Epidemiologiczna formuła Półmaratonu Solidarności
08.06.2020 16:55

Komentarzy: 0
Udostępnij:
8. PKO Półmaraton Solidarności odbył się 6 czerwca na stadionie lekkoatletycznym w Lublinie. Każdy zawodnik miał do pokonania na bieżni dystans 14 578 metrów, który odpowiadał liczbie dni, które minęły od 8 lipca 1980 roku.
Wtedy to w WSK Świdnik wybuchł spontaniczny strajk, który rozlał się na całą Lubelszczyznę. Warto podkreślić, że 11 lipca 1980 roku podpisano właśnie w Świdniku pierwsze porozumienie w PRL-u pomiędzy władzą totalitarną a strajkującymi robotnikami. W dniach od 8 do 24 lipca strajkowało blisko 100 tys. pracowników ze 160 zakładów. Ten wielki, bezkrwawy bunt robotniczy dał impuls stoczniowcom na Wybrzeżu, gdzie rozpoczęła się Solidarność.
Podczas imprezy nie było zwycięzców, nie było kategorii wiekowych, ani rywalizacji. Bieg był swoistą sztafetą pokoleń od 18 do 70 roku życia. Impreza miała charakter zamknięty ze względów epidemiologicznych. Zaproszenie imienne do zawodników skierowali organizatorzy półmaratonu. Czterdziestu zaproszonych zawodników, ambasadorów PKO Półmaratonu Solidarności, pobiegło dwoma torami lubelskiego stadionu lekkoatletycznego, w 20 metrowych odstępach.
mk/k
Podczas imprezy nie było zwycięzców, nie było kategorii wiekowych, ani rywalizacji. Bieg był swoistą sztafetą pokoleń od 18 do 70 roku życia. Impreza miała charakter zamknięty ze względów epidemiologicznych. Zaproszenie imienne do zawodników skierowali organizatorzy półmaratonu. Czterdziestu zaproszonych zawodników, ambasadorów PKO Półmaratonu Solidarności, pobiegło dwoma torami lubelskiego stadionu lekkoatletycznego, w 20 metrowych odstępach.
mk/k

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Data publikacji: 08.06.2020 16:55
"Zawsze niepokorny, zawsze szedł swoją drogą". Opowiedzieliśmy o przeszłości i przyszłości "Tygodnika Solidarność"
03.04.2026 13:09

Komentarzy: 0
W redakcji "Tygodnika Solidarność" w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona 45. rocznicy wydania pierwszego numeru tego pisma. - "Tygodnik Solidarność" swoim wartościom i zasadom pozostaje niezmiennie od 45 lat wierny – za co nieraz przychodziło mu płacić wysoką cenę. Nie tylko w pierwszym okresie swego istnienia, ale także po 1989 roku nigdy nie był ulubieńcem mainstreamu. Zawsze był niepokorny i zawsze szedł swoją drogą - mówił Michał Ossowski, prezes Fundacji Promocji Solidarności.
Czytaj więcej
Nie żyje Antoni Lenkiewicz, legenda dolnośląskiej opozycji antykomunistycznej
03.04.2026 09:32

Komentarzy: 0
W wieku 91 lat zmarł Antoni Lenkiewicz, niezłomny patriota, bohater walki o niepodległość Polski i wyzwolenie jej od sowieckiego panowania, antykomunista, w młodości harcerz, w wieku dojrzałym działacz opozycji, jeden z twórców i przywódców Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
Czytaj więcej
45 lat temu ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Solidarność”
03.04.2026 05:28
Pracownicy ZUS wyszli przed budynki w całej Polsce w geście solidarności z okupującymi warszawską centralę związkowcami
02.04.2026 21:31

Komentarzy: 0
2 kwietnia w samo południe pracownicy oddziałów ZUS w całym kraju wyszli przed budynki, w których pracują. Okazali w ten sposób solidarność ze związkowcami, którzy od wczoraj okupują siedzibę centrali ZUS w Warszawie. Protestujący domagają się od pracodawcy realnych podwyżek wynagrodzeń i przestrzegania zasad dialogu społecznego.
Czytaj więcej
Szef górniczej „S”: Zwalczanie węgla uzależnia nas od innych paliw, których nie mamy
02.04.2026 05:37

Komentarzy: 0
„Zarówno europejskie, jak i polskie elity wciąż brną w regulacje Europejskiego Zielonego Ładu. Zwalczają przy tym węgiel, co uzależnia nas od innych paliw, których w Europie nie mamy i które musimy importować” – pisze w swoim felietonie Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”.
Czytaj więcej
