Szukaj
Konto

Wielkopolska „S” domaga się wyższych podwyżek dla poznańskich urzędników

banknoty
Źródło: fot. pixabay.com
Związkowcy chcą, żeby wynagrodzenia pracowników samorządowych wzrosły od lipca o 150 zł brutto więcej, niżeli wynosi propozycja Miasta Poznania.

Podwyżki dla urzędników

Reprezentatywne organizacje związkowe NSZZ "Solidarność" oraz OPZZ nie akceptują zaproponowanej przez władze Poznania podwyżki w wysokości 300 zł brutto na etat od 1 lipca 2025 roku dla pracowników podległych Miastu.

"Uważamy, że sposób prowadzonych do tej pory rozmów z roku na rok ulega pogorszeniu. Powtarzające się celowe opóźnianie ze strony władz Miasta w sprawie negocjacji powodują frustrację i świadczą o braku szacunku dla pracowników. Warto zauważyć, że wykonanie budżetu za 2024 rok, gdzie dochody wyniosły prawie 6,4 mld, a wydatki 6,3 mld, odbyło się również kosztem niskich wynagrodzeń" - czytamy w piśmie do zastępcy prezydenta Poznania Jędrzeja Solarskiego.

"Waloryzacja ta w ujęciu średniorocznym oznacza wzrost wynagrodzenia o 150 zł brutto miesięcznie od stycznia br. Co gorsze, tegoroczny wzrost płacy minimalnej oraz obowiązek realizacji Rozporządzenia z dnia 30 maja 2025 roku spowoduje znaczące umniejszenie puli środków na ten cel" - zaznaczyli.

Propozycja "S"

Związkowcy chcą, żeby wynagrodzenia pracowników samorządowych wzrosły od lipca o 450 zł brutto, argumentując, że będzie to wzrost adekwatny do podwyżki płacy minimalnej.

W ocenie Miasta Poznania propozycja związkowców "istotnie odbiega od propozycji Miasta i przekracza aktualne możliwości finansowe budżetu". Stolica Wielkopolski zamierza przeznaczyć na podwyżki od lipca 24 mln zł.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 26.06.2025 10:42
Źródło: Region Wielkopolski