Trwa ogólnopolski protest ratowników medycznych

12 czerwca ratownicy medyczni zaostrzyli protest. Wszyscy chorzy, którzy wymagają hospitalizacji, przewożeni są do szpitali na sygnale, a pacjentom i ich rodzinom rozdawane są ulotki z informacjami o przyczynach akcji. W proteście biorą również udział związkowcy z Solidarności.
- W ten sposób chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na niskie płace ratowników medycznych i przypomnieć rządzącym, że od wielu miesięcy czekamy na zadowalające rozwiązania. Nasza cierpliwość już się wyczerpuje - mówi Marian Zepchła, wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ Solidarność.
Ratownicy medyczni rozpoczęli także akcję informacyjną. Do szyb ambulansów przyklejone zostały ulotki z informacjami o problemach tej grupy zawodowej. Podobne materiały rozdawane są pacjentom i ich rodzinom. - Cały czas nakładane są na ratowników medycznych nowe obowiązki, a ich zarobki stoją w miejscu od kilku lat. Największą niesprawiedliwością są dysproporcje płacowe pomiędzy pielęgniarką systemu i ratownikiem medycznym. Docelowo różnica ta ma wynieść 1600 zł. - dodaje związkowiec. Podkreśla, że nierówne traktowanie pracowników jest naruszeniem art. 23 Kodeksu pracy.
Protest ratowników medycznych trwa od 24 maja. Pierwszy etap akcji polegał m.in. na oflagowaniu budynków. Związkowcy domagają się zwiększenia środków na finansowanie całego systemu ratownictwa medycznego oraz podwyżek płac. Chcą, by zarobki ratowników medycznych wzrosły w sumie o 1600 zł. Podwyżki w wysokości 400 zł miałyby wejść w życie w lipcu i we wrześniu tego roku oraz w styczniu 2018 i w styczniu 2019 roku. W odpowiedzi na te postulaty Ministerstwo Zdrowia zaproponowało zwiększenie wynagrodzeń ratowników medycznych o 800 zł - 400 zł od lipca tego roku i 400 zł od lipca przyszłego roku.
Ostatnie spotkanie strony związkowej z przedstawicielami resortów zdrowia i finansów odbyło się 9 czerwca w Warszawie, ale nie przyniosło żadnych rozstrzygnięć. Jak informuje Marian Zepchła, przedstawiciele Solidarności zasugerowali, by Ministerstwo Zdrowia zweryfikowało swoje propozycje. - Gdyby druga transza tej podwyżki weszła w życie, nie w lipcu 2018 roku, a w styczniu 2018 roku, moglibyśmy potraktować to jako gest dobrej woli oraz punkt wyjściowy do dalszych rozmów płacowych, umożliwiających dokonanie odpowiedniego wyrównania wynagrodzeń. Pod koniec czerwca Ministerstwo Zdrowia i resort finansów mają się odnieść do takiego rozwiązania. Czekamy na odpowiedź - podkreśla Marian Zepchła.
www.solidarnosckatowice.pl

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 14.06.2017 13:18
Komentarze
„Jest moc!” Solidarność jedzie do Warszawy
20.05.2026 10:26

Komentarzy: 0
Dziesiątki tysięcy ludzi, w tym przede wszystkim członkowie i sympatycy Solidarności z całego kraju, jadą do Warszawy. W samo południe na placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się wielki protest zorganizowany przez NSZZ „Solidarność” pod hasłem „Razem dla Polski i Polaków”.
Czytaj więcej
Policja nie pozwala na podejście do „Miasteczka Gniewu”. Tysol.pl na miejscu
19.05.2026 14:59
Tak się pilnuje Polski! Nowy numer „Tygodnika Solidarność”
18.05.2026 19:00

Komentarzy: 0
Manifestacja „Razem dla Polski i Polaków”, referendum dotyczące Zielonego Ładu i narastający konflikt społeczny wokół polityki gospodarczej rządu – to główne tematy najnowszego wydania „Tygodnika Solidarność” nr 20/2026. Redakcja koncentruje się na społecznym sprzeciwie wobec polityki klimatycznej UE, braku dialogu z pracownikami oraz rosnących napięciach między władzą a związkami zawodowymi. W numerze nie zabrakło także komentarzy politycznych, analiz społecznych oraz felietonów czołowych publicystów.
Czytaj więcej
Głodówka w Solino trwa już ponad 2 miesiące. Solidarność podała warunki zakończenia protestu
18.05.2026 10:51
Bartłomiej Mickiewicz: Tu chodzi o Polskę, o przyszłość naszego kraju. Widzimy się 20 maja w samo południe na placu Zamkowym w Warszawie
18.05.2026 00:10

Komentarzy: 0
Trzeba o tym mówić otwarcie: 20 maja będziemy demonstrować przeciwko Zielonemu Ładowi i w sprawie referendum oczywiście. Ale przede wszystkim tu chodzi o Polskę – o przyszłość naszego kraju. Dlatego serdecznie zapraszam wszystkich do udziału w tej manifestacji i do wspólnego marszu z Solidarnością. To naprawdę bardzo ważna sprawa.
Czytaj więcej

