Nowy program modernizacji służb. Solidarność: Po raz pierwszy nie ma w nim żadnych regulacji płacowych

Co musisz widzieć:
- Nowy Program Modernizacji Służb Mundurowych zyskał podpis prezydenta. Rząd przeznaczy na niego 13 mld zł w latach 2026-2029.
- W ocenie Solidarności nowy Program Modernizacji Służb Mundurowych "nie spełnia oczekiwań Związku".
- Związek krytykuje program, ponieważ nie przewidziano w nim środków na wygrodzenia i uposażenie funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych.
Program o wartości 13 mld zł
Prezydent Karol Nawrocki podpisał 15 grudnia ustawę o ustanowieniu "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2026-2029", której budżet określono na 13 mld zł - o 3 mld więcej niż w poprzednim programie.
Rząd chwali się, że Program Modernizacji Służb Mundurowych na lata 2026-2029 zawiera największe w historii służb MSWiA inwestycje w infrastrukturę i sprzęt: - Na te cele przeznaczymy aż 11,5 mld zł, to dwukrotnie więcej niż w poprzedniej edycji programu. Pozostała kwota posłuży jako m.in. wsparcie etatowe dla Państwowej Straży Pożarnej i Służby Granicznej - przekazano.
Z 13 mld zł najwięcej, bo aż 7,3 mld trafi do Policji. Pieniądze te zostaną wykorzystane na budowę oraz remonty komend i komisariatów, zakup broni krótkiej, a także modernizację floty.
Straż Graniczna dostanie 2,8 mld zł środków zarówno na nowe etaty, jak i na zakup śmigłowców, systemu radarowego nadzoru granicy morskiej oraz modernizację Centralnego Węzła Teleinformatycznego.
Do kasy Państwowej Straży Pożarnej wpłynie 2,4 mld zł, a środki zostaną skierowane na budowę nowych strażnic, zakup wozów ratowniczo-gaśniczych, modernizację infrastruktury teleinformatycznej, stanowiska kierowania i systemów łączności, a także na nowe etaty.
Najmniej otrzyma Służba Ochrony Państwa. 500 mln zł ma posłużyć tej formacji na zakup pojazdów i sprzętu specjalistycznego oraz nową infrastrukturę szkoleniową.
"Nie spełnia oczekiwań Związku"
Jak nową ustawę oceniają związkowcy? Wiceprzewodniczący NSZZ "Solidarność", a zarazem szef strażackiej "S" Bartłomiej Mickiewicz powiedział nam, że nowy program modernizacyjny "nie spełnia oczekiwań Związku".
- To jest pierwszy i jedyny program modernizacyjny, który nie przewiduje żadnych regulacji płacowych dla funkcjonariuszy i pracowników służb mundurowych. Tak, jest on największy, ale w poprzednich trzech programach znalazły się środki na wynagrodzenia i uposażenia - w tym programie ich nie ma. Nawet najnowocześniejszy sprzęt i urządzenia bez obsługujących ich ludzi są nic nie warte. Możemy kupować nowy sprzęt i remontować budynki, ale to nie zmieni faktu, że mamy problemy kadrowe i musimy mieć dobrze opłacaną załogę. Mówię tutaj również o pracownikach cywilnych, których wynagrodzenia są często na poziomie płacy minimalnej. O nich też musimy zadbać - zaznaczył przewodniczący Mickiewicz.
- Oczywiście doceniamy dodatek mieszkaniowy i zeszłoroczne podwyżki, ale w tej chwili rozmawiamy o przyszłości. Na ostatnim spotkaniu minister Czesław Mroczek oświadczył, że na 2026 i na 2027 rok nie przewiduje się żadnych środków na podwyżki wynagrodzeń i uposażeń dla służb mundurowych podległych MSWiA. Solidarność od początku mówiła, że jeśli te środki nie zostaną uwzględnione w programie modernizacyjnym, to żadnych regulacji płac nie będzie. I teraz to się niestety potwierdza - ocenił wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Bartłomiej Mickiewicz zwrócił uwagę, że bez podwyżek wynagrodzeń pensje mundurowych będą się dewaluowały. I nawet jeśli rząd przyzna funkcjonariuszom podwyżkę w wysokości średniorocznej inflacji, to ich wynagrodzenia zostaną w kolejnych latach skonsumowane przez system ETS 2, który dotknie wszystkich obywateli.
- Komunikat Straży Granicznej. Pilne doniesienia z granicy
- Polska w pierwszej dwudziestce świata, miliony w nędzy. Druga strona gospodarczego sukcesu
- Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa
- Krakowskie sądy mają kłopot ze sprawą byłej pary prawników
- Spotkanie Nawrocki-Zełenski. Ujawniono najważniejsze tematy rozmów
Tagi
Komentarze
Za nami XXIII Forum Prawników Związkowych NSZZ „Solidarność”

„U Jędrusia” zawiązała się Solidarność
Rozpoczęły się obrady Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Uczczono minutą ciszy pamięć Śp. Henryka Nakoniecznego

Związkowcy z Solidarności wyruszają do Włoch. Chcą zdobyć Mont Blanc

„Są miejsca, z których nie wraca się takim samym”. II pielgrzymka nauczycieli do obozu Ravensbrück


