Przed chwilą kolejny uczestnik głodówki w Solino trafił do szpitala. "Sytuacja jest dramatyczna"

- ''Solino'' to firma będąca największym producentem solanki w Polsce. W portfolio spółki znajduje się sól spożywcza wykorzystywana w gastronomii, produkty do zmiękczania wody czy wyroby stosowane w przemyśle i rolnictwie.
- Przedsiębiorstwo należy do Grupy Orlen i odgrywa bardzo ważną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego kraju, ponieważ posiada magazyny, gdzie przechowywana jest ropa oraz paliwa.
- 15 marca pracownicy "Solino" rozpoczęli protest głodowy.
- Kilkanaście minut temu kolejny uczestnik protestu głodowego został przewieziony do szpitala w stanie zagrażającym życiu i zdrowiu.
"Milczenie staje się formą współodpowiedzialności"
"Sytuacja jest dramatyczna. To moment, w którym ludzie płacą własnym zdrowiem za brak decyzji, brak dialogu i brak reakcji. Nie ma już czasu na obojętność. Nie wolno dopuścić do tragedii"
– przekazują w komunikacie przedstawiciele Solidarności.
Jak przekonują, kolejne hospitalizacje uczestników protestu oznaczają całkowite wyczerpanie granic społecznej odpowiedzialności po stronie tych, którzy mimo narastającego zagrożenia nie doprowadzili do realnego dialogu i konkretnych decyzji.
"Nie można dłużej udawać, że nic się nie dzieje. Kolejni ludzie trafiają do szpitala. W tej sytuacji milczenie i bezczynność stają się formą współodpowiedzialności za możliwą tragedię"
– czytamy w komunikacie protestujących.
Protest głodowy
Protest głodowy w IKS "Solino" rozpoczął się 15 marca, a w ubiegłą sobotę zdecydowano o jego zaostrzeniu poprzez nieprzyjmowanie jakichkolwiek płynów.
Związkowcy, rozpoczynając protest, skierowali pisma do premiera i ministra energii, w których podkreślili, że ma miejsce degradacja zaplecza technologicznego i przemysłowego służącego do wydobywania soli do produkcji sody. Zaapelowali o pilne działania i spotkanie.
Wśród ich postulatów znalazły się: przejęcie przez państwo kontroli nad strategicznymi aktywami związanymi z produkcją sody, soli oraz systemami magazynowania, przygotowanie rządowego programu dla kompleksu energetyczno-solnego na Kujawach obejmującego zagospodarowanie złóż Łanięta, Lubień i Damasławek, budowa warzelni, powołanie spółki celowej do realizacji programu bezpieczeństwa solno-magazynowego państwa.
Komentarze
Zmarła Anna Knysok, była wiceminister zdrowia, zasłużona dla Solidarności
Znamy termin uroczystości pogrzebowych śp. Zdzisława Maszkiewicza, przewodniczącego Solidarności Ziemi Radomskiej

Nie żyje Kazimierz Pasternak. Piotr Duda składa kondolencje

Nie żyje Kazimierz Pasternak. Był wiceprzewodniczącym świętokrzyskiej Solidarności
Zakończono głębienie szybu „Grzegorz”. Piechowicz: Szyb istnieje dzięki uporowi Solidarności



