Za nami I Pielgrzymka NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze śladami bł. ks. Jerzego Popiełuszki do Wilna

- Uroczysta msza święta odprawiona 17 kwietnia w intencji ojczyzny w kościele Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej rozpoczęła I Pielgrzymkę NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze śladami bł. ks. Jerzego Popiełuszki do Wilna.
- Pielgrzymka zakończyła się dwa dni później, a pielgrzymi odwiedzili w jej trakcie miejsca, które były bliskie sercu patrona Solidarności.
Rondo im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Inicjatorami pomysłu pielgrzymki były władze Oddziału Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność” w Białej Podlaskiej na czele z Markiem Pniewskim, ks. Krzysztof Gołębiewski oraz zastępca przewodniczącego Regionu Mazowsze NSZZ „S” Ireneusz Smółka. Pomysł pielgrzymki narodził się wraz ze staraniami o nadanie imienia patrona NSZZ „Solidarność” rondu w Białej Podlaskiej na skrzyżowaniu ul. Sidorskiej i al. Jana Pawła II.
To właśnie tutaj w ubiegły piątek po mszy pątnicy udający się do Wilna zebrali się i uczestniczyli w odsłonięciu przez zastępcę przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „S” Bartłomieja Mickiewicza tablicy z nazwą ronda. W uroczystości wziął także udział przewodniczący ZR Mazowsze NSZZ „S” Dariusz Paczuski.

Święta Woda
Następnie autokarami wyruszono na północ, by wspólnie modlić się w miejscach, które odwiedzał bł. ks. Jerzy Popiełuszko.
Pierwszym przystankiem w podróży była Święta Woda. Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko urodził się i wychował w Okopach koło Suchowoli, na ziemi białostockiej, niedaleko Sanktuarium Świętej Wody. To duchowy i geograficzny rejon jego młodości. Święta Woda jest znanym miejscem kultu, gdzie wierni często modlą się za wstawiennictwem męczennika, którego ciało po zamordowaniu w 1984 r. badano w Białymstoku.

Święta Woda, koło Wasilkowa, jest też sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej, gdzie pamięć o męczenniku jest żywa, a teren ten znajduje się na trasie łączącej miejsca ważne dla jego życia Suchowolę z Białymstokiem. Tam też pielgrzymi odbyli drogę krzyżową.
Wilno
Dzień później, w sobotę, osiągnięto cel peregrynacji, czyli Wilno. Tutaj w kościele Wszystkich Świętych i klasztorze karmelitów odbyła się uroczysta msza w intencji pielgrzymujących. Następnie z kościoła pielgrzymi w asyście sztandarów przeszli ulicami Wilna pod Ostrą Bramę. W kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej złożone zostały kwiaty, następnie pokłon oddały sztandary Regionu Mazowsze oraz uczestnicy peregrynacji.

Należy dodać, iż wraz z władzami Regionu Mazowsze kwiaty składała Justyna Gorczyca, zastępca prezydenta Białej Podlaskiej. Również w Wilnie wraz ze sztandarami wędrowcy śladami bł. ks. Jerzego Popiełuszki udali się na cmentarz na Rossie. Tam również złożono kwiaty i w krótkiej modlitwie oddano hołd przy grobie z inskrypcją: „Matka i serce Syna”. Wracając z Wilna, odwiedzone zostało również Sanktuarium Matki Bożej Sejneńskiej.

Suchowola
Ostatni dzień pielgrzymki to odwiedziny Suchowoli i spotkanie z bratem bł. ks. Jerzego, Józefem, oraz burmistrzem Suchowoli Michałem Matyskielem, którzy wspólnie z pielgrzymami złożyli kwiaty na grobie rodziców patrona Solidarności oraz pod jego pomnikiem, aby potem wspólnie, w samo południe, uczestniczyć w uroczystej mszy świętej w kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła.

Tutaj nastąpiło formalne przekazanie tablicy pamiątkowej, wyrzeźbionej z okazji I Pielgrzymki NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze śladami bł. ks. Jerzego Popiełuszki do Wilna. Tablica wraz z aktem erekcyjnym zostanie wmurowana w Muzeum Patrona Solidarności, które powstaje w Okopach, a jego otwarcie jest zaplanowane na 2027 rok, w którym przypada 80. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego. To właśnie w Okopach 19 kwietnia pielgrzymi pożegnali się, a autokary rozjechały się, kończąc wędrówkę w swoich domach.

Pielgrzymi przez 3 dni pozostawali pod opieką duszpasterzy, razem z całą grupą wędrówkę śladami bł. ks. Jerzego Popiełuszki odbywali ks. Stanisław Chodźko, ks. Adam Woźniak oraz wspominany już ks. Krzysztof Gołębiewski. Wśród osób, które uczestniczyły w pielgrzymce, należy wymienić zastępcę przewodniczącego Regionu Mazowsze Ireneusza Smółkę, przewodniczących z Oddziału w Białej Podlaskiej Marka Pniewskiego i Teresę Dawidziuk, przewodniczącego Oddziału w Łukowie Janusza Turskiego, przewodniczącego Oddziału w Mińsku Mazowieckim Grzegorza Padzika, byłego posła i senatora Krzysztofa Głuchowskiego. Pielgrzymi z Siedlec (cały autokar), Białej Podlaski (cały autokar), Międzyrzeca Podlaskiego, Łukowa, Mińska Mazowieckiego, Warszawy, duża grupa przedstawicieli Huty Warszawa, a także 30-osobowa reprezentacja Reckitt Benckiser’a z Nowego Dworu.

Komentarze
Za nami XXIII Forum Prawników Związkowych NSZZ „Solidarność”

„U Jędrusia” zawiązała się Solidarność
Rozpoczęły się obrady Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Uczczono minutą ciszy pamięć Śp. Henryka Nakoniecznego

Związkowcy z Solidarności wyruszają do Włoch. Chcą zdobyć Mont Blanc

„Są miejsca, z których nie wraca się takim samym”. II pielgrzymka nauczycieli do obozu Ravensbrück

