Szukaj
Konto

W Polsce poświęcono największą w Europie figurę Maryi

55-metrowy pomnik Maryi
Źródło: Vatican Media | Licencja: Vatican Media | Figura Maryi w Konotopiu
15 sierpnia w miejscowości Konotopie w Polsce poświęcona została największa w Europie figura Maryi. W czasie uroczystości biskup Krzysztof Wętkowski podkreślił, że ponad 55-metrowy monument ma prowadzić ludzi ku Bogu jako miejsce modlitwy.
Co musisz wiedzieć:
  • Dziś w Konotopiu poświęcono 55-metrową figurę Maryi;
  • Obrzędów dokonał bp Krzysztof Wętkowski;
  • Fundatorami budowy figury Maryi są małżonkowie Grażyna i Roman Karkosikowie. Figura stanowi ich wotum wdzięczności.

 

Miejsce modlitwy pielgrzymów

Miejsce, na którym się znajdujemy, nie jest miejscem przypadkowym, ale przez pielgrzymów omodlonym 

– powiedział biskup diecezji włocławskiej Krzysztof Wętkowski w homilii podczas Mszy świętej i poświęcenia figury Maryi w Konotopiu. Wskazał, że „ta monumentalna figura Maryi stoi w pobliżu kaplicy, w której od dziesięcioleci czczona jest Matka Boża Bolesna”. To do niej zdążają pielgrzymi z okolicznych miejscowości.

 

„Podnosimy oczy ku Maryi”

Biskup Wętkowski, mówiąc o przesłaniu figury Matki Bożej Miłosiernej, wskazał na homilię Leona XIV z bazyliki Sagrada Familia w Barcelonie. Papież powiedział wtedy: „Podziwiając wieżę Jezusa Chrystusa, podnosimy ku Niemu oczy – ku Temu, który jako jedyny objawia nam prawdę o Bogu i prawdę o nas samych”.

Tutaj, w Konotopiu, podnosimy oczy ku górze, podnosimy oczy ku Maryi, która kieruje nas ku Bogu. Tak, Matka Boża Miłosierna ma nam przypominać o Bogu. Maryja w tym wizerunku przyjmuje nas wszystkich, pochylając się nad nami i otwierając swoje ramiona, aby zaprosić do wzniesienia wzroku ku górze, do Boga i do nieba

 - powiedział hierarcha.

W tym kontekście dodał, że „wielu współczesnych ludzi ma wzrok skierowany wyłącznie ku ziemi, a zapatrzeni są tylko w siebie”.

 

Diecezja związana z kultem Miłosierdzia Bożego

Nawiązując do tytułu figury „Matki Bożej Miłosierdzia”, bp Wętkowski wskazał, że na terenie tej samej diecezji włocławskiej, w Świnicach Warckich, przyszła na świat św. Faustyna Kowalska – Apostołka Bożego Miłosierdzia. Tam też została ochrzczona i przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej.

 

Wotum wdzięczności

Podczas poświęcenia figury Matki Bożej Miłosiernej w Konotopiu bp Wętkowski zaznaczył, że „ten monument stanowi osobiste wotum wdzięczności Fundatora. Wdzięczność należy się więc Fundatorom, z inicjatywy których powstała figura Matki Bożej Miłosiernej, a także projektantom, architektom i budowniczym”.

Figura Maryi ma ponad 55 m wysokości i jest większa m.in. od słynnej figury Jezusa w Rio de Janeiro. Na wysokości ponad 15 metrów znajduje się taras widokowy. Inicjatorami i fundatorami budowy figury Maryi są małżonkowie Grażyna i Roman Karkosikowie. Pomnik powstał jako ich wotum wdzięczności.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Komentarzy: 0
Data publikacji: 15.08.2026 15:36
Źródło: vaticannews.va/pl