Szukaj
Konto

Manifestacja więzienników. Kołodziejski: Od wielu lat nasza służba jest dyskryminowana

Manifestacja więzienników w Warszawie we wrześniu 2025 roku
Źródło: Tygodnik Solidarność | Autor: Marcin Żegliński | Manifestacja więzienników w Warszawie we wrześniu 2025 roku
– Solidarność zabiegała o dodatek mieszkaniowy dla Służby Więziennej już od listopada 2024 roku, kiedy manifestowaliśmy przed siedzibą RDS-u w Warszawie. Ostatecznie przyznano nam świadczenie pod koniec 2025 roku, a teraz po kilku miesiącach okazuje się, że nasze rozwiązania nie pasują Ministerstwu Finansów – powiedział nam Andrzej Kołodziejski, przewodniczący „S” w Służbie Więziennej przed planowaną na 10 czerwca manifestacją więzienników w Warszawie.
Co musisz wiedzieć:
  • Rządzący szykują nowelizację rozporządzenia w sprawie dodatku mieszkaniowego dla funkcjonariuszy Służby Więziennej.
  • Zdaniem Solidarności zmiany będą oznaczać obniżkę świadczenia dla więzienników średnio o około 300 zł miesięcznie.
  • Na 10 czerwca związkowcy zapowiedzieli manifestację w stolicy.

 

Zmiany w mieszkaniówce

Dwa tygodnie temu na stronie Służby Więziennej poinformowano, że trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie świadczenia mieszkaniowego przysługującego funkcjonariuszom tej formacji. „Celem proponowanych zmian jest zbliżenie wysokości świadczeń mieszkaniowych funkcjonariuszy Służby Więziennej i Policji pełniących służbę w tych samych miejscowościach” – napisano w komunikacie.

Zapowiedź zmian w wysokości dodatku mieszkaniowego wywołała sprzeciw Solidarności Służby Więziennej. W ocenie związkowców zmiany w „mieszkaniówce” mogą dotknąć około 16 tysięcy funkcjonariuszy Służby Więziennej i spowodować obniżkę dodatku mieszkaniowego średnio o około 300 zł miesięcznie. 

Od wielu lat nasza służba jest odsuwana na dalszy plan i dyskryminowana. Nie traktuje się nas poważnie, tak jak kolegów i koleżanki z MSWiA. Solidarność zabiegała o dodatek mieszkaniowy dla Służby Więziennej już od listopada 2024 roku, kiedy manifestowaliśmy przed siedzibą Rady Dialogu Społecznego w Warszawie. Ostatecznie przyznano nam świadczenie pod koniec 2025 roku, a teraz po kilku miesiącach okazuje się, że nasze rozwiązania nie pasują Ministerstwu Finansów

– powiedział nam Andrzej Kołodziejski, przewodniczący Solidarności w Służbie Więziennej.

Związkowcy z Solidarności zapowiedzieli na 10 czerwca manifestację przed siedzibą Ministerstwa Finansów w Warszawie. Demonstracja rozpocznie się o godzinie 12:00.

Planujemy głośną manifestację przed resortem finansów. Chcemy, żeby usłyszano tam nasze niezadowolenie. Dlatego robimy to pod Ministerstwem Finansów, ponieważ tak nam przekazano, że za tymi zmianami stoi żądanie ministra finansów o obniżeniu świadczenia dla funkcjonariuszy SW

 – wyjaśniał przewodniczący Kołodziejski.

 

Ile wynosi świadczenie mieszkaniowe?

Świadczenie mieszkaniowe dla funkcjonariuszy Służby Więziennej wynosi od 900 do 1800 zł, w zależności od miejsca pełnienia służby. Najwięcej otrzymują osoby wykonujące swoje obowiązki w stolicy.

Dodatek wypłacany jest co miesiąc wszystkim funkcjonariuszom, bez względu na staż pracy. Przepisy weszły w życie w grudniu 2025 roku, a świadczenie zostało wypłacone z wyrównaniem od lipca.

 

Komentarzy: 0
Data publikacji: 01.06.2026 09:16
Źródło: Solidarność Służby Więziennej / sw.gov.pl