Trudna sytuacja w Zakładach Chemicznych “Police”. Związkowcy podnoszą alarm

- Związki zawodowe, w tym NSZZ “Solidarność" działające w Grupie Azoty Zakłady Chemiczne “Police" wystosowały w ostatnim czasie pismo do władz centralnych i samorządowych, w tym do premiera Donalda Tuska.
- Zaapelowały w nim o natychmiastową interwencję skarżąc się na obecny sposób zarządzania Grupą Azoty oraz decyzje właścicielskie, które “prowadzą do chaosu decyzyjnego i realnego zagrożenia dla przyszłości jednego z najważniejszych zakładów przemysłu chemicznego w Polsce oraz tysięcy miejsc pracy w regionie".
Zmiany w Zarządzie
Związkowcy przypomnieli w piśmie, że 12 lutego ze stanowiska prezesa Grupy Azoty Police zrezygnował Andrzej Dawidowski, a po nim - w marcu - odeszło dwóch wiceprezesów Paweł Oleksy oraz Artur Błażejak.
W składzie Zarządu została więc tylko jedna osoba - przedstawiciel załogi.
Organizacje zakładowe poinformowały, że wybór nowego prezesa zaplanowano dopiero na 23 marca, a apele o uzupełnienie składu osobowego Zarządu pozostają bez reakcji Rady Nadzorczej i właściciela.
Zwróciły też uwagę, że w ciągu ostatnich lat w Zakładach Chemicznych “Police" i spółkach zależnych zredukowano zatrudnienie o ponad 900 osób.
- Załoga naprawdę zrobiła wszystko co możliwe w związku z trudną sytuacją w zakładzie pracy. W 2024 roku podpisano zawieszenie części zapisów układu zbiorowego pracy, pomniejszono wynagrodzenie w przeciągu tych dwóch lat o około 30 procent. Bardzo dużo pracowników zaczyna samych odchodzić z zakładu pracy, ponieważ płaca zasadnicza dla niektórych to jest płaca minimalna - mówił Dariusz Głogowski, przewodniczący zachodniopomorskiej Solidarności 18 marca na antenie Radia Szczecin.
Orlen przejmie Polimery?
Pod sprzedaż przygotowywana jest także spółka Polimery Police. Fabryka w Policach kosztowała ponad 7 miliardów złotych, a od czerwca 2025 roku nie prowadzi produkcji polipropylenu z powodu problemów technicznych i braku środków finansowych - na dokończenie inwestycji i ponowne uruchomienie potrzeba setek milionów złotych. Nowym właścicielem Polimerów może zostać państwowy Orlen, który gotów jest za nią zapłacić ponad 1 miliard złotych.
Drugi problem to wierzytelności Grupy Azoty Polyolefins, które wynoszą ponad 6 miliardów złotych.
- Do tej pory nie została podjęta decyzja co z Polimerami. (...) Jest obawa odnośnie sprzedaży Polimerów i obciążenia, które pozostanie i kto będzie spłacał pozostałe zobowiązania - wskazywał przewodniczący Głogowski.
- Myślę, że prędzej czy później dojdzie do zakupu przez Orlen, tylko boję się o zobowiązania, które pozostaną dla Grupy Azoty, a zwłaszcza dla Zakładów Chemicznych “Police" - zaznaczył szef zachodniopomorskiej “S".
- Komunikat Straży Granicznej. Pilne doniesienia z granicy
- Warszawa: Ogromny pożar na Białołęce. Kłęby dymu nad miastem
- "Kompromitacja Żurkowców". Sąd zwrócił prokuraturze akt oskarżenia w sprawie Dworczyka
- IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka
- Nie żyje Tadeusz Surdy. Małopolskie władze wydały komunikat
- USA otworzyły archiwa z pełnymi kartotekami członków NSDAP
- Ogromny meteoryt eksplodował nad Ohio. Nagrania obiegły sieć
- Przewodniczący "S" w Solinie dla Tysol.pl: Protest głodowy trwa, morale jest wysokie
Komentarze
"To wielki moment". Podpisano list intencyjny ws. utworzenia Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego

"Solidarność przybyła, aby Ci podziękować". Pożegnano Henryka Nakoniecznego
Odszedł Marek Smyk. Przewodniczący Budziak: Był jedną z ikon naszego regionu
Solidarność pamięta. W Płocku obchodzono 50. rocznicę Czerwca ’76
„Nowa ustawa otwiera okno możliwości”. Muzealna Solidarność o potrzebie ponadzakładowego układu zbiorowego pracy



