"Solidarność przybyła, aby Ci podziękować". Pożegnano Henryka Nakoniecznego

- 16 czerwca po długiej chorobie zmarł Henryk Nakonieczny, wieloletni członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
- Pogrzeb śp. Henryka Nakoniecznego odbył się dziś w Sosnowcu.
"Śmierć nadaje sens"
Podczas Mszy św. zebrani w kaplicy cmentarnej parafii św. Tomasza w Sosnowcu usłyszeli w homilii rozważanie na temat śmierci i życia:
Nie da się mówić o śmierci i oderwaniu od życia. Więcej, nie można zrozumieć życia, nie mając w pamięci śmierci. Czym zatem ta śmierć jest? (...) Jest dopełnieniem życia. Właśnie śmierć ludzkiemu życiu nadaje właściwy wymiar. Śmierć nadaje sens. W końcu dla nas, dla wierzących chrześcijan, katolików, śmierć jest początkiem.
"Całe życie poświecił ukochanej Solidarności"
W kaplicy do zebranych przemawiał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Nie ma słów, które oddałyby to, co czujemy w sercach, żegnając naszego ukochanego przyjaciela Henryka - człowieka dobrego, kochanego, człowieka oddanego drugiemu człowiekowi. Heniu to przede wszystkim z krwi i kości działacz związkowy, który prawie całe życie zawodowe poświęcił swojej ukochanej Solidarności
– mówił do zebranych Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

To człowiek, który zawsze miał czas dla drugiego. Nigdy nie odmówił pomocy. Priorytetem było dla niego, aby na każde spotkanie przyjść przygotowanym. I na każdym spotkaniu, jak to mówiliśmy, był merytoryczny
– zaznaczył, dodając, że Henryk Nakonieczny ciężko na to określenie zapracował, a jednocześnie był bardzo skromnym człowiekiem.
Wydawałoby się twardziel, a w środku gołębia dusza i serce
– podkreślił przewodniczący.
"Dziękuję za 40 lat przyjaźni"
Piotr Duda podziękował członkom Solidarności za to, że licznie przybyli pożegnać Henryka Nakoniecznego.
Heniu przyjacielu drogim, dziękuję Ci za te prawie 40 lat przyjaźni. Byłeś dla mnie jak brat i nigdy Ci tego nie zapomnę. Byłeś w trudnych momentach mojego życia zawodowego. Pamiętam też te słowa, które powiedziałeś mi, gdy spytałem: Heniu, jeżeli tak zdecydują delegaci i zostanę wybrany na przewodniczącego Komisji Krajowej, to pójdziesz ze mną? Odpowiedziałeś : z Tobą zawsze!
– wspominał Piotr Duda. Podziękował również rodzinie, że stworzyła takie warunki, by przez lata Henryk Nakonieczny mógł realizować działalność związkową i w ramach Solidarności wspierać setki tysięcy osób. Wspominał wkład Zmarłego w powstanie ustawy górniczej oraz doprowadzenie do pluralizmu w służbach mundurowych. Podkreślił, że to tylko dwa z wielu przykładów pracy związkowej Henryka Nakoniecznego.

To dla mnie zaszczyt, że miałem tak wspaniałego przyjaciela, brata i współpracownika. Dziś z Tobą jest Solidarność. Przybyła, aby Ci podziękować wraz z pocztem sztandarowym, z którego byłeś tak dumny. Spoczywaj w pokoju. Do zobaczenia
– zakończył Piotr Duda.
Śp. Henryk Nakonieczny spoczął na cmentarzu parafialnym św. Tomasza w Sosnowcu.

