Solidarność wystąpiła z wnioskiem o powołanie Zespołu ds. Bezpieczeństwa Żywnościowego przy Prezydencie RP

- Sekretariat Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność” oraz Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” zwróciły się do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie przy Prezydencie RP Zespołu/Rady ds. Bezpieczeństwa Żywnościowego oraz Wspierania Przetwórstwa Spożywczego i Polskiego Handlu.
- Wniosek został skierowany do Kancelarii Prezydenta RP.
W kierunku stałego forum dialogu
Autorzy wniosku wskazują, że potrzebne jest stworzenie stałego forum dialogu i współpracy ekspertów, przedstawicieli branży spożywczej, pracowników oraz przedsiębiorców, które pozwoli skuteczniej reagować na wyzwania stojące przed całym łańcuchem żywnościowym – od produkcji, przez przetwórstwo, aż po handel detaliczny.
Jak podkreślono we wniosku, polski sektor rolno-spożywczy jest jednym z filarów krajowej gospodarki. Przetwórstwo żywności odgrywa kluczową rolę nie tylko ze względu na wyniki eksportowe, ale również dlatego, że zapewnia stabilność dostaw żywności, tworzy miejsca pracy i pozostaje ważnym odbiorcą surowców rolnych. Z sektorem spożywczym bezpośrednio lub pośrednio związane są miliony osób.
Jednocześnie branża mierzy się z poważnymi wyzwaniami: rosnącymi kosztami działalności, nadmiernymi obciążeniami regulacyjnymi, presją konkurencyjną oraz brakiem spójnej polityki obejmującej cały łańcuch żywnościowy. W ocenie wnioskodawców konieczne jest wypracowanie długofalowej strategii wspierającej rozwój polskiego przetwórstwa, handlu oraz krajowych producentów.
Decyzje podejmowane z udziałem wszystkich stron
Ważnym elementem inicjatywy jest również sytuacja pracowników sektora handlu i przemysłu spożywczego. Zmiany zachodzące na rynku, rosnąca koncentracja handlu oraz presja kosztowa wpływają zarówno na przedsiębiorców, jak i zatrudnionych. Dlatego – zdaniem partnerów społecznych – decyzje dotyczące przyszłości sektora powinny być podejmowane z udziałem wszystkich stron dialogu społecznego.
Wniosek zakłada, że zadaniem Zespołu/Rady byłoby m.in. opracowanie i monitorowanie strategii rozwoju przetwórstwa żywności, opiniowanie regulacji krajowych i europejskich pod kątem ich wpływu na konkurencyjność sektora, a także przygotowywanie propozycji rozwiązań wspierających polski handel i krajową produkcję żywności.
Inicjatywa została poparta przez przedstawicieli strony pracodawców. Związkowcy przekonują, że wspólne działanie organizacji związkowych i pracodawców to dowód na to, iż w obszarach strategicznych dla państwa możliwe jest wypracowywanie rozwiązań ponad podziałami – szczególnie tam, gdzie chodzi o przyszłość polskiej gospodarki, bezpieczeństwo żywnościowe oraz ochronę miejsc pracy.
"Bezpieczeństwo żywnościowe to nie tylko kwestia dostępności produktów, ale także zdolności Polski do utrzymania własnego potencjału produkcyjnego, przetwórczego i handlowego. Dlatego przyszłość sektora wymaga współpracy, odpowiedzialności i dialogu wszystkich zainteresowanych stron"
– podkreślają.
Komentarze
Komisja Krajowa NSZZ „S” apeluje do pracodawców, by wycofali się z wypowiedzenia PUZP dla pracowników przemysłu obronnego i lotniczego

Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych składa kondolencje po śmierci śp. Henryka Nakoniecznego

Za nami XXIII Forum Prawników Związkowych NSZZ „Solidarność”

„U Jędrusia” zawiązała się Solidarność
Rozpoczęły się obrady Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Uczczono minutą ciszy pamięć Śp. Henryka Nakoniecznego








