Szukaj
Konto

Przed Sierpniem był Lipiec. Solidarność uczciła rocznicę słynnego strajku w Świdniku

Przed Sierpniem był Lipiec. Solidarność uczciła rocznicę słynnego strajku w Świdniku
Źródło: swidnik.pl | Autor: swidnik.pl | Licencja: swidnik.pl | Obchody z okazji 46. rocznicy rozpoczęcia strajku w Świdniku.
Solidarność uczciła rocznicę początku strajku w PZL-Świdnik, który zapoczątkował falę antykomunistycznych protestów, jakie w lipcu 1980 roku rozlały się na cały region, dając początek wydarzeniom określanych dziś przez historyków mianem "Lubelskiego Lipca". Strajki na Lubelszczyźnie były iskrą, którą następnie w sierpniu 1980 podjęło Wybrzeże, co dało początek wielkiemu wolnościowemu ruchowi społecznemu – Solidarności.
Co musisz wiedzieć:
  • Solidarność uczciła rocznicę początku strajku w PZL-Świdnik, który zapoczątkował falę antykomunistycznych protestów, jakie w lipcu 1980 roku rozlały się na cały region, dając początek wydarzeniom określanych dziś przez historyków mianem „Lubelskiego Lipca”.
  •  Strajki na Lubelszczyźnie były iskrą, którą następnie w sierpniu 1980 podjęło Wybrzeże, co dało początek wielkiemu wolnościowemu ruchowi społecznemu – Solidarności.
  • Tegoroczne obchody 46. rocznicy Świdnickiego Lipca zorganizowała Komisja Międzyzakładowa WSK „PZL-Świdnik” S.A., Miejski Ośrodek Kultury, Miasto Świdnik, oraz Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna. Patronat honorowy nad obchodami objął burmistrz Marcin Dmowski.

Przed Sierpniem był Lipiec

Solidarność uczciła rocznicę początku strajku w PZL-Świdnik, który zapoczątkował falę antykomunistycznych protestów, jakie w lipcu 1980 roku rozlały się na cały region, dając początek wydarzeniom określanych dziś przez historyków mianem „Lubelskiego Lipca”.

Strajki na Lubelszczyźnie były iskrą, którą następnie w sierpniu 1980 podjęło Wybrzeże, co dało początek wielkiemu wolnościowemu ruchowi społecznemu – Solidarności.

Tegoroczne obchody 46. rocznicy Świdnickiego Lipca zorganizowała Komisja Międzyzakładowa WSK „PZL-Świdnik” S.A., Miejski Ośrodek Kultury, Miasto Świdnik, oraz Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna. Patronat honorowy nad obchodami objął burmistrz Marcin Dmowski.

Nie zamieniajmy ziaren prawdy na plewy zniewolonego spokoju

12 lipca w Kościele pw. NMP Matki Kościoła odprawiona została msza święta w intencji Świdnika i Ojczyzny, w której udział wzięli przedstawiciele władz miasta i powiatu, Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”, związków zawodowych, a także poczty sztandarowe. Eucharystia sprawowana była pod przewodnictwem ks. kan. Andrzeja Kniazia. Homilię wygłosił ks. Damian Dorot.

Wspominamy Świdnicki Lipiec i wydarzenia sprzed 46 lat, które zapisały się w historii naszego miasta i Ojczyzny. Chcemy dobremu Bogu polecać, aby to, co było udziałem roku 1980, wydało błogosławione owoce teraz, byśmy troszczyli się o naszą wolność, pokój oraz pomyślność naszego miasta i kraju

– wskazał kapłan w kazaniu.

swidnik_msza

Tamten protest nie dlatego tak bardzo porusza, że był protestem, ale dlatego, że byli ludzie, którzy nie pozwolili sobie odebrać pragnień, nie pozwolili zamienić pszenicznego ziarna prawdy na plewy zniewolonego spokoju. Każda przemiana w historii zaczyna się od historii człowieka, który najpierw nie stracił swojego sumienia

– dodał.

Dzwon Wolności

Jak podał portal swidnik.pl, na zakończenie mszy świętej Maria Winiarska wyrecytowała wiersz „Rodowód” Lecha Makowieckiego. Bohaterów walk o niepodległość upamiętnił Dzwon Wolności, który do życia powołała „Solidarność ludzi pracy Świdnika” i który „ po wsze czasy głosić będzie wierność Bogu, umiłowanie Polski, wolność i suwerenność Ojczyzny, godność ludzi pracy”.

swidnik_dzwon

Rocznicę rozpoczęcia strajku w Świdniku upamiętnili także krwiodawcy z Kluby HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik. Honorowy Patronat nad akcją objął m.in. Ireneusz Pszczoła, przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”.

swidnik_krwiodawstwo

50 tysięcy strajkujących

Do 31 lipca w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej można oglądać ekspozycję pod hasłem „Świdnicki Lipiec”, upamiętniającą wydarzenia z 1980 roku. Wystawa dostępna jest w Galerii MPBP, w godzinach pracy instytucji.

Protest w Świdniku rozpoczął falę strajków w całym regionie nazwaną później „Lubelskim Lipcem”. W Lublinie stanął m.in. cały węzeł kolejowy i komunikacja miejska. Łącznie zastrajkowało ponad 150 zakładów pracy i około 50 tys. ich pracowników. Protesty na Lubelszczyźnie trwały ponad dwa tygodnie. Wkrótce po ich wygaśnięciu rozpoczęły się strajki na Wybrzeżu, które doprowadziły do podpisania porozumień o utworzeniu niezależnych związków zawodowych.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 13.07.2026 12:02
Źródło: swidnik.pl