Szukaj
Konto

Pracownicy Enei zjadą do stolicy. Jutro protest Solidarności pod Ministerstwem Aktywów Państwowych

13.10.2025 10:43
Pracownicy Enei zjadą do stolicy. Jutro protest Solidarności pod Ministerstwem Aktywów Państwowych
Źródło: fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność
Komentarzy: 0
To reakcja Solidarności na decyzję Zarządu, który postanowił jednostronnie wypowiedzieć Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy w ENEA S.A.
Co musisz wiedzieć
  • Pracownicy GK ENEA przyjadą jutro do Warszawy, by zaprotestować przeciwko decyzjom Zarządu
  • Jedną z nich było jednostronne wypowiedzenie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy
  • Protest Solidarności odbędzie się przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych, które pełni nadzór właścicielski nad GK Enea

 

Protest Solidarności

We wtorek, 14 października, pracownicy GK ENEA będą protestować przed budynkiem Ministerstwa Aktywów Państwowych w Warszawie. Pikieta organizowana przez Międzyzakładową Organizację Związkową NSZZ "Solidarność" w Enea rozpocznie się o godzinie 11:00.

To reakcja Solidarności na decyzje Zarządu, który jak informują związkowcy, postanowił jednostronnie wypowiedzieć Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy w ENEA S.A. i odwołać przedstawicieli pracowników w Zarządach i Radach Nadzorczych spółek zależnych GK ENEA.

Strona społeczna domaga się również cofnięcia decyzji o niestosowaniu Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy w pozostałych spółkach należących do Grupy,

Związkowcy nie zgadzają się także na wydzielenie Departamentu Sprzedaży i likwidację Biura Bezpieczeństwa Teleinformatycznego.

- Decyzje te są nieuzasadnione, szkodliwe i prowadzą do obniżenia jakości zarządzania a także zagrażają bezpieczeństwu teleinformatycznemu oraz ciągłości usług świadczonych przez Grupę - ocenili.

Strajk w Enea?

Solidarność podkreśla, że układy zbiorowe pracy stanowią fundament stabilności zatrudnienia, ochrony praw pracowniczych i są efektem wieloletniego dialogu oraz wypracowanego przez strony kompromisu.

- Ich wypowiedzenie jest aktem jednostronnym, nieodpowiedzialnym i sprzecznym z duchem dialogu społecznego, który może prowadzić do poważnych napięć społecznych i destabilizacji w całej Grupie Kapitałowej - czytamy w petycji Komitetu Protestacyjno-Strajkowego GK ENEA skierowanej do Zarządu ENEA S.A.

Wspólna reprezentacja związków zawodowych domaga się też objęcia spółki Lubelski Węgiel "Bogdanka" ustawą o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

- Brak wycofania tych decyzji będzie oznaczał eskalacje sporu zbiorowego i rozwinięcie działań protestacyjnych, łącznie z możliwością akcji strajkowej - ostrzegali w piśmie.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 13.10.2025 10:43
Źródło: solidarnosc.gorzow.enea.p