Msza św. w Duali. Papież: Chleb jest dla wszystkich, jeśli się go rozdaje

- Leon XIV udał się dziś z wizytą do Duali;
- Na stadionie „Japoma” papież przewodniczył Mszy św., w której udział brało ok. 120 tys. osób;
- W czasie homilii Ojciec Święty upominał się o sprawiedliwość dla głodnych i zmęczonych.
Duala to największe miasto Kamerunu, jest ono położone nad Zatoką Gwinejską i zamieszkuje je blisko 4 mln osób. Stanowi ona główny ośrodek handlowy i komunikacyjny kraju.
Cud, który rodzi się z dzielenia
Nawiązując do fragmentu Ewangelii o rozmnożeniu chleba, Ojciec Święty podkreślił, że cud nie dokonuje się przez nagłe pojawienie się nadmiaru, ale przez dzielenie się tym, co jest. - Rozmnożenie chleba i ryb dokonuje się podczas dzielenia: oto cud! Dla wszystkich jest chleb, jeśli wszystkim się go rozdaje – powiedział Papież.
PEŁNA TREŚĆ PAPIESKIEJ HOMILII
Zaznaczył przy tym, że prawdziwa obfitość nie ma nic wspólnego z egoizmem, niesprawiedliwością czy marnotrawstwem, ale rodzi się tam, gdzie dobro jest przekazywane innym. - Dla wszystkich jest chleb, jeśli nie bierze się go ręką, która zagarnia, ale ręką, która daje.
„Co czynicie dla tych ludzi?”
W obliczu nierówności społecznych, biedy i ubóstwa w różnych częściach świata Papież przypomniał, że każdy jest wezwany do odpowiedzialności. - Jezus pyta nas dzisiaj, tak jak wtedy pytał swoich uczniów: jak radzicie sobie z tym problemem? Widzicie, jak wielu ludzi jest głodnych, przytłoczonych zmęczeniem. Co z tym czynicie? – wołał Leon XIV.
Podkreślił, że pytanie to dotyczy wszystkich: rodzin, pasterzy Kościoła, osób odpowiedzialnych społecznie i politycznie. - Nie jesteśmy Bogiem - przypomniał, ale właśnie w doświadczeniu niedostatku odkrywamy, jak bardzo potrzebujemy Boga i siebie nawzajem.
Chleb dla ciała i dla duszy
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że człowiek potrzebuje nie tylko pokarmu materialnego. Każdy gest solidarności, przebaczenia i dobra jest „kawałkiem chleba” dla ludzkości, ale to nie wystarcza.
Człowiek potrzebuje także pokarmu duchowego. - Tym pokarmem jest Chrystus, który zawsze obficie karmi swój Kościół i umacnia nas w drodze swoim Ciałem. Eucharystia, którą celebrujemy, staje się zatem źródłem odnowionej wiary, ponieważ Jezus jest obecny pośród nas.
Papież podkreślił, że doświadczenie głodu w każdej formie odsłania nie tylko ludzką słabość, ale przede wszystkim miłość Boga. Każde spotkanie z człowiekiem potrzebującym staje się przypomnieniem pytania Jezusa i wezwaniem do konkretnej odpowiedzi miłości.
Młodzi – nadzieja i przyszłość
Szczególne słowa Papież skierował do młodych Kamerunu, nazywając ich „umiłowanymi dziećmi Afryki”. Zachęcił ich, aby stawali się „twarzami i rękami niosącymi chleb życia”.
Wezwał do rozwijania talentów, odrzucenia przemocy i fałszywych obietnic łatwego sukcesu oraz do budowania przyszłości opartej na wartościach: wierze, rodzinie, pracy i gościnności.
- Nie dajcie się kupić pokusom, które marnują energię i odbierają godność – przestrzegł Ojciec Święty.
Piątkowy program dnia
Msza św. w Duali stanowiła punkt kulminacyjny, trwającej od 15 do 18 kwietnia br., wizyty Leona XIV w Kamerunie.
Po zakończeniu Eucharystii papież udał się do katolickiego szpitala St. Paul w Duali, a wieczorem spotyka się on ze środowiskiem akademickim na Katolickim Uniwersytecie Afryki Środkowej w Yaoundé.
Po jutrzejszej Mszy porannej Leon XIV odleci do Angoli.
Ks. Łukasz Bankowski
Papież w Algierii: Religia bez miłosierdzia i społeczeństwo bez solidarności są skandalem w oczach Boga

Papież: Czyńmy to, co robili pierwsi uczniowie

Leon XIV: Orędzie wielkanocne wybawia od grobu naszą przyszłość

Leon XIV w orędziu Urbi et Orbi: Wielkanoc to zwycięstwo

Wigilia Paschalna. Papież: Życia Boga żaden grób nie może uwięzić






