar sportowy, ale i symboliczny"
Największym wyzwaniem będzie z pewnością przejście przez lodowiec Miage, pokonanie eksponowanej grani oraz zmierzenie się z bardzo dużymi przewyższeniami. To trasa wymagająca nie tylko dobrej kondycji, ale także koncentracji, odpowiedzialności i umiejętności właściwego gospodarowania siłami. Dodatkowym utrudnieniem jest wysokość – powyżej 3800 metrów organizm zaczyna wyraźnie odczuwać niedobór tlenu, a każdy błąd czy chwila słabości mogą mieć poważne konsekwencje. Dlatego w tej wyprawie równie ważne jak ambicja będą rozsądek, doświadczenie i umiejętność podejmowania właściwych decyzji w odpowiednim momencie
– tłumaczył Andrzej Witkowski.

Chcemy, aby na najwyższym szczycie Alp pojawiły się symbole NSZZ „Solidarność” oraz Zakładu Górniczego Sobieski, ponieważ ta wyprawa ma dla nas nie tylko wymiar sportowy i osobisty, ale także symboliczny. To sposób, by pokazać, skąd pochodzimy, jakie środowisko reprezentujemy i komu zawdzięczamy wsparcie. Będzie to wyraz szacunku wobec ludzi pracy, środowiska górniczego oraz wszystkich tych, którzy kibicują nam w realizacji tego ambitnego projektu
– dodawał.
Komentarze
Przed nami 37. edycja Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków

Komisja Krajowa NSZZ „S” apeluje do pracodawców, by wycofali się z wypowiedzenia PUZP dla pracowników przemysłu obronnego i lotniczego

Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych składa kondolencje po śmierci śp. Henryka Nakoniecznego

Za nami XXIII Forum Prawników Związkowych NSZZ „Solidarność”








