Szukaj
Konto

Trudna sytuacja w Zakładach Chemicznych “Police”. Związkowcy podnoszą alarm

Przewodniczący zachodniopomorskiej "S" Dariusz Głogowski
Źródło: fot. Radio Szczecin / YouTube
Organizacje zakładowe działające w Zakładach Chemicznych “Police” mówią o m.in. bezprecedensowej destabilizacji we władzach spółki. W lutym z Grupy Azoty “Police” odszedł Prezes, a w marcu dwóch wiceprezesów. W Zarządzie został tylko przedstawiciel załogi.
Co musisz wiedzieć
  • Związki zawodowe, w tym NSZZ “Solidarność" działające w Grupie Azoty Zakłady Chemiczne “Police" wystosowały w ostatnim czasie pismo do władz centralnych i samorządowych, w tym do premiera Donalda Tuska.
  • Zaapelowały w nim o natychmiastową interwencję skarżąc się na obecny sposób zarządzania Grupą Azoty oraz decyzje właścicielskie, które “prowadzą do chaosu decyzyjnego i realnego zagrożenia dla przyszłości jednego z najważniejszych zakładów przemysłu chemicznego w Polsce oraz tysięcy miejsc pracy w regionie".

 

Zmiany w Zarządzie

Związkowcy przypomnieli w piśmie, że 12 lutego ze stanowiska prezesa Grupy Azoty Police zrezygnował Andrzej Dawidowski, a po nim - w marcu - odeszło dwóch wiceprezesów Paweł Oleksy oraz Artur Błażejak.

W składzie Zarządu została więc tylko jedna osoba - przedstawiciel załogi.

Organizacje zakładowe poinformowały, że wybór nowego prezesa zaplanowano dopiero na 23 marca, a apele o uzupełnienie składu osobowego Zarządu pozostają bez reakcji Rady Nadzorczej i właściciela.

Zwróciły też uwagę, że w ciągu ostatnich lat w Zakładach Chemicznych “Police" i spółkach zależnych zredukowano zatrudnienie o ponad 900 osób.

- Załoga naprawdę zrobiła wszystko co możliwe w związku z trudną sytuacją w zakładzie pracy. W 2024 roku podpisano zawieszenie części zapisów układu zbiorowego pracy, pomniejszono wynagrodzenie w przeciągu tych dwóch lat o około 30 procent. Bardzo dużo pracowników zaczyna samych odchodzić z zakładu pracy, ponieważ płaca zasadnicza dla niektórych to jest płaca minimalna - mówił Dariusz Głogowski, przewodniczący zachodniopomorskiej Solidarności 18 marca na antenie Radia Szczecin.

Orlen przejmie Polimery?

Pod sprzedaż przygotowywana jest także spółka Polimery Police. Fabryka w Policach kosztowała ponad 7 miliardów złotych, a od czerwca 2025 roku nie prowadzi produkcji polipropylenu z powodu problemów technicznych i braku środków finansowych - na dokończenie inwestycji i ponowne uruchomienie potrzeba setek milionów złotych. Nowym właścicielem Polimerów może zostać państwowy Orlen, który gotów jest za nią zapłacić ponad 1 miliard złotych.

Drugi problem to wierzytelności Grupy Azoty Polyolefins, które wynoszą ponad 6 miliardów złotych.

- Do tej pory nie została podjęta decyzja co z Polimerami. (...) Jest obawa odnośnie sprzedaży Polimerów i obciążenia, które pozostanie i kto będzie spłacał pozostałe zobowiązania - wskazywał przewodniczący Głogowski.

- Myślę, że prędzej czy później dojdzie do zakupu przez Orlen, tylko boję się o zobowiązania, które pozostaną dla Grupy Azoty, a zwłaszcza dla Zakładów Chemicznych “Police" - zaznaczył szef zachodniopomorskiej “S".

Komentarzy: 0
Data publikacji: 23.03.2026 08:47
Źródło: Solidarnosc Police / Radioszczecin.pl / Money.pl