Nie żyje Kazimierz Grajcarek. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek

- Dziś w wieku 74 lat zmarł Kazimierz Grajcarek, legendarny działacz podbeskidzkiej Solidarności.
- Kazimierz Grajcarek przez 20 lat pełnił funkcję przewodniczącego Rady Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „S”.
- Pogrzeb Śp. Kazimierza Grajcarka odbędzie się w czwartek.
Pogrzeb Śp. Kazimierza Grajcarka
Uroczystości pogrzebowe Śp. Kazimierza Grajcarka odbędą się w czwartek, 23 kwietnia w Międzybrodziu Bialskim.
Uroczystości rozpoczną się od wprowadzenia o godz. 14.30. Z kolei o godz. 15.00 odprawiona zostanie Msza św. w kościele parafialnym w Międzybrodziu Bialskim.

Kazimierz Grajcarek
Kazimierz Grajcarek urodził się 17 kwietnia 1952 roku w Międzybrodziu Bialskim k. Bielska-Białej. Ukończył ZSZ przy Zakładach Przemysłu Włókienniczego w Bielsku-Białej. W latach 1979–1990 i 1992-1993 pracował jako górnik, ratownik górniczy w KWK Silesia w Czechowicach-Dziedzicach.
Od IX 1980 należał do Solidarności, był członkiem Komitetu Założycielskiego w KWK Silesia, od I 1981 wiceprzewodniczącym KZ, a w VII 1981 delegatem na I WZD Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.
Od 13 grudnia 1981 był przewodniczącym TKZ w KWK Silesia. W latach 1982–1989 kolportował prasę podziemną (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Solidarność Podbeskidzia”). W dniu 28 sierpnia 1982 został internowany, osadzony w Ośrodku Odosobnienia w Zabrzu-Zaborzu. 2 grudnia 1982 zwolniono go. 20 sierpnia 1988 roku zorganizował strajk, następnie pełnił funkcję KS w KWK Silesia, a następnie Tymczasowej KZ.
Od 19 października 1988 roku był członkiem Regionalnej Komisji Organizacyjnej NSZZ „S” Regionu Podbeskidzie, od 22 lutego 1989 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Prezydium RKO ds. przestrzegania prawa i praworządności. W latach 1989–2018 był delegatem na WZD Regionu Podbeskidzie i KZD. W latach 1989–1992 był wiceprzewodniczącym Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "S".
W latach 1992–1995 był członkiem KKR, natomiast od 1996 do 2018 roku - członkiem Komisji Krajowej NSZZ "S". W latach 1993–1998 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Krajowej Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „S”. W latach 1998–2018 zaś był przewodniczącym Rady Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „S”. Od 2018 przebywał na emeryturze, ale wciąż był aktywnym jako związkowiec i komentator życia społecznego i gospodarczego. Był jednym z najbardziej zagorzałych przeciwników tzw. Zielonego Ładu i obrońcą przemysłu górniczego. W grudniu 2025 roku zaangażował się w obronę swego zakładu – Przedsiębiorstwa Górniczego „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach jako rzecznik górników prowadzących podziemny protest.
Od 1995 był członkiem, a w latach 1999–2010 prezesem Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia na rzecz Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008) i Krzyżem Wolności i Solidarności (2017).
Komentarze
Za nami XXIII Forum Prawników Związkowych NSZZ „Solidarność”

„U Jędrusia” zawiązała się Solidarność
Rozpoczęły się obrady Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Uczczono minutą ciszy pamięć Śp. Henryka Nakoniecznego

Związkowcy z Solidarności wyruszają do Włoch. Chcą zdobyć Mont Blanc

„Są miejsca, z których nie wraca się takim samym”. II pielgrzymka nauczycieli do obozu Ravensbrück


