Ratownicy medyczni zawiesili protest!

W ciągu najbliższych kilku miesięcy wynagrodzenia ratowników medycznych wzrosną łącznie o 800 zł brutto. Podwyżki zostaną zrealizowane w dwóch równych transzach, wynoszących po 400 zł brutto. Pierwszą, ratownicy otrzymają wraz z wynagrodzeniem za lipiec, kolejną od stycznia przyszłego roku, a nie od lipca 2018, jak wcześniej proponowało Ministerstwo Zdrowia.
Po zmianie decyzji resortu zdrowia dotyczącej terminu wejścia w życie drugiej tury podwyżek ratownicy zawiesili trwającą od 24 maja akcję protestacyjną. Negocjacje dotyczące wzrostu płac pomiędzy przedstawicielami Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ Solidarność, Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych a wiceministrem zdrowia Markiem Tombarkiewiczem odbyły się 18 lipca w Warszawie. Po zakończeniu rozmów strony wydały wspólny komunikat, w którym poinformowały, że Ministerstwo Zdrowia zadeklarowało realizację części postulatów środowiska. Z kolei związkowcy zobowiązali się do zawieszenia akcji protestacyjnej do 1 lipca przyszłego roku.
- To jest dobre rozwiązanie. W ciągu kilku miesięcy wynagrodzenia ratowników medycznych wzrosną w sumie o 800 zł brutto. Postulat dotyczący wyrównania zarobków ratowników medycznych z pensjami pielęgniarek cały czas jest aktualny. Porozumienie z resortem zdrowia nie zamyka drogi do dalszych negocjacji płacowych. Pielęgniarka i ratownik jeżdżą tym samym ambulansem, posiadają podobne uprawnienia i wykonują te same czynności, więc powinni mieć takie same wynagrodzenia - mówi Dariusz Mądraszewski, przewodniczący Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ Solidarność. Zaznacza, że wzrostem płac objęci zostaną nie tylko ratownicy medyczni zatrudnieni w stacjach pogotowia ratunkowego i dyspozytorzy medyczni, ale także ratownicy, którzy pracują w szpitalach np. na SOR-ach. Podwyżki otrzymają wszyscy bez względu na formę zatrudnienia.
Podczas rozmów 18 lipca uzgodniono, że dalsze negocjacje płacowe rozpoczną się w lipcu przyszłego roku. Docelowo strona związkowa domaga się podwyższenia płac tej grupy zawodowej o 1600 zł brutto. - Będziemy dążyć do tego, by następną transzę podwyżek ratownicy otrzymali w styczniu 2019 roku - dodaje Dariusz Mądraszewski. Zaznacza, że wynagrodzenia ratowników są bardzo niskie, nierzadko osoba z wieloletnim stażem bez dodatkowych dyżurów zarabia na rękę niewiele ponad 2 tys. zł. - Chcemy osiągnąć taki pułap zarobków, by ratownicy mogli pracować w swoim zawodzie, a nie uciekać do straży pożarnej, policji, czy wyjeżdżać z Polski, jak to się właśnie dzieje - podkreśla związkowiec.
Przedstawiciele resortu zobowiązali się także do realizacji innych postulatów środowiska. Dotyczą one upaństwowienia ratownictwa medycznego oraz tzw. małej nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. - Zawiesiliśmy protest, a jeśli zorientujemy się, że Ministerstwo Zdrowia gra na zwłokę i nie realizuje naszych postulatów, wznowimy akcję - zaznacza przewodniczący Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ Solidarność.
www.solidarnosckatowice.pl

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 20.07.2017 13:00
Komentarze
„Jest moc!” Solidarność jedzie do Warszawy
20.05.2026 10:26

Komentarzy: 0
Dziesiątki tysięcy ludzi, w tym przede wszystkim członkowie i sympatycy Solidarności z całego kraju, jadą do Warszawy. W samo południe na placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się wielki protest zorganizowany przez NSZZ „Solidarność” pod hasłem „Razem dla Polski i Polaków”.
Czytaj więcej
Policja nie pozwala na podejście do „Miasteczka Gniewu”. Tysol.pl na miejscu
19.05.2026 14:59
Tak się pilnuje Polski! Nowy numer „Tygodnika Solidarność”
18.05.2026 19:00

Komentarzy: 0
Manifestacja „Razem dla Polski i Polaków”, referendum dotyczące Zielonego Ładu i narastający konflikt społeczny wokół polityki gospodarczej rządu – to główne tematy najnowszego wydania „Tygodnika Solidarność” nr 20/2026. Redakcja koncentruje się na społecznym sprzeciwie wobec polityki klimatycznej UE, braku dialogu z pracownikami oraz rosnących napięciach między władzą a związkami zawodowymi. W numerze nie zabrakło także komentarzy politycznych, analiz społecznych oraz felietonów czołowych publicystów.
Czytaj więcej
Głodówka w Solino trwa już ponad 2 miesiące. Solidarność podała warunki zakończenia protestu
18.05.2026 10:51
Bartłomiej Mickiewicz: Tu chodzi o Polskę, o przyszłość naszego kraju. Widzimy się 20 maja w samo południe na placu Zamkowym w Warszawie
18.05.2026 00:10

Komentarzy: 0
Trzeba o tym mówić otwarcie: 20 maja będziemy demonstrować przeciwko Zielonemu Ładowi i w sprawie referendum oczywiście. Ale przede wszystkim tu chodzi o Polskę – o przyszłość naszego kraju. Dlatego serdecznie zapraszam wszystkich do udziału w tej manifestacji i do wspólnego marszu z Solidarnością. To naprawdę bardzo ważna sprawa.
Czytaj więcej

