Prace nad nowelizacją ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę przyspieszą

– Minister Elżbieta Rafalska zgodziła się, by prace nad zmianą ustawy wykluczającą możliwość sztucznego przekształcania się placówek handlowych w punkty usług pocztowych nabrały tempa. Mamy nadzieję, że ustawa zostanie znowelizowana jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia – mówi Tygodnikowi Solidarność Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”. Dziś odbyło się spotkanie w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej na którym poruszono tą kwestie.
Wcześniej Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność"zwrócił się do Minister Elżbiety Rafalskiej z pismem, w którym podkreślił konieczność sprecyzowania niektórych przepisów prawa, tak, aby sieci handlowe nie mogły się przekształcać w placówki pocztowe i tym samym łamać idei ustawy. Początkowo ministerstwo nie spieszyło się z wprowadzeniem zmian. Teraz, jak twierdzi Bujara, ma się to zmienić.
Już w kwietniu portale internetowe informowały, że na drzwiach sklepów sieć Żabka pojawiły się informację, że jest to także punkt usług pocztowych. Niedawno zaś sieć wygrała kilka spraw w sądzie. Na podstawie wyroków placówki sieci mogą działać w niedzielę, jako placówki pocztowe, jako wyłączone spod obowiązywania ustawy. Ustawodawca dopuścił bowiem wiele wyjątków w tym akcie prawnym.
Solidarność obawa się, że sieć Żabka da zły przykład innym właścicielom punktów handlowych. Zwraca też uwagę, że działanie sieci jest sprzeczne z duchem i ideą ustawy. Dlatego postuluje zmiany. Z propozycjami zwróciła się do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.
Poniżej zamieszczamy list do minister Rafalskiej, w którym dokładnie zostały przedstawione postulowane przez "S" zmiany w prawie.
AB
List do minister Rafalskiej
Już w kwietniu portale internetowe informowały, że na drzwiach sklepów sieć Żabka pojawiły się informację, że jest to także punkt usług pocztowych. Niedawno zaś sieć wygrała kilka spraw w sądzie. Na podstawie wyroków placówki sieci mogą działać w niedzielę, jako placówki pocztowe, jako wyłączone spod obowiązywania ustawy. Ustawodawca dopuścił bowiem wiele wyjątków w tym akcie prawnym.
Solidarność obawa się, że sieć Żabka da zły przykład innym właścicielom punktów handlowych. Zwraca też uwagę, że działanie sieci jest sprzeczne z duchem i ideą ustawy. Dlatego postuluje zmiany. Z propozycjami zwróciła się do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.
Poniżej zamieszczamy list do minister Rafalskiej, w którym dokładnie zostały przedstawione postulowane przez "S" zmiany w prawie.
AB
List do minister Rafalskiej

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 27.09.2018 20:59
Komentarze
„Czerwony Radom pamiętam siny”. Dziś 50. rocznica Czerwca 1976
25.06.2026 07:43

Komentarzy: 0
25 czerwca 1976 roku zastrajkowało w całym kraju ok. 70–80 tys. osób – podaje IPN. Według raportu sporządzonego przez MSW w czasie trwania Czerwca ’76 w całym kraju zastrajkowało 112 zakładów. W Radomiu, Ursusie i Płocku strajki przeistoczyły się w wielotysięczne demonstracje uliczne.
Czytaj więcej
Zawody wędkarskie „S” z ZG „Rudna”. Złowili prawie 350 kg ryb
25.06.2026 07:37

Komentarzy: 0
Solidarność z Zakładów Górniczych „Rudna” zorganizowała w sobotę 20 czerwca zawody wędkarskie o Puchar Przewodniczącego NSZZ „Solidarność” KGHM Polska Miedź O/ZG „Rudna”. Do rywalizacji przystąpiło blisko 90 zawodników, którzy złowili łącznie prawie 350 kilogramów ryb.
Czytaj więcej
"Bez Czerwca 1976 nie byłoby Solidarności". W Płocku odbyły się uroczystości 50. rocznicy wydarzeń Czerwca 1976 roku
24.06.2026 23:50

Komentarzy: 0
W Teatrze Dramatycznym w Płocku odbyła się dziś uroczysta gala w związku z 50. rocznicą wydarzeń Czerwca 1976 roku. Wziął w niej udział Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Czytaj więcej
Zrobili to! Górnicy z ZG Sobieski wnieśli flagę Solidarności na Mont Blanc
24.06.2026 11:48

Komentarzy: 0
Trzech górników z Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, członków NSZZ „Solidarność” zdobyło dziś Mont Blanc, najwyższy szczyt Alp i symbol marzeń wielu miłośników gór wysokich. Na szczyt wnieśli ze sobą flagę Solidarności.
Czytaj więcej
"Takie akcje umacniają wiarę w ruch związkowy". W szczecińskim Agryfie podpisano porozumienie
23.06.2026 21:52

Komentarzy: 0
23 czerwca 2026 roku, podczas spotkania "ostatniej szansy" z mediatorem, na dwa dni przed planowanym strajkiem ostrzegawczym, w firmie Agryf Szczecin udało się podpisać porozumienie pomiędzy pracodawcą a stroną społeczną.
Czytaj więcej