Szukaj
Konto

"Decydująca chwila dla tysięcy pracowników". PE zajmie się dziś petycją ws. łamania praw pracowniczych w Poczcie Polskiej

Pikieta pracowników Poczty Polskiej - zdjęcie poglądowe
Źródło: fot. T. Gutry
''Dziś o godz. 17:00 w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbędzie się posiedzenie, podczas którego rozpatrywana będzie nasza petycja w sprawie łamania praw pracowniczych w Poczcie Polskiej S.A.'' – przekazują związkowcy z NSZZ "Solidarność".

Decydująca chwila dla tysięcy pracowników Poczty Polskiej - i dla wiarygodności Polski w Unii Europejskiej!

- informują w mediach społecznościowych przedstawiciele OM NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej.

Zarzuty wobec właściciela

W petycji związkowcy zawarli poważne zarzuty wobec właściciela Spółki - Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Rząd RP, m.in. wykluczenie przedstawicieli pracowników z organów nadzorczych i decyzyjnych Spółki, jednostronne wypowiedzenie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP), naruszenie Dyrektywy UE 2022/2041, nakładającej obowiązek promowania układów zbiorowych pracy we wszystkich państwach członkowskich.

"Systemowe działania zmierzające do wyciszenia społecznego sprzeciwu"

To systemowe działanie właściciela Spółki - czyli Rządu RP - zmierzające do wyciszenia społecznego sprzeciwu, eliminacji nadzoru pracowniczego i erozji podstawowych mechanizmów dialogu społecznego. Takie praktyki to nie tylko naruszenie europejskiego prawa pracy - to świadome, krok po kroku realizowane działania sprzeczne z fundamentami członkostwa w Unii Europejskiej

- zaznaczają związkowcy.

Jeśli państwo członkowskie nie tylko nie wdraża unijnych dyrektyw, ale aktywnie dąży do ich obejścia lub zniszczenia - to mamy do czynienia z jawnym prawnym wyprowadzaniem Polski z Unii Europejskiej, prowadzonym po cichu, metodą faktów dokonanych

- dodają.

Petycję wspierają międzynarodowe organizacje związkowe: EKZZ i UNI Europa.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 14.05.2025 12:09
Źródło: fb.pl/OM NSZZ "S" Pracowników Poczty Polskiej