Szukaj
Konto

Święto Wrocławia 2026. Kazimierz Kimso z Honorową Odznaką Wrocławia

Szef dolnośląskiej Solidarności Kazimierz Kimso odznaczony Honorową Odznaką Wrocławia
Źródło: Region Dolny Śląsk NSZZ "S" | Autor: Janusz Wolniak | Kazimierz Kimso odznaczony Honorową Odznaką Wrocławia
Przewodniczący dolnośląskiej Solidarności Kazimierz Kimso otrzymał Honorową Odznakę Wrocławia - Wrocław z wdzięcznością "Wratislavia Grato Animo" podczas wczorajszych obchodów Święta Wrocławia.
Co musisz wiedzieć:
  • W 1990 roku Rada Miejska Wrocławia ustanowiła Święto Wrocławia - przypada ono 24 czerwca w dniu wspomnienia św. Jana Chrzciciela, patrona miasta.
  • W ramach wczorajszych obchodów, w Sali Wielkiej Starego Ratusza odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej Wrocławia.
  • Podczas sesji, prezydent Jacek Sutryk przyznał wyróżnienia między innymi działaczom NSZZ "Solidarność".

Nagrody i odznaczenia

Nagrodę Wrocławia otrzymał Tomasz Wójcik, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, wieloletni przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "S" na Politechnice Wrocławskiej

Z kolei Honorową Odznakę Wrocławia - Wrocław z wdzięcznością "Wratislavia Grato Animo" przyznano przewodniczącemu dolnośląskiej Solidarności Kazimierzowi Kimso. Nagrodę Prezydenta Wrocławia otrzymała zaś Cecylia Biegańska, działaczka społeczna, wieloletnia pracownik Politechniki Wrocławskiej, od lat 80. związana z Solidarnością.

 

Honorowa Obywatelka Wrocławia - Hanna Suchocka

Najważniejsze wyróżnienie - tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia przyznano Hannie Suchockiej, byłej premier, działaczce Solidarności w latach 1980-1981.

Hanna Suchocka podała trzy powody, dla których często wraca do Wrocławia i jest z tym miastem szczególnie związana. Po pierwsze, ponieważ jest to miasto dialogu, z którego wyszło zawołanie "żeby nie dzielić, tylko szukać porozumienia ponad urazami, ponad podziałami". Była premier miała tu na myśli orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku.

Drugim powodem jest dla niej postać wrocławianki Edyty Stein, a trzecim muzyka: "Wrocław przyciąga mnie muzyką. Państwo możecie mnie czasami widzieć tutaj na licznych koncertach - powiedziała nowa Honorowa Obywatelka Wrocławia.

Jestem dumna i cieszę się, że mogę teraz, jako Honorowa Obywatelka Wrocławia, jeszcze bardziej przeżywać tę moją obecność i związki z Wrocławiem

- podkreśliła Hanna Suchocka.

 

 

Komentarzy: 0
Data publikacji: 25.06.2026 11:28
Źródło: wroclaw.pl / Region Dolny Śląsk NSZZ "S"