Szukaj
Konto

Nowy program modernizacji służb. Solidarność: Po raz pierwszy nie ma w nim żadnych regulacji płacowych

Bartłomiej Mickiewicz, wiceprzewodniczący NSZZ "Solidarność"
Źródło: fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność
– To jest pierwszy i jedyny program modernizacyjny, który nie przewiduje żadnych regulacji płacowych dla funkcjonariuszy i pracowników służb mundurowych. Tak, jest on największy, ale w poprzednich trzech programach znalazły się środki na wynagrodzenia i uposażenia – w tym programie ich nie ma – komentuje Bartłomiej Mickiewicz, wiceprzewodniczący Solidarności.

Co musisz widzieć:

  • Nowy Program Modernizacji Służb Mundurowych zyskał podpis prezydenta. Rząd przeznaczy na niego 13 mld zł w latach 2026-2029.
  • W ocenie Solidarności nowy Program Modernizacji Służb Mundurowych "nie spełnia oczekiwań Związku".
  • Związek krytykuje program, ponieważ nie przewidziano w nim środków na wygrodzenia i uposażenie funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych.

Program o wartości 13 mld zł

Prezydent Karol Nawrocki podpisał 15 grudnia ustawę o ustanowieniu "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2026-2029", której budżet określono na 13 mld zł - o 3 mld więcej niż w poprzednim programie.

Rząd chwali się, że Program Modernizacji Służb Mundurowych na lata 2026-2029 zawiera największe w historii służb MSWiA inwestycje w infrastrukturę i sprzęt: - Na te cele przeznaczymy aż 11,5 mld zł, to dwukrotnie więcej niż w poprzedniej edycji programu. Pozostała kwota posłuży jako m.in. wsparcie etatowe dla Państwowej Straży Pożarnej i Służby Granicznej - przekazano.

Z 13 mld zł najwięcej, bo aż 7,3 mld trafi do Policji. Pieniądze te zostaną wykorzystane na budowę oraz remonty komend i komisariatów, zakup broni krótkiej, a także modernizację floty.

Straż Graniczna dostanie 2,8 mld zł środków zarówno na nowe etaty, jak i na zakup śmigłowców, systemu radarowego nadzoru granicy morskiej oraz modernizację Centralnego Węzła Teleinformatycznego.

Do kasy Państwowej Straży Pożarnej wpłynie 2,4 mld zł, a środki zostaną skierowane na budowę nowych strażnic, zakup wozów ratowniczo-gaśniczych, modernizację infrastruktury teleinformatycznej, stanowiska kierowania i systemów łączności, a także na nowe etaty.

Najmniej otrzyma Służba Ochrony Państwa. 500 mln zł ma posłużyć tej formacji na zakup pojazdów i sprzętu specjalistycznego oraz nową infrastrukturę szkoleniową.

"Nie spełnia oczekiwań Związku"

Jak nową ustawę oceniają związkowcy? Wiceprzewodniczący NSZZ "Solidarność", a zarazem szef strażackiej "S" Bartłomiej Mickiewicz powiedział nam, że nowy program modernizacyjny "nie spełnia oczekiwań Związku".

- To jest pierwszy i jedyny program modernizacyjny, który nie przewiduje żadnych regulacji płacowych dla funkcjonariuszy i pracowników służb mundurowych. Tak, jest on największy, ale w poprzednich trzech programach znalazły się środki na wynagrodzenia i uposażenia - w tym programie ich nie ma. Nawet najnowocześniejszy sprzęt i urządzenia bez obsługujących ich ludzi są nic nie warte. Możemy kupować nowy sprzęt i remontować budynki, ale to nie zmieni faktu, że mamy problemy kadrowe i musimy mieć dobrze opłacaną załogę. Mówię tutaj również o pracownikach cywilnych, których wynagrodzenia są często na poziomie płacy minimalnej. O nich też musimy zadbać - zaznaczył przewodniczący Mickiewicz.

- Oczywiście doceniamy dodatek mieszkaniowy i zeszłoroczne podwyżki, ale w tej chwili rozmawiamy o przyszłości. Na ostatnim spotkaniu minister Czesław Mroczek oświadczył, że na 2026 i na 2027 rok nie przewiduje się żadnych środków na podwyżki wynagrodzeń i uposażeń dla służb mundurowych podległych MSWiA. Solidarność od początku mówiła, że jeśli te środki nie zostaną uwzględnione w programie modernizacyjnym, to żadnych regulacji płac nie będzie. I teraz to się niestety potwierdza - ocenił wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Bartłomiej Mickiewicz zwrócił uwagę, że bez podwyżek wynagrodzeń pensje mundurowych będą się dewaluowały. I nawet jeśli rząd przyzna funkcjonariuszom podwyżkę w wysokości średniorocznej inflacji, to ich wynagrodzenia zostaną w kolejnych latach skonsumowane przez system ETS 2, który dotknie wszystkich obywateli.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 18.12.2025 16:18
Źródło: tysol.pl / gov.pl