Zawsze z Solidarnością
Henryk Nakonieczny w Solidarności był od początku, od 1980 roku. W 1989 roku został wiceprzewodniczącym „S” w kopalni „Sosnowiec”, a następnie szefem tej organizacji. W 1993 roku został wiceprzewodniczącym Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” oraz wiceprzewodniczącym górniczej Solidarności. W 1998 roku objął funkcję szefa tej drugiej struktury. Pełnił ją do 2003 roku.
Od 1998 roku przedstawiciel NSZZ „Solidarność” w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Od 2003 roku członek Zespołu Ubezpieczeń Społecznych oraz Budżetu, Wynagrodzeń i Świadczeń Socjalnych. W latach 2010–2023 był członkiem Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Odpowiadał za dialog i negocjacje w Komisji Trójstronnej, a potem w w latach 2015–2023 w Radzie Dialogu Społecznego.
„Wspierał i służył dobrą radą”
Ekspert w zakresie dialogu społecznego, prawa pracy i negocjacji zbiorowych. Przez wiele lat pełnił funkcję członka Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, odpowiadając za obszar dialogu społecznego i negocjacji. Reprezentował Związek w rozmowach z rządem, pracodawcami oraz instytucjami publicznymi, uczestnicząc w pracach dotyczących rynku pracy, wynagrodzeń, systemu emerytalnego oraz polityki społecznej
– przypominali jego współpracownicy z Biura Eksperckiego, Dialogu i Polityki Społecznej NSZZ „S”.
Był twardym, konsekwentnym negocjatorem, wiernym ideałom Solidarności. Wymagającym w stosunku do siebie – mobilizował do działania, analizowania, zadawania trudnych pytań. Z drugiej strony – człowiek o „gołębiem sercu”, który wspierał i służył dobrą radą
– dodali.
„Uwielbiałem z nim dyskutować”
Heniek Nakonieczny to mój poprzednik na stanowisku szefa górniczej Solidarności. Merytorycznie jeden z najlepszych związkowców, jakich poznałem. Uwielbiałem z nim dyskutować, spierać się. Zawsze to była dobra i merytoryczna dyskusja, wymiana argumentów, inspirujące pomysły
– wspominał Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
Jaki jego obraz zostanie w mojej głowie? Heniek zawadiacko uśmiechnięty, pewny swych racji. Z papierosem w ustach. Może przed, może po, może w trakcie przerwy w negocjacjach
– dodał przewodniczący.
„Nigdy nie powiedział, że teraz nie ma czasu”
Nigdy nie powiedział, że teraz nie ma czasu, choć codziennie pracował nad dziesiątkami ustaw, które trafiały do zaopiniowania. Autentyczna „prawa ręka” Przewodniczącego Piotra Dudy
– napisał w mediach społecznościowych Tadeusz Majchrowicz, który działał razem ze śp. Henrykiem Nakoniecznym w Prezydium KK NSZZ „S”.
Swoją działalność poświęcił obronie praw pracowników i budowaniu porozumienia między stroną społeczną, pracodawcami i administracją państwową. Zapamiętamy Go jako człowieka zaangażowanego, konsekwentnego w działaniu i oddanego sprawom, którym służył przez całe życie
– przekazali z kolei przedstawiciele Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „S”.
„Orędownik dialogu społecznego”
Wcześniej kondolencje bliskim śp. Henryka Nakoniecznego złożył przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Napisał:
Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci
Henryka Nakoniecznego
członka Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”
w latach 2010–2023,
niestrudzonego orędownika dialogu społecznego w Polsce.
W imieniu Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”
składam szczere wyrazy współczucia
rodzinie, bliskim i przyjaciołom Zmarłego.
Piotr Duda
przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”
Henryk Nakonieczny w październiku 2023 roku za wybitne zasługi w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności związkowej, organizacyjnej i społecznej odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zmarł 16 czerwca tego roku.
Komentarze
Rozpoczęły się obrady Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Uczczono minutą ciszy pamięć Śp. Henryka Nakoniecznego

Związkowcy z Solidarności wyruszają do Włoch. Chcą zdobyć Mont Blanc

„Są miejsca, z których nie wraca się takim samym”. II pielgrzymka nauczycieli do obozu Ravensbrück

35. rocznica Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego i Rolnictwa NSZZ "S". Wręczono specjalne podziękowania

W Zakopanem trwa XXIII Forum Prawników Związkowych NSZZ "Solidarność"







