Odszedł Marek Smyk. Przewodniczący Budziak: Był jedną z ikon naszego regionu

- W niedzielę, 21 czerwca, zmarł Marek Smyk.
- Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Marka Smyka, zasłużonego działacza opozycji antykomunistycznej, którego życie było nierozerwalnie związane z walką o wolną Polskę oraz rozwojem struktur NSZZ „Solidarność” w naszym regionie - poinformowali związkowcy z Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ "S".
- Przewodniczący ZR Zagłębia Miedziowego Bartosz Budziak złożył w imieniu Związku wyrazy współczucia rodzinie, bliskim i przyjaciołom zmarłego i podkreślił, że Marek Smyk był jedną z ikon tego regionu.
Odszedł Marek Smyk
Marek Smyk urodził się w 1941 roku w Krasnymstawie. Był członkiem organizacji niepodległościowej Białe Orły. W 1970 roku związał się z Zakładem Transportu KGHM w Lublinie, gdzie pracował przez 36 lat.
To właśnie w środowisku miedziowym stał się jednym z liderów ruchu robotniczego, aktywnie uczestnicząc w historycznym strajku w 1980 roku. Jako współzałożyciel Zakładowej Komisji Robotniczej, stał się ważnym ogniwem "Solidarności". Jego zaangażowanie wykraczało poza ramy jednego zakładu - delegowany do działań na szczeblu wojewódzkim i regionalnym, stał się głosem walczących robotników
- napisano na stronie Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ "S".
W latach 80-tych kolportował podziemne wydawnictwa m.in. "Zagłębia Miedziowego", "Żądła robola" czy "Solidarności Walczącej". Był uczestnikiem i współinicjatorem zbiórek pieniężnych na pomoc dla rodzin represjonowanych i ofiar zbrodni lubińskiej. W 1982 roku został internowany i przetrzymywany w ośrodku odosobnienia w Nysie. W latach 1982-1988 wielokrotnie przesłuchiwany i zatrzymywany.
Po 1989 roku Marek Smyk w pełni poświęcił się odbudowie i umacnianiu struktur NSZZ „Solidarność”. Pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji, w tym przewodniczącego Zakładowej Komisji Robotniczej oraz członka Zarządu Regionu, wkładając ogrom pracy w rozwój związku
- zaznaczono na stronie Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ "S".
Bartosz Budziak: Był jedną z ikon naszego regionu
Przewodniczący Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” Bartosz Budziak złożył w imieniu Związku szczere wyrazy współczucia rodzinie, bliskim i przyjaciołom zmarłego, podkreślając, że Marek był jedną z ikon tego regionu i na zawsze pozostanie w ich pamięci.
Komentarze
„Są miejsca, z których nie wraca się takim samym”. II pielgrzymka nauczycieli do obozu Ravensbrück

35. rocznica Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego i Rolnictwa NSZZ "S". Wręczono specjalne podziękowania

W Zakopanem trwa XXIII Forum Prawników Związkowych NSZZ "Solidarność"

W Działoszynie odbyły się obchody 54. rocznicy Mszy Prymicyjnej bł. ks. Jerzego Popiełuszki

"Konsekwentny negocjator, wierny ideałom Związku". Solidarność żegna Henryka Nakoniecznego